Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DATA 2010
CLASA: a XIII-a C (ruta progresiva)
CADRU DIDACTIC
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
TEMA LECTIEI: G. Bacovia, Lacustra (analiza textului poetic)
TIPUL LECTIEI: mixta
COMPETENTE GENERALE
- utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in diferite situatii de comunicare;
- comprehensiunea si interpretarea textelor;
- situarea in context a textelor studiate prin raportare la epoca sau curente culturale / literare;
- argumentarea orala sau in scris a unor opinii in diverse situatii de comunicare.
COMPETENTE SPECIFICE
- folosirea adecvata a strategiilor de comunicare orala in monolog si dialog, in vederea realizarii unei comunicari eficiente si personalizate;
- adecvarea strategiilor de lectura la specificul textelor literare studiate, in vederea intelegerii si interpretarii personalizate;
- compararea propriei interpretari a textelor studiate cu altele, realizate de colegi sau de critici si istorici literari;
- adecvarea tehnicilor si strategiilor argumentative la situatii de comunicare diverse (scrise sau orale).
OBIECTIVE DE EVALUARE
- sa mentioneze etapele algoritmului de analiza a unui text poetic (incadrarea textului in opera scriitorului si in curentul / perioada literara, tema textului, semnificatia titlului, structura, analiza textului pe niveluri: stilistic, morfo-sintactic, lexical, prozodic);
sa redacteze un monolog interior sub forma unei scrisori a eului liric, izolat in locuinta lacustra, utilizand elemente si simboluri poetice din textul citit;
- sa identifice expresiile ce realizeaza campul semantic al eului liric si pe cel al cadrului;
- sa reprezinte prin desen o secventa lirica preferata, avand in vedere imaginea spatiului in care se adaposteste eul liric;
- sa mentioneze culorile care se potrivesc cel mai bine fiecarui tablou;
- sa aleaga o melodie pe care o considera potrivita pentru a reda atmosfera poeziei sau trairile eului liric;
- sa indice instrumentele muzicale care considera ca exprima continutul unor versuri;
- sa incadreze eul liric intr-un tip temperamental, motivandu-si alegerea;
STRATEGII DIDACTICE
- Metode: activitatea pe grupe (lucrul in echipa), invatare prin descoperire, conversatia euristica, explicatia, argumentarea, problematizarea, metoda posterului.
- Mijloace: volum de versuri, textul poetic, postere - analiza textului, poster pentru evaluarea activitatii, fise cu trasaturile tipurilor temperamentale, laptop, videoproiector, prezentare powerpoint, lipici, frunze de toamna, coli flipchart, markere, creioane colorate, fundal audio.
- Forme de organizare: - frontala;
- pe grupe;
- individuala.
BIBLIOGRAFIE
- Beorge Bacovia, Plumb, Jurnalul National, Bucuresti, 2009.
- Limba si literatura romana, Manual pentru clasa a XII-a, Editura ART, 2008.
Limba si literatura romana, Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2008.
- George Calinescu, Istoria literaturii romane de la origini pana in prezent, Editura Minerva, Bucuresti, 1982.
- Ion Caraion, Bacovia - sfarsitul continuu, Editura Cartea Romaneasca, Bucuresti, 1977.
- Mircea Scarlat, George Bacovia, Editura Cartea Romaneasca, Bucuresti, 1987.
- Mihai Petroveanu, George Bacovia, Editura Cartea Romaneasca, Bucuresti, 1972.
- C. Parfene, Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala, EDP, Bucuresti, 1995.
- V. Goia, I. Dragatoiu, Metodica predarii limbii si literaturii romane, EDP, Bucuresti, 1995.
SCENARIUL DIDACTIC
Secventa I
MOMENTUL ORGANIZATORIC (2 minute)
- organizarea colectivului de elevi; pregatirea materialelor necesare pentru desfasurarea activitatii didactice;
- verificarea prezentei elevilor la ora;
Secventa a II-a
REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE (10 minute)
- prin intermediul conversatiei euristice se reactualizeaza o serie de notiuni, concepte din lectiile anterioare, necesare desfasurarii activitatii:
Ex: - Numiti curentul literar in care se incadreaza lirica lui G. Bacovia!
- Mentionati reprezentanti romani si straini ai simbolismului!
- Numiti teme si motive simboliste care se regasesc in poezia lui G. Bacovia!
- Enumerati titlurile volumelor de versuri publicate de G. Bacovia!
- se reactualizeaza etapele algoritmului de analiza a unui text poetic;
- intr-o lectie anterioara, elevii au avut ca sarcina de lucru pe grupe analiza textului poetic Lacustra, avand in vedere toate nivelurile analizei literare;
- fiecare grupa va prezenta posterul realizat, astfel:
Grupa I: incadrarea textului in opera scriitorului si in curentul literar, tema textului, semnificatia titlului, structura compozitionala;
Grupa a II-a: analiza stilistica a strofelor I si IV (planul exterior);
Grupa a III-a: analiza stilistica a strofelor II si III (planul interior);
Grupa a IV-a: analiza textului la nivel fonetic, morfologic, lexical, prozodic; concluzia.
- se fac aprecieri asupra activitatii fiecarei grupe, elevii isi argumenteaza punctul de vedere si raspund intrebarilor adresate de colegi.
Secventa a III-a
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR (3 minute)
- anuntarea temei si a obiectivelor lectiei: aprofundarea sensurilor textului poetic Lacustra prin transpunerea semnificatiilor artistice in plan pictural, muzical, verbal-lingvistic, psihologic;
- precizarea modalitatilor prin care obiectivele didactice vor fi atinse: metoda inteligentelor multiple, activitatea pe grupe (lucrul in echipa), invatare prin descoperire, conversatia euristica, explicatia, argumentarea, problematizarea, metoda posterului;
Secventa a IV-a
DIRIJAREA INVATARII (20 minute)
- elevii sunt impartiti in patru grupe de cate 5-6 membri; fiecare grupa primeste o sarcina de lucru care solicita un anumit tip de inteligenta:
Grupa I: INTELIGENTA VERBAL - LINGVISTICA
o Redactati un monolog interior sub forma unei scrisori a eului liric, izolat in locuinta lacustra, utilizand elemente si simboluri poetice din textul citit!
o Identificati expresiile ce realizeaza campul semantic al eului liric si pe cel al cadrului!
Grupa a II-a: INTELIGENTA VIZUAL - SPATIALA
o Reprezentati prin desen o secventa lirica preferata, avand in vedere imaginea spatiului in care se adaposteste eul liric, pornind de la descrierea din text!
o Numiti culorile care se potrivesc cel mai bine fiecarui tablou-secventa!
o Folositi urmatoarele simboluri grafice pentru a reprezenta motivele poetice ale textului: ◊ □ ∞
Grupa a III-a: INTELIGENTA MUZICAL - RITMICA
o Alegeti o melodie pe care o considerati potrivita pentru a reda atmosfera poeziei sau trairile eului liric!
o Indicati instrumentele muzicale care considerati ca exprima continutul unor versuri!
Grupa a IV-a: INTELIGENTA NATURALISTA
o Incadrati eul liric intr-un tip temperamental, motivandu-va alegerea! (elevii vor primi o fisa cu trasaturile definitorii ale fiecarui tip de temperament)
o Numiti trei trasaturi de caracter ale eului liric, pe care le deduceti din urmatoarea secventa lirica: Si parca dorm pe scanduri ude, / In spate ma izbeste-un val / Tresar prin somn si mi se pare / Ca n-am tras podul de la mal.
- cadrul didactic ofera indicatii pentru rezolvarea sarcinii si observa modul de organizare a grupelor: distribuirea sarcinilor intre membrii grupei, implicarea tuturor membrilor, alegerea liderului grupei, alegerea secretarului grupei;
- se indica timpul alocat rezolvarii sarcinii: 15 minute;
Secventa a V -a
OBTINEREA PERFORMANTEI (10 minute)
- fiecare grupa deleaga unul sau doi reprezentanti care sa prezinte in fata clasei posterul realizat;
- elevii sustin cu argumente ideile scrise in legatura cu sarcina de lucru stabilita la inceputul activitatii;
- colegii sunt indemnati sa adreseze intrebari sau sa faca completari in vederea realizarii feedback-ului;
- fiecare grupa este rugata sa isi autoevalueze activitatea (ce au realizat, daca s-au incadrat in timp, ce ar mai fi trebuit sa realizeze)
Secventa a VI-a
EVALUAREA ACTIVITATII (5 minute)
- se realizeaza aprecieri verbale si prin nota, generale si individuale;
- se realizeaza evaluarea activitatii si a cadrului didactic de catre elevi: elevii sunt invitati sa bifeze in cadrul unui poster pe care sunt desenate trei figuri (vesela, indiferenta, trista), pozitia care le defineste cel mai bine starea de spirit, gradul de multumire, de intelegere a problemelor discutate, utilitatea subiectului lectiei. Se solicita obiectivitatea si sinceritatea acestei aprecieri;
- tema pentru acasa: redactarea unui eseu prin care sa argumenteze ca textul Lacustra, de George Bacovia, apartine simbolismului.
TIPURI TEMPERAMENTALE
COLERICUL
Agresiv
Impulsiv
Nervos
Schimbator
Extrovertit
Comunicativ
Intolerant
Decis
Independent
Sigur pe sine
Sincer
Puternic
Incapatanat
Nesabuit
SANGVINICUL
Echilibrat
Sociabil
Hazliu
Saritor
Calm
Entuziast
Imprevizibil
Nestatornic
Imprudent
Convingator
Expansiv
Optimist
Repezit
Superficial
FLEGMATICUL
Pasnic
Demn de incredere
Inchis in sine
Las
Ezitant
Echilibrat
Consecvent
Rabdator
Rezervat
Adaptabil
Prudent
Fara initiativa
Incapatanat
Tendinta de amanare
MELANCOLICUL
Introvertit
Visator
Timid
Neincrezator in fortele proprii
Inchis in sine, izolat
Depaseste greu esecurile
Pesimist
Exagerat de sensibil
Rezervat
Nesociabil
Linistit
Perseverent
Prevazator
Suspicios
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate