Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» DE TEHNOLOGIE DIDACTICA (PLAN DE LECTIE) - Educatie Tehnologica, Clasa: a VII-a, Reprezentarea unei drepte in perspectiva


DE TEHNOLOGIE DIDACTICA (PLAN DE LECTIE) - Educatie Tehnologica, Clasa: a VII-a, Reprezentarea unei drepte in perspectiva


PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTICA

(PLAN DE LECTIE)

Disciplina: Educatie Tehnologica

Clasa: a VII-a

Scoala: Colegiul National Pedagogic 'A. Saguna', Sibiu

Profesor



TEMA LECTIEI: Reprezentarea unei drepte in perspectiva.

I Obiective operationale:

A. Obiective cognitive:

Sa cunoasca cele trei plane care alcatuiesc triedrul de proiectie.

Sa identifice fiecare plan cat si axele de coordonate aflate la intersectia acestora.

Sa recunoasca elementele din care este alcatuit un sistem de proiectie.

Sa cunoasca modul de masurare a coordonatelor pe cele trei axe.

Sa utilizeze corect termenii stiintifici si simbolurile de specialitate.

B. Obiective afective:

Sa trezeasca interes identificarea elementelor care alcatuiesc un sistem de proiectie;

Sa trezeasca interes realizarea unui desen utilizand reprezentarea in perspectiva;

Sa trezeasca interes modul in care se face trecerea de la reprezentarea in perspectiva la reprezentarea in epura.

Bibliografie: Manual, Desen tehnic

Material didactic: Planse, instrumente de desen.

II    Desfasurarea lectiei:

Nr. crt.

Functii exercitate

Evenimente instructionale

Metode, mijloace, materiale

Timp

1.

Captarea atentiei, anuntarea obiectivelor si organizarea lectiei

Anuntarea lectiei privitoare la reprezentarea unei drepte in perspectiva.

Expunerea

3 min.

2.

Enuntarea obiectivelor urmarite

La sfarsitul activitatii, elevii vor poseda cunostinte si vor capabili sa reprezinte o dreapta in perspectiva, apoi sa faca trecerea la reprezentarea in epura.

Expunere

2 min.

3.

Recapitularea notiunilor anterioare

Prin testarea scrisa a elevilor se vor reactualiza cunostintele referitoare la tema anterioara: reprezentarea punctului in triedrul de proiectie.

Fisa de lucru

10 min.

Dirijarea invatarii

Etapele predarii

Se realizeaza procesul de predare-invatare astfel:

Elevii vor fi impartiti in patru grupe;

Fiecare grupa va primi o fisa si va avea de reprezentat doua puncte, in perspectiva;

Dupa reprezentarea punctelor se va proceda la unirea acestora, rezultand o dreapta;

Prin desfasurarea triedrului de proiectie pe un singur plan se va introduce notiunea de epura.

Conversatia

Explicatia

Studierea materialului didactic

20 min.

Fixarea notiunilor

Obtinerea performantei

Recunoasterea diferentei dintre reprezentarea in perspectiva si reprezentarea in epura.

Conversatia

Explicatia

7 min.

Asigurarea feed-back-ului si evaluarea

Revederea elementelor unui sistem de proiectie ortogonal, e elementelor de reprezentare a unei drepte in perspectiva si in epura.

Fisa de lucru

8 min.

Total= 50 min.

Profesor,

Cum sunt pozitionate cele trei plane de proiectie unul fata de celalalt?

Proiectantele sunt pe planul de proiectie.

Axa Ox se numeste .

Triedrul de proiectie desfasurat pe un singur plan se numeste .

Cum sunt pozitionate cele trei plane de proiectie unul fata de altul?

Proiectantele sunt pe planul de proiectie.

Axa Ox se numeste .

Triedrul de proiectie desfasurat pe un singur plan se numeste .





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate