Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
UNIVERSITATEA DE VEST DIN TIMISOARA
DEPARTAMENTUL DE INVATAMANT LA DISTANTA
SPECIALIZAREA PEDAGOGIA INVATAMANTULUI PRIMAR SI PRESCOLAR
PROIECT DE LECTIE LA EDUCATIE CIVICA
INSTITUTOR:
PROIECT DE LECTIE
Institutor:
Clasa: aIV-a
Obiectul: Educatie civica
Tema lectiei: INVIDIA
Tipul lectiei: predare(dobandire de noi cunostinte)
Obiective operationale:
O1 - sa completeze rebusul dat, descoperind astfel titul lectiei;
O2 - sa participe la discutie pornind de la imaginea propusa si de la jocul de rol;
O3 - sa comenteze proverbul dat, exprimandu-si propile idei;
O4 - sa rezolve fisa de lucru in timpul dat;
O5 - sa participe activ la intreaga activitate.
Strategia didactica:
Metode de invatamant conversatia, explicatia, exercitiul, exercitiul prin descoperire, expunerea, jocul de rol, discutia, dezbaterea.
Mijloace de invatamant fisa cu rebus; manual; fisa cu proverbe; fisa de lucru; tabla.
Forme de organizare frontal, individual, in perechi ( pe grupe, in echipa).
Bibliografie
- Iepure, Ileana; Popovici, Geta; Chiritescu, Dorina (2005): Educatie civica - ghidul invatatorului; Editura Atelier Didactic, Bucuresti.
- Simeria, Anca (2007): Educatie civica - caietul elevului; Editura Mirton, Timisoara.
Etapele lectiei |
Ob.op Dozare |
Continutul stiintific al lectiei |
Strategia didactica Metode Forme Mijloace de de invatamant de organizare invatamant |
Obs |
||
1.Moment organizatoric |
2min |
Se va aerisi sala de clasa, apoi voi stabili impreuna cu elevii materialele necesare desfasurarii lectiei(elevii isi vor pregati materialele pe banci), dupa care voi asigura climatul de ordine si disciplina necesar desfasurarii lectiei. |
conversatia |
frontal | ||
2.Captarea atentiei |
O1 3min |
Voi imparti elevilor cate o fisa cu un rebus. Completand rebusul elevii vor descoperi titlul lectiei de astazi. |
conversatia exercitiul (prin descoperire) |
individual |
rebus | |
3.Anuntarea temei si a obiectivelor |
2min |
Voi nota data si titlul lectiei pe tabla si voi preciza obiectivele lectiei de astazi: Invidia. |
conversatia expunerea |
frontal | ||
4. Reactualizarea cunostintelor |
3min |
Voi verifica tema pentru acasa cantitativ si calitativ,prin sondaj. Elevii vor citi tema si vor corecta acolo unde e cazul. |
conversatia explicatia exercitiul |
frontal | ||
5.Precizarea noului continut |
2min |
Voi ruga elevii sa deschida manualele la pagina 20 la lectia: Invidia. Apoi voi purta o scurta conversatie cu elevii, intrebandu-i ce inseamna pentru ei invidia. Elevii isi vor sutine si argumenta raspunsurile. |
conversatia discutia |
frontal | ||
6.Dirijarea invatarii |
O2 min |
Voi ruga elevii sa priveasca imaginea din manual. Apoi voi numi trei elevi care vor relata povestirea din manual printr-un joc de rol. In urma acestui joc voi purta o discutie cu elevii.Astfel voi intreba: "- Ce la determinat pe Marius sa ia trusa de geometrie a Roxanei?" "- De ce a ascuns-o in banca lui Sorin?" "-Sunteti de acord cu gestul lui Marius?"De ce?" "-Puteti evidentia si calitatile lui Marius? Elevii vor raspunde oral la intrebari, argumentandu-si fiecare raspuns. |
conversatia explicatia jocul de rol exercitiul |
frontal |
manual | |
7.Obtinerea performantelor |
O3 min |
Voi imparti elevii in 4 grupe ( a cate 6 elevi) si le voi da fiecarei grupe cate un proverb pe care vor trebui sa il comenteze. Fiecare grupa isi va alege un lider. Astfel liderii, in urma dezbaterilor, vor veni in fata clasei si vor comenta, argumenta parerile fiecarei echipe(grupe). |
conversatia explicatia exercitiul |
frontal in echipa |
proverbe | |
8.Asigurarea feed-back-ului |
O4 min |
Elevii vor primi cate o fisa de lucru pe care vor trebui sa o rezolve in 10 minute. |
conversatia exercitiul |
individual frontal |
fisa de lucru | |
9.Intensificarea retentiei |
O5 min |
Se vor discuta raspunsurile oferite de elevi la exercitiile de pe fisa de lucru. Elevii isi vor argumenta raspunsurile oral si frontal. |
conversatia explicatia dezbaterea |
frontal |
fisa de lucru | |
10.Asigurarea transferului |
2 min |
Voi nota tema de casa pe tabla: "transcrieti povestirea din manual, dandu-i un alt final". Voi acorda calificative partiale elevilor deosebiti; voi face aprecieri referitoare la modul de lucru al elevilor. |
conversatia |
frontal |
tabla |
REBUS
|
||||||||||
|
||||||||||
| ||||||||||
| ||||||||||
|
|
|||||||||
|
B B A A - B → titlul lectiei 6 1. Organ al vazului 2. La scoala merg sa 3. Sinonim al cuvantului "glas" 4. Opus al cuvantului "mare" 5. Dupa unu urmeaza 6. bate neincetat 7.Opusul cuvantului "bun". PROVERBE "Nu te lasa orbit de fumul casei altuia"." ( echipa nr.1) "Nu se arunca cu pietre decat in pomul cu fructe". ( echipa nr. 2) 3. " Vulpea, cand nu ajunge la struguri, zice ca sunt acri". ( echipa nr. 3) " Pentru invidios, gaina vecinului este intotdeauna curca". ( echipa nr. 4) Nume: FISA DE LUCRU Relateaza in scris o situatie in care ai fost invidiat. De ce consideri ca ai fost invidiat? Tai ce nu corespunde adevarului: consideratie toleranta Invidia poate fi invinsa dovedind rautate intelepciune egoism intelegere Relateaza cateva situatii cand ati spus unui coleg, prieten: " Ma bucur pentru tine!" Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate |