Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
PROIECT DE LECTIE
♂Clasa: a III-a A
♂Obiectul: Matematica
♂Subiectul lectiei: Inmultirea cu 3 factori
♂Tipul lectiei: mixt (predare-invatare si evaluare)
Scopul:
~ dezvoltarea limbajului matematic si deprinderilor de calcul matematic;
~ consolidarea cunostintelor despre inmultirea numerelor cuprinse intre 0-10;
~ dezvoltarea deprinderii de a aplica operatiile aritmetice invatate in rezolvarea corecta a problemelor;
~ dezvoltarea proceselor psihice: atentia, memoria, gandirea si imaginatia;
♂Obiective
operationale:
O1 ~ sa aplice tehnicile de calcul studiate in efectuarea exercitiilor de inmultire cu numere naturale de la 0 la 10 ;
O2 ~ sa utilizeze corect terminologia specifica operatiilor matematice invatate;
O3 ~ sa verbalizeze modalitatile de calcul utilizate in rezolvarea exercitiilor si problemelor ;
O4 ~ sa rezolve probleme care presupun doua operatii ;
O5 ~ sa rezolve corect exercitiile propuse ;
O6 ~ sa aplice deprinderea de a lucra in echipa si individual ;
O7 ~ sa pastreze ordinea si disciplina.
Strategia didactica:
♂Mod de abordare: mixt
♂Metode si procedee: explicatia, exercitiul, conversatia, demonstratia, munca independenta, jocul didactic, problematizarea
♂Resurse materiale: -manualul, fise de munca independenta, jetoane, fise de evaluare
♂Forme de organizare: individuala, frontala
♂Durata: 50 minute
♂Evaluare: continua
♂Locul de desfasurare: sala de clasa
Etapele lectiei |
Ref. |
Unitati de continut |
Strategia didactica |
Evaluare |
|
Activitatea propunatoarei |
Activitatea elevilor |
||||
1. Moment organizatoric |
Asigur climatul afectiv necesar unei bune desfasurari a lectiei de matematica. Ma recomand si imi pregatesc materialele necesare. |
Se aseaza in banca si isi pregatesc materialele necesare pentru inceperea lectiei de matematica. |
Observarea comportamentului copiilor |
||
2. Verificarea cunostintelor |
Tema pentru acasa Intrebari referitoare la operatia de inmultire |
Verific cantitativ si calitativ continutul temei. Adresez cateva intrebari referitoare la operatia de inmultire: 1. Cum se numesc numerele care se inmultesc? 2. Cum se numeste rezultatul inmultirii? Apoi voi efectua cateva exercitii de calcul mintal:
Eu sunt 2, iar tu esti de 4 ori mai mare decat mine. Tu esti |
Elevii sunt atenti, citesc tema si corecteaza eventualele greseli. Elevii sunt atenti si raspund la intrebari: 1. . factori. 2. . produs Copii rezolva exercitiile: |
Stimularea Aprecierea Corectarea "Ce ati avut de pregatit pentru astazi?" Observarea comportamentului copiilor - evaluez capacitatea elevilor de a calcula mintal exercitii variate |
|
3. Anuntarea temei |
"Inmultirea cu mai multi factori" |
Anunt titlul lectiei si il scriu pe tabla. Enumar principalele obiective ale lectiei. |
Elevii scriu titlul in caiete |
Observarea comportamentului copiilor |
|
4. Dirijarea invatarii |
Exercitiile din manual de la pag 52. 1. Efectueaza: ( 3 x 2 ) x 5 = ( 1 x 2 ) x 3 = 3 x ( 2 x 5 ) = 1 x ( 2 x 3 ) = 2. Transcrie si compara rezultatele: ( 3 x 2 ) x 4 __ 3 x ( 2 x 4) 3. Calculeaza, grupand factorii in moduri diferite: 3 x 2 x 5 5 x 2 x 4 2 x 4 x 1 7 x 1 x 2 Exercitii si probleme din culegere: 1. Calculeaza: 3 x 3 x 2 = 2 x 5 x 0 = 3 x 3 x 9 = 2. Afla factorul necunoscut: 3 x 2 x __ = 24 4 x 2 x __ = 40 3 x 3 x __ = 81 3. Pune in casute numerele potrivite: 6 x 4 = 3 x __ __ x 6 = 9 x 4 4. Iulia primeste de ziua ei 3 garoafe, de 2 ori mai multe lalele si inca una, iar trandafiri cat triplul numarului de lalele. Cate flori a primit Iulia? Linia valorii 1. Afla produsul numerelor 3 x 2 x 5! Raspuns: 32 Adevarat / Fals 2. Afla numarul de 3 ori mai mare decat 8! Raspuns : 24 Adevarat / Fals 3. Se dau numerele : a = 2, b = 4, c = 6 Aflati produsul numerelor ! Raspuns : 74 Adevarat / Fals 4. Aflati produsul dintre cel mai mic numar impar si cel mai mare numar par de o cifra! Raspuns : 8 Adevarat / Fals 5. Care dintre numerele 1, 8, 27 se pot scrie ca o inmultire de 3 factori egali ? Raspuns :1, 8, 27 Adevarat / Fals 6. Sora mea are 6 jucarii, eu cu patru mai multe, iar fratiorul cel mic, de 4 ori cat mine. Cate jucarii are el ? Raspuns :40 Adevarat / Fals |
Voi scoate elevii pe rand la tabla pentru a rezolva impreuna exercitiile din manual si pe cele propuse. Voi imparti elevii in 6 grupe si ii voi anunta ca a sosit la posta un plic pentru ei. Voi desface plicul in care se afla mai multe jetoane cu exercitii. Fiecare echipa va primi un jeton cu cate un exercitiu. Aceste exercitii sunt rezolvate de alti colegi de varsta voastra. Dupa ce si-au corectat lucrarile au ajuns la concluzia ca au cateva greseli.Voi sunteti de acorf cu ei ? Sunteti de aceeasi parere ? (Da - Nu, argumente) |
Elevii sunt atenti si rezolva exercitiile si problemele. Elevii sunt atenti si rezolva exercitiile. |
Evaluare continua Observ comportamentul copiilor Evaluare continua |
|
5. Fixarea cunostintelor |
Joc didactic" Cei mai buni matematicieni" |
Voi impartii fiecarei grupe cate o fisa de lucru, fiecare dintre acestea continand patru exercitii ( cate un exercitiu pentru fiecare elev ). Fisa va trece pe la fiecare copil din grupa. Grupa care va termina prima si va avea toate raspunsurile corecte va fi desemnata castigatoare. |
Elevii sunt incantati si rezolva fisa rapid si corect. |
Evaluare finala |
|
Incheierea activitatii |
Tema pentru acasa |
Voi anunta elevii ce au de scris pentru acasa. Voi face aprecieri generale si individuale cu privire la modul in care s-a desfasurat lectia. |
Elevii isi noteaza tema pentru acasa. |
Evaluare finala Aprecieri individuale si generale. |
ANEXA 1
Concurs : CEI
Rezolva rapid si corect exercitiile:
3 x 3 x 5 =
5 x 2 x 10 =
6 x 1 x 8 =
4 x 2 x 6 =
ANEXA 2
Exercitii
1. Calculeaza:
3 x 3 x 2 = 4 x 2 x 5 =
2 x 5 x 0 = 7 x 1 x 5 =
3 x 3 x 9 = 6 x 1 x 8 =
3 x 6 x 1 = 9 x 9 x 0 =
2. Afla factorul necunoscut:
3 x 2 x __ = 24 2 x __ x 5 = 20
4 x 2 x __ = 40 __ x __ x 0 = 0
3 x 3 x __ = 81 3 x 3 x __ = 27
3 x __ x 2 = 18 4 x 9 x __ = 36
3. Pune in casute numerele potrivite:
6 x 4 = 3 x __ __ x 4 = 2 x 8
10 x __ = 5 x 4 9
x __ = 6 x 6
__ x 6 = 9 x 4 4 x 3 = __ x 6
7 x 4 = __ x 7 10 x 4 = 8 x __
4. Pune semnele de operatie corespunzatoare:
5. Iulia primeste de ziua ei 3 garoafe, de 2 ori mai multe lalele si inca una, iar trandafiri cat triplul numarului de lalele. Cate flori a primit Iulia?
6. Suma a 3 numere este 72. Afla cele trei numere, stiind ca primul este de 3 ori mai mare ca 8, iar al doilea cu 12 mai mare ca primul!
7. Ionela are 8 ani. Tatal ei are de 4 ori mai mult, iar bunicul de 6 ori mai mult ca Ionela. Cati ani are tatal Ionelei? Dar bunicul? Cati ani au impreuna?
8. Afla suma a 3 numere, daca primul este 3, al doilea este mai mare de 2 ori decat primul, iar al treilea de 5 ori mai mare decat primele doua!
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate