Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
Unitatea de invatamant: Colegiul National "Iulia Hasdeu" Lugoj
Clasa: XI-a C
Data:
Profesor:
Aria curriculara: Om si societate
Disciplina: Economie
Tema lectiei: Cererea
Tipul lectiei: mixta
Obiective de referinta: (elevii vor fi capabili: )
sa-si insuseasca utilizarea conceptelor economice fundamentale;
sa-si dezvolte deprinderile de gandire economica;
sa-si dezvolte deprinderile de participare;
sa-si dezvolte atitudinile si comportamentele economice.
Obiective operationale: (pe parcursul si la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili: )
O1: sa defineasca cererea;
O2: sa cunoasca factorii de influenta ai cererii;
O3: sa inteleaga si sa defineasca elasticitatea cererii;
O4: sa reprezinte grafic curba cererii.
Strategii didactice:
Metode si procedee
m 1 - conversatia
m 2 - observatia
m 3 - problematizarea
m 4 - ganditi/lucrati in perechi/comunicati
m 5 - expunerea didactica
m 6 - explicatia
m 7 - demonstratia
Mijloace de invatamant
M1 - manuale
M2 - caiete
M3 - creta
M4 - creioane/pixuri
M5 - teste de ecomonie
M6 - tabla
Forme de organizare
Af - activitate frontala
Ai activitate indivduala
Ap activitate pe perechi
Sisteme de evaluare:
S1 - observarea curenta
S2 - chestionarea orala
S3 - aprecierea verbala
Forme de evaluare
Ef - evaluare formativa
Durata lectiei
50 minute
Bibliografie
Economie. Manual pentru clasa a XI-a, Dorel Ailenei, Editura Humanitas Educational 2008
Economie - Manual pentru clasa a XI-a, Georgeta Georgescu, Editura Didactica si Pedagogica 2006
Momentul lectiei |
Obiective operationale |
Metode |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Forme de organizare |
Timp (min) |
Mijloace de invatamant |
Sisteme de evaluare |
Obs. |
1.Momentul organizator |
m 1 |
Creeaza conditiile necesare unei bune desfasurari a lectiei. Pregateste materialele necesare lectiei; Cere elevilor sa se aseze in banci si sa se pregateasca de inceperea orei de economie. Stabileste regulile de disciplina. |
Se pregatesc pentru lectia de economie. |
Af |
M3 M6 | ||||
2.Verificarea cunostintelor asimilate anterior |
m 1 m 6 m 1 m 6 m 1 m 1 m 6 |
Ce lectie ati avut de pregatit pentru astazi? Ce tema ati avut de pregatit? Care este cel expresia prin care se defineste consumatorul? Care este piata bunurilor si serviciilor de consum? Ce exprima fiecare dintre ele? Prin ce se caracterizeaza comportamentul consumatorului? Care este masura prin care se apreciaza satisfacttia consumatorului? Cum poate fi apreciat gradul de satisfactie a trebuintelor? Prin ce se reprezinta utilitatea cardinala? Dar cea ordinala? Cine a formulat Legea utilitatii marginale? Ce exprima aceasta lege? |
Consumatorul Raspund. Raspund folosindu-se de caiete Consumatorul este persoana care prin actiunile sale detine calitatea de cumparator pe piata bunurilor si serviciilor de consum. Piata bunurilor si serviciilor de consum este piata satisfactorilor sau piata iesirilor. Bunurile de consum - sunt bunurile economice cu existenta corporala, materiala, pe care indivizii sau familiile le achizitioneaza pentru utilizare sau consum personal. Serviciile sunt bunurile economice cu existenta necorporala, nemateriala, la care indivizii si familiile lor apeleaza pentru satisfacerea diferitelor trebuinte. Prin rationalitate Utilitatea economica. Cu ajutorul sistemului cardinal (utilitate cardinala) si a sistemului ordinal (utilitate ordinala). Prin utilitate individuala, totala sau marginala. Prin principiul comparatiei si tranzitivitatii. Gossen Marimea intensitatii unei placeri descreste progresiv pana la saturare daca este satisfacuta in mod continuu, neantrerupt. |
Af Ai |
|
M2 M2 M2 |
S1 S2 S3 S2 S3 S1 S1 | ||
3.Captarea atentiei Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor |
O1 |
m 5 |
Se noteaza pe tabla tiitlul: Cererea Ce este cererea? Cererea reprezinta cantitatea dintr-o marfa pe care un consumator dat o poate achizitiona intr-o perioada de timp in functie de pretul existent. Ce anume nu trebuie confundat? Este cererea totuna cu nevoile? Nu, cererea cuprinde numai nevoile solvabile, adica cele pentru care exista acoperire in veniturile consumatorilor. |
Elevii sunt atenti si noteaza definitia. |
Af |
M1 M2 M3 M4 M6 | |||
4.Transmiterea noilor cunostinte |
O2 O 4 O 2 O 3 |
m 5 m 1 m 5 m 4 m 5 m 2 m 5 m 3 |
Evolutia cererii unui bun sau serviciu depinde de evoluta pretului de vanzare al acestuia. Exista o lege generala a cererii referitor la aceasta legatura? Da: Cresterea pretului untar al unui bun economic determina o reducere a cantitatii cerute din acel bun, iar reducerea pretului unitar al unui bun economic determina cresterea cantitatii cerute din respectivul bun. Profesorul prezinta pe tabla graficul contractiei si extinderii cererii (curba cererii) (fig. 1) Exista si alti factori care determina sau influienteaza modificarea cererii pentru un bun economic? Da, acesti factori pot fi de natura economica si extraeconomica. Factorii de natura economica sunt: Modificarea veniturilor consumatorilor si modificarea preturilor altor bunuri. Factorii de natura extraeconomica sunt: numarul de cumparatori, preferintele consumatorilor, anticipaprile privind evolutia pretului si a venitului, utilitatea economica. Deci cererea este flexibila sau nu? Da, cererea are proprietatea de a fi elastica, deoarece se modifica sub influenta pretului si venitului. Intensitatea sau gradul in care se modifica cererea in raport cu modificarea unuia din factorii determinanti se poate sesiza prin calcularea coeficentului de elasticitate a cererii. Exista coeficent de elasticitate a cererii in functie de pret K= - DC/Co:DP/Po si coeficent de elasticitate a cererii in functie de venit k= DC/Co:DV/Vo Dupa elasticitatea cererii functie de pret se disting urmatoarele tipuri de bunuri: Cu cerere elastica K>1 Cu cerere de elasticitate unitara K=1 Cu cerere inelastica K<1 (fig 2. Si 3) |
Elevii isi dau cu parerea. Elevii dezbat aceasta lege, apeland la exemple concrete Copiaza graficul de pe tabla, si, sunt atenti la explicatiile profesorului. Grupati in perechi, se vor gandi la alti factori si ii vor prezenta. Elevii noteaza in caiete si sunt atenti. Elevii isi dau cu parerea. Elevii noteaza formulele. Elevii traseaza cele doua grafice. |
Af Ai Ai Ap Ai Af Af Ai Af |
M2 M4 M3 M6 M2 M3 M4 M6 M2 M3 M4 M6 |
S3 S3 | ||
5. Fixarea cunostintelor |
m 7 |
Se Impart elevilor fise de lucru. Se rezova problema. Se analizeaza rezultatele obtinute. |
Raspund la intrebarile din fisa de lucru. Justifica alegerea raspunsului corect. |
Ai |
M5 |
S1 Ef | |||
6.Incheierea lectiei |
m 1 |
Se fac aprecieri individuale si colective. Se ofera teme pentru acasa . Fiecare elev poate veni cu un exemplu concret in ceea ce priveste cererea pentru un bun economic, aratand legatura dintre aceasta si diversi factori ce o influienteaza. |
Noteaza tema si sunt atenti la explicatii. |
Af |
M1 M2 M4 |
Pret Pret
Cantitate Cantitate
Fig 2. Cerere perfect elastica Fig 3. Cerere perfect inelastica
Pret
Cantitate
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate