Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» DE LECTIE COMPUNEREA NARATIVA IN CARE SE INTRODUCE DIALOGUL


DE LECTIE COMPUNEREA NARATIVA IN CARE SE INTRODUCE DIALOGUL


PROIECT DE LECTIE

SCOALA NR. 1 "MIHAI VITEAZUL"

LOCALITATEA :

JUDETUL :DAMBOVITA

CLASA:a IV-a B



INVATATOR:

OBIECT:LIMBA SI LITERATURA ROMANA

SUBIECT:COMPUNEREA NARATIVA IN CARE SE INTRODUCE DIALOGUL

TIPUL LECTIEI:dobandire de cunostinte

OBIECTIVE CADRU:

IV. Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa;

II. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

4.3 sa redacteze diverse texte de mica intindere, adaptandu-le destinatiei si scopului comunicarii;

4.6. -sa manifeste interes si spirit critic fata de redactarea diverselor tipuri de texte;

2.6 sa manifeste independenta in situatiile de comunicare.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

4.3.1. -sa elaboreze compuneri in care se introduce dialogul, respectand cel putin 6 (din 10) criterii de apreciere;

4.6.2 sa formuleze criterii de apreciere pentru evluarea compunerii;

4.6.3 sa formuleze opinii si puncte de vedere proprii, referitoare la modul de redactare si de prezentare a textelor;

2.6.4 sa intervina in actul comunicarii , pentru rezolvarea unor probleme ce presupun dezvoltarea cooperarii si a concurentei.

METODE SI PROCEDEE: conversatia euristica munca independenta, exercitiul, prezentarea la "scaunul autorului", activitatea diferentiata.

MIJLOACE DIDACTICE: coli albe, fise pentru evaluarea temei pentru acasa, plansa cu criteriile de apreciere a compunerii, fise pentru evaluarea compunerilor colegilor, fise cu partea introductiva a compunerii, pentru elevii care solicita ajutor.

Etapele lectiei

Activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

1)Moment organizatoric

2)"Spargerea ghetii"

3)Verificarea temei pentru acasa

4)Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor

5)Dirijarea invatarii

5)Evaluare

6)Retentia si transferul

7)Aprecieri, recomandari, tema pentru acasa

Se asigura climatul necesar desfasurarii lectiei, se pregatesc materialele necesare.

Invatatorul cere elevilor sa indoaie foaia alba din fata lor si sa rupa coltul din stanga. Se repeta comanda de trei ori. Se cere sa se desfaca foaia si sa observe "fulgii" formati. Fulgii sunt foarte diferiti, unici, pentru ca si noi interpretam informatiile in mod diferit, suntem unici.Se afiseaza la tabla.

Elevii au avut ca tema pentru acasa sa gaseasca expresii poetice pentru iarna, Craciun, pomul de Craciun. Pe fisa de evaluare a temei pentru acasa vor scrie 5 expresii. Apoi vor schimba fisele cu colegii.Ii vor aprecia pe acestia astfel expresii-S, 4 expresii-B, 5 expresii-FB.

Tot din caietul de teme elevii vor citi cateva strofe, fragmente despre iarna, despre Craciun.

Invatatorul anunta elevii ca in aceasta ora vor folosi tema pentru acasa, pentru ca vor realiza o compunere in care se introduce dialogul. Pentru ca se apropie sarbatorile vor realiza o compunere cu titlul "In Ajunul Craciunului".Vor stabili la inceput criteriile de apreciere, impreuna, iar la final se vor aprecia in grup si vor prezenta la scaunul autorului.

Se vor stabili criteriile de apreciere. Se noteaza la tabla:

-respectarea partilor compunerii;

-prezentarea faptelor si intamplarilor in ordinea in care s-au desfasurat;

-prezentarea sfarsitului intamplarilor;

-introducerea dialogului;

-folosirea verbelor care anunta interventia unor personae;

-folosirea expresiilor poetice;

-exprimarea in propozitii clare, logice;

-realizarea legaturii prin inteles a propozitiilor;

-citire expresiva;

-scris ordonat si frumos.

Elevilor care au nevoie de ajutor li se ofera introducerea compunerii, impreuna cu planul orientativ. Cei care nu se pot descurca nici asa vor fi grupati cate doi.

Plan de idei:

1.Afara ninge ca in povesti.

2.In casa miroase a cozonaci.

3.Familia impodobeste bradul.

4.Copiii intreaba despre Mos Craciun.

5.Tata cheama copiii la televizor sa afle povestea Mosului.

6.Cand se intorc la brad copii gasesc multe cadouri.

7.Seara de Ajun este magica.

Cand elevii vor termina de redactat compunerile, se vor grupa cate patru. Se distribuie fiecaruia un tabel pentru evaluarea colegilor.

Cand toti elevii au primit calificativul se afiseaza la tabla, apoi se citesc 2-3 compuneri la "Scaunul autorului" si se exprima pareri in legatura cu modul de redactare.

Fiecare elev va cauta un singur cuvant pentru Craciun.

Se fac aprecieri legate de intreaga activitate, se precizeaza tema pentru acasa.

Se conformeaza cerintelor.

Elevii executa operatiile cerute de invatatoare.

Elevii vor nota pe fisa expresiile, apoi vor schimba fisele cu colegii si vor acorda calificative.

Elevii noteaza titlul pe tabla.

Elevii vor formula criteriile de apreciere.

Elevii vor lucra individual, individual cu ajutor, sau in perechi, dupa alegerea fiecaruia.

Fiecare elev primeste o fisa de evaluare. In grupul de patru, fiecare elev citeste compunerea, apoi, colegii de grup bifeaza criteriile respectate de compunerea ascultata, apoi apreciaza cu calificativ:

-5-6 criterii respectate-S;

-7-8 criterii respectate-B;

-9-10 criterii respectate-FB.

Apoi negociaza si acorda un singur calificativ pentru compunere.

Elevii asociaza alte cuvinte substantivului Craciun, care sa ii exprime esenta.

FISA DE EVALUARE

Numele elevului

Criterii de apreciere

-respectarea partilor compunerii;

-prezentarea faptelor si intamplarilor in ordinea in care s-au desfasurat;

-prezentarea sfarsitului intamplarilor

-introducerea dialogului;

-folosirea verbelor care anunta interventia unor persoane;

-folosirea expresiilor poetice;

-exprimarea in propozitii clare, logice;

-realizarea legaturii prin inteles a propozitiilor;

-citire expresiva;

-scris ordonat si frumos.

CALIFICATIV

5-6 criterii respectate-S; 7-8 criterii respectate-B; 9-10 criterii respectate-FB.

Nr.crt.

Numele elevului

calificativ

1.

2.

3.

4.

In Ajunul Craciunului

Era seara de Ajun. Cerul se captusise cu plumb, si fulgi tremuratori incepura a rataci prin vazduh.

In casa era cald si mirosea a cozonaci proaspeti. In minunatul brad ardeau sute de lumanarele sclipitoare ca stelele.

Mama, crezi ca Mos Craciun va veni si in acest an? intreaba Radu.

El vine intotdeauna la copii care merita! ii respunde mama. Tu ce crezi?

Bunica aude discutia.

1.Determina numarul necunoscut:

125 = 5

2. Puneti paranteze pentru a face adevarate egalitatile:

3 x 1 + 2 x 4 + 1 = 12 3 x 1 + 2 x 4 + 1 = 30

3.Afla numarul necunoscut flosind modelul balantei:

4 000 + a = 4 500 6 300 - b = 300

4. Aflati trei numere consecutive stiind ca suma lor este cu 17 mai mare decat numarul cel mai mic dintre cele trei.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate