Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de lectie
Data:
Clasa : a II-a
Obiectul: Limba romana
Lectia:" Dumbrava minunata", dupa M.Sadoveanu
Subiectul : Plan de idei. Povestirea textului dupa planul de idei
Tipul: mixt
Obiective de referinta:
3.1. - sa desprinda informatii esentiale dintr-un text citit
2.3. - sa redea prin cuvinte proprii, cu sprijin, un paragraf/ fragment dintr-un text citit
Obiective operationale:
O1: - sa identifice fragmentele logice ale textului;
O2: - sa povesteasca oral fiecare fragment al textului;
O3: - sa foloseasca vorbirea indirecta in locul dialogului;
O4: - sa extraga ideea principala a fiecarui fragment (sub forma de tablouri) ;
O5: - sa povesteasca oral intregul text, dupa planul de idei ;
O6a :- sa povesteasca in scris continutul unui fragment al textului, dupa modelul enuntat oral in clasa
O6b: - sa aranjeze benzile cu fragmentele deja povestite in ordinea cronologica a intamplarilor
Strategia didactica:
metode si procedee: conversatia, explicatia, povestirea, problematizarea, citirea in lant cupredarea stafetei, metoda celor 5 degete, metoda palariilor ganditoare, turul galeriei
mijloace de invatamant: manualul (editura Aramis, autori Tudor Pitila, Cleopatra Mihaileanu), fise de lucru, benzi cu fragmentele textului povestite, flip-chart
forme de organizare: pe grupe, frontal
Bibliografie :
Didactica limbii si literaturii romane in invatamantul primar, Iona Serdean, Corint, 2007,
Predarea-invatarea in spiritul strategiei dezvoltarii gandirii critice, curs, prof.dr.Stan Panturu
Motivatie:
Lectia este valoaroasa deoarece:
ajuta la exersarea exprimarii orale si la imbogatirea vocabularului activ si pasiv al elevilor;
- solicita si implica invatarea prin cooperare cu valorificarea potentialului intelectual al fiecarui elev;
- stimuleaza si dezvolta gandirea si imaginatia;
- genereaza satisfactia reusitei individuale si in grup.
Etapele lectiei |
Do- zare |
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare |
|
I. Evocarea Se vor verifica cunostintele insusite anterior si modul in care ele au fost exersate prin: a) verificarea calitativa si cantitativa a temei; b) citirea in gand a textului c) citirea textului cu oprire la STOP ( un copil citeste, la bataia din palme a invatatoarei se opreste si numeste urmatorul elev care va citi ) d) citirea textului pe roluri e) Lucru pe grupe - "Explozia stelara" - Fiecare echipa are desenata o stea pe foaie. In colturile stelei este cate o cerinta legata de: titlul lectiei, autor, personaje, loc de desfasurare, timp de desfasurare.Prin sondaj, se iau datele de la fiecare echipa si se completeaza steaua de pe flip-chart. (ANEXA 1) f) Recunoaste personajul - Vor intra in clasa 4 copii care vor reprezenta cate un personaj din lectiile studiate. Se vor prezenta pe rand. Elevii vor recunoaste personajul, ridicand jetonul corespunzator autorului si titlului. Unul dintre personaje va fi chiar Lizuca. Ea va ramane in clasa pana la sfarsitul lectiei si va urmari activitatea. (ANEXA 2) Se anunta titlul lectiei si obiectivele. Se scrie titlul lectiei pe tabla: Dumbrava minunata dupa M. Sadoveanu. Plan de idei II.Realizarea
Tratare diferentiata: 1 grupa de nivel maxim ( povestirea in scris a ultimului fragment) 4 grupe de nivel mediu (asamblarea textului povestit, punandu-se in ordine cele 3 fragmente) Sunt verificate lucrarile prin metoda "turul galeriei". Grupa de nivel maxim va citi textul alcatuit. Un elev din grupele de nivel mediu va citi textul asamblat al povestirii. (ANEXA 3) III. Reflectia - se realizeaza folosindu-se metoda "palariilor ganditoare". a) Palaria alba - Care sunt datele importante ale lecturii (personaje, timp, actiune etc.)? b) Palaria galbena - Ce crezi ca s-a intamplat cu Lizuca atunci cand a ajuns mare? c) Palaria rosie Ce sentimente ai avut citind aceasta poveste? d) Palaria neagra - Ce nu ti-a placut in poveste? e) Palaria verde - Ce s-ar fi intamplat daca cei doi prieteni nu descopereau scorbura din rachita? f) Palaria albastra - Ce proverb se potriveste acestei istorisiri? Aprecieri asupra modului in care au colaborat si au raspuns in timpul lectiei. Tema pentru acasa : Scrie patru enunturi despre prietenia dintre Lizuca si Patrocle. |
2 min 3 min 5 min 2 min 5 min 2 min 1 min 10min 5 min 3 min 7 min |
conversatia citirea in lant, cu predarea stafetei citirea pe roluri Explozia stelara conversatia Conversatia Explicatia Povestirea orala Povestirea orala Povestirea in scris Turul galeriei Palariile ganditoare Conversatia |
ANEXA 1 Flip-chart Anexa 2 Manualul Benzi cu povestirea pe scurt a fragmentelor. 6 palarii |
Frontal Pe grupe Frontal Frontal Pe grupe Pe grupe Frontal |
|
ANEXA I
ANEXA II
Personajul I
Imi plac jucariile, dar ma plictisesc repede de ele. De curand, am descoperit un nou prieten de care nu as vrea sa ma mai despart.
(Cel mai bun prieten, dupa Victor Sivetidis)
Personajul al II-lea
Sunt rosie. Am iesit din crapaturile scoartei copacului. Ma simt mica si neinsemnata. Nimeni nu ma baga in seama !
( Buburuza, dupa Eugen Jianu)
Personajul al III-lea
Sunt un baietel de 4 ani. Uitandu-ma in oglinda am vazut un copil urat care mi-a aratat pumnul. Am cazut de pe scaun.
(Dupa fapta si rasplata, dupa Ion Pas)
Personajul al IV-lea
Mama mea adevarata nu mai e. Acum am alta mama care nu ma iubeste. Voi pleca la bunici impreuna cu Patrocle.
( Dumbrava minunata, dupa Mihail Sadoveanu)
ANEXA III
Povestirea celor 3 fragmente ale lectiei
I) Lizuca si Patrocle au plecat impreuna la bunici. Pe drum s-au adapostit intr-o scorbura de rachita batransonajul al III-lea
nata. ei copacului. ma nu as vrea sa ma mai despart.
a.
II) Lizuca ii marturiseste lui Patrocle ca se teme de bursuc pentru ca a auzit ca este foarte rau. Patrocle o linisteste spunandu-i ca are el ac de cojocul lui.
IV) Crezand ca vede un bursuc, Lizuca se sperie si tipa. Catelul o apara, dar isi da seama ca n-a fost decat un iepure. Lizuca il admira pentru curajul de care a dat dovada.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate