Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE "VIERMII LATI "
Scoala: Generala, Nr. 78.
Disciplina: Biologie
Nume:
Capitol: Varietatea lumii vii
Tema: Regnul Animalia
Lectia: Viermii lati
Scopul lectiei:. Cunoasterea de catre elevi a particularitatilor morfologice, structurale si functionale ale viermilor lati, a evidentierii caracterelor de superioritate ale acestora fata de celelalte nevertebrate pluricelulare studiate.
Obiective cadru Cunoasterea si intelegerea termenilor, a conceptelor si principiilor specifice stiintelor biologice
Dezvoltarea capacitatii de investigare in scopul rezolvarii de probleme specifice stiintelor biologice
Dezvoltarea capacitatii de comunicare utilizand corect limbajul specific stiintelor biologice
Formarea unor atitudini si deprinderi referitoare la impactul stiintelor biologice asupra naturii si a societatii
Tipul si varianta de lectie: Lectie de elaborare de noi cunostinte
Tipul de organizare a activitatii: colectiva, individuala, pe grupe
Bibliografie: - manualele de biologie aprobate de MEC
ETAPELE LECTIEI |
OBIECTIVE DE REFERINTA |
RESURSE TEMPORALE |
UNITATEA DE CONTINUT |
RESURSE PROCEDURALE |
RESURSE MATERIALE |
EVALUARE |
|
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVULUI |
||||||
Moment organizatoric |
1 min |
Efectuarea prezentei, captarea atentiei elevilor, prezentarea modului de desfasurare a lectiei, organizarea elevilor in vederea desfasurarii lectiei | |||||
Reactualizarea elementelor invatate anterior |
5 min |
Se vor verifica cunostintelor referitoare la caracterele generale ale spongierilor, celenteratelor. |
Elevii prezinta pe baza materialelor grafice caractele spongierilor si celenteratelor. |
Conversatia de verificare |
Plansele, atlase. |
Probe orale. Itemi cu raspuns scurt, intrebari structurate. |
|
Anuntarea titlului si a scopului lectiei |
Se anunta titlul noii lectii si scopul acesteia |
Elevii isi noteaza in caiet titlul noii lectii | |||||
Prezentarea continutului informational / materialului stimul referitoare la viermii lati |
Identificarea caractereleor generale ale viermilor lati. Prezentarea catorva reprezentanti. |
35 min |
Viermii prezinta urmatoarele caractere generale: deplasarea- prin tarare; sunt forme libere si forme parazite; se clasifica in 3 increngaturi: viermi lati viermi cilindrici si viermi inelati Viermii lati: Au corpul latit si moale.Nu au sistemele respiratir, digestiv. Au sistem excretor. Parazitismul a determinat simplificarea alcatuirii corpului si a dus la o dezvoltare foarte mare a organelor reproducatoare. Reprezentanti: Tenia sp., Viermele de galbeaza. Tenia. Mediu de viata: traieste in intestinul subtire al omului si al unor animale. Alcatuireacorpului: Scolexul care are 4 ventuze si 2 coroane de carlige cu care se agata de peretele intestinului subtire al gazdei. Gatul. Segmentele. In segmentele aflate la extremitatea corpului se gasesc mii de oua. Reproducerea: In fiecare segment se gasesc organe reproducatoare. Ouale sunt eliminate in mediu odata cu excrementele omului. Tenia are 2 gazde: porcul si omul. Viermele de galbeaza este hermafrodit si are 2 gazde: melcul de livada si oaia (in ficatul careia traieste). |
Elevii observa reprezentantii viemilor lati din planse si atlas si pe baza acestora identifica ( pe grupe de elevi) principalele caractere generale precum si ciclul de viata a formelor parazite ( activitate colectiva si individuala) |
Observarea independenta Conversatia euristica Invatarea prin descoperire dirijata Explicatia Modelarea |
Probe orale: Itemi cu raspuns scurt: Ce inseamna animal pluricelular? Ce animale nevertebrate pluricelulare am studiat pana acum? Care sunt caracteristicile generale ale celenteratelor? |
|
Fixarea cunostintelor |
|
9 min |
Profesorul le distribuie elevilor o fisa de evaluare cu cateva intrebari scurte. |
Elevii o rezolva. |
Fisa de evaluare. |
OBIECTIVE SOECIFICE VIZATE |
PROBA ORALA |
PROBA SCRISA |
PROBA PRACTICA |
TEMA DE LUCRU IN CLASA |
OBSERVAREA SISTEMATICA |
Sa identifice caracterele generale ale viermilor lati |
X |
X | |||
Explicati puterea mare de regenerare a planariei |
X | ||||
Argumentati alcatuirea simpla a viermelui de galbeaza |
X |
X |
|||
Descrieti ciclul de viata la Taenia |
X |
X | |||
Comparati Trematodele cu cestodele |
X | ||||
Comparati viermii lati cu celelalte metazoare studiate |
X |
X |
Matricea de evaluare
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate