Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» de lectie - amintiri din copilarie de ion creanga


de lectie - amintiri din copilarie de ion creanga


PROIECT DE LECTIE

SCOALA CU CLASELE I-VIII,MAGURA

DATA:30.V.

PROFESOR:ANTON-DINU PERSIDA DIANA

OBIECTUL: LIMBA SI LITERATURA ROMANA

CLASA A V-A

SUBIECTUL:"AMINTIRI DIN COPILARIE",de ION CREANGA

TIPUL LECTIEI:dobandire de noi cunostinte;

TIMP DE LUCRU:50 min.



OBIECTIVE FUNDAMENTALE:

1.-familiarizarea elevilor cu textul;

2.-alcatuirea unui plan de idei;

3.-caracterizarea personajelor dintr-o opera literara;

4.-recunoasterea unor personaje sau locuri dupa anumite citate din opera.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

*COGNITIVE:

La sfarsitul lectiei,elevii vor fi capabili:

1.-sa imparta textul in fragmente;

2.-sa desprinda ideile principale potrivite fiecarui fragment;

3.-sa recunoasca relatia dintre autor si personaj;

4.-sa cunoasca desfasurarea actiunii din text;

5.-sa poata realiza comparatia dintre anumite personaje din"Ámintiri din copilarie"si "Dl.Trandafir";

6.-sa extraga din text trasaturile fizice si morale ale lui badita Vasile;

7.-sa recunoasca personaje,locuri si obiecte din text pe baza unor citate.

*AFECTIVE:

1.-sa fie dispus sa primeasca informatiile aduse;

2.-sa manifeste interes in rezolvarea sarcinilor de invatare

*PSIHO-MOTORII:

1.-sa respecte ritmul cerut de desfasurarea activitatii.

METODE SI PROCEDEE:

-lectura expresiva,conversatia euristica,problematizarea,munca individuala,comparatia,citirea selectiva,explicatia.

EVALUARE:

-initiala:orala,la inceputul lectiei;

-continua:pe parcursul orei,prin analiza si stimularea creativaa elevilor;

-prin aprecieri asupra realizarii obiectivelor propuse.

MIJLOACE MATERIALE:

-"Limba si literatura romana"-manual pentru clasa a V-a,autori:Marin Iancu,Ioan Dumitru,Editura Petrion,Bucuresti,2006;

-"Amintiri din copilarie",de Ion Creanga,editura TEDIT FZH,Bucuresti,2006;

-calculatorul-aplicatie Power-point;

-fise-citate din fragmentul din manual

-joc didactic:RECUNOASTE .

DESFASURAREA ACTIVITATII

NR.

CRT.

MOMENTELE

LECTIEI

ACTIVITATEA

PROFESORULUI

ACTIVITATEA

ELEVILOR

METODE

SI

PROCEDEE

1.

MOMENT

ORGANIZA-

TORIC

-salutul;

-notarea absentilor;

-pregatirea materialului necesar pentru desfasurarea lectiei.

-saluta;

-pregatesc cele necesara pentru lectie.

conversatia

2.

CAPTAREA

ATENTIEI

-profesorul prezinta elevilor o aplicatie Power-point cu date despre viata si opera lui Ion Creanga

-elevii privesc cu atentie cele prezentate.

conversatia

explicatia

3.

VERIFICAREA

SI

REACTUALI-

ZAREA

CUNOSTIN-

TELOR

-profesorul pune intrebari despre ceea ce s-a discutat ora anterioara in legatura cu fragmentul din opera"Amintiri din copilarie",de Ion Creanga:

*din ce opera face parte fragmentul studiat ora trecuta?

*cine este autorul operei?

*unde se petrece actiunea?

*in ce zona a tarii se afla satul Humulesti?

*din ce categorie fac parte cuvintele necunoscute pe care le-am intalnit in text?

*ce sunt regionalismele?

*ce sunt arhaismele?

*la noi in zona gasim regionalisme?

*ce regionalisme ati gasit voi?

-elevii asculta cu atentie intrebarile puse de professor si raspund cu promptitudine:

*"Amintiri din copilarie";

*Ion Creanga;

*satul Humulesti;

*Moldova;

*arhaisme si neologisme;

*cuvinte folosite numai in anumite regiuni;

*cuvinte care nu se mai folosesc in zilele noastre;

*elevii citesc tem ape care au avut-o:gasirea regionalismelor specifice Munteniei.

conversatia

explicatia

4.

ANUNTAREA

TEMEI

SI A

OBV.

-profesorul anunta tema lectiei si prezinta elevilor obiectivele propuse.

-elevii asculta cu atentie,apoi isi noteaza titlul lectiei in caiete.

conversatia

5.

DIRIJAREA

ĨNVATARII

-se solicita elevilor citirea lectiei pe fragmente,povestirea fiecarui fragment in parte si desprinderea ideilor principale;

-profesorul adreseaza intrebari legate de text:

*cum este descris satul?

*ce alte sate mai erau in preajma lui?

*ce fel de oameni erau satenii?

*despre cine ne vorbeste autorul?

*cine era badita Vasile?

*cine era Smarandita?

*ce planuri are parintele Ioan?

*ce gafa face Smarandita?

*cum este ea pedepsita?

*cum a fost prins badita Vasile la oaste?

-se cere apoi elevilor sa selecteze acele fragmente si expresii in care povestitorul exprima trasaturile fizice si sufletesti ale invatatorului,facandu-se apoi o analogie cu un alt portret studiat anterior,cel al D-lui Trandafir;

-profesorul cere elevilor sa scrie ,in paralel,trasaturile fizice si morale ale celor doi invatatori:Dl.Trandafir si badita Vasile.

-se continua intrebarile legate de text:

*ce moduri de expunere sunt utilizate?

*care predomina?

*ce fel de opera este "Amintiri din copilarie"?

*cum ne este prezentata?

*opera in care autorul povesteste ceva se numeste opera epica.Aceasta poate fi in proza sau in versuri.

-se citeste textul pe fragmente,se povesteste fiecare fragment in parte si se desprind ideile principale ale fiecarui fragment,scriindu-se atat la tabla cat si pe caiete;

-elevii raspund la intrebari corect,constient si activ;

-elevii selecteaza expresiile cerute;

-se va face,atat la tabla cat si pe caiete,o analogie intre cele doua personaje;

-descrierea,narati- unea si dialogul;

-descriere si naratiunea;

-memorialistica;

-ca o poveste;

-elevii isi noteaza definitia operei epice.

lectura expresiva

citirea selectiva

problemati-

zarea

conversatia

euristica

problema-tizarea

comparatia

problemati-zarea

explicatia

6.

ASIGURAREA

FEED-BACK-

ULUI

-se vor expune cateva fise cu citate din lectie si se va cere elevilor sa recunoasca cine si ce este prezentat in fiecare fisa(joc didactic:RECUNOASTE . ;fisa nr.1-satul Humulesti;nr.2-badita Vasile;nr.3-parintele Ioan;4.-Smarandita;5.-Calul Balan;6.-Sfantul Neculai;7.-luarea la oaste a lui badita Vasile)

- elevii vor citi din fise citatele si vor recunoaste locurile,obiectele sau personajele reprezantive pentru fiecare.

exercitiul

conversatia

7.

ĨNCHEIEREA ACTIVITATII

-se va da tema pentru acasa alcatuirea rezumatului dupa planul de idei realizat pe parcursul lectiei,dandu-se si explicatiile necesare pntru ca elevii sa nu intampine greutati in realizarea temei.

-elevii vor nota tema in caiete si vor asculta explicatiile necesare in vederea alcatuirii temei.

conversatia





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate