Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DATA: 28.05.
CLASA:a VI-a
PROPUNATOR:
ARIA CURRICULARA: OM SI SOCIETATE
DISCIPLINA:ISTORIE UNIVERSALA
TEMA: NASTEREA LUMII MODERNE
SUBIECTUL: MARILE DESCOPERIRI GEOGRAFICE
PROIECT DIDACTIC
Obiectul : Istorie Universala
Subiectul: Marile descoperiri geografice
Tipul lectiei :combinata
Obiectivul fundamental:
o Insusirea cunostintelor privind marile descoperiri geografice din sec.XV si urmarile acestora
Obiective operationale :
a) cognitive :
O1 - sa descrie intr-o maniera simpla si clara un fapt istoric ;
O2 -sa observe si sa compare fapte istorice punand in evidenta schimbarile
survenite ;
O3 -sa identifice si sa foloseasca informatiile provenite din sursele istorice ;
O4-sa stabileasca relatii corecte intre evenimente ,date si persoane ;
O5-sa cunoasca termeni istorici in formularea unor enunturi;
b)motrice :
Om1-sa urmareasca atent harta reprezentand marile descoperiri geografice ;
c)afective :
Oa1-sa manifeste un comportament adecvat in relatiile cu colegii intr-un
grup de lucru sau pe perechi;
Strategii de predare - invatare :
a)metode si procedee: conversatia,conversatia euristica, explicatia, observatia,
problematizarea, munca independenta , stiu/vreau sa stiu/am invatat;
b) mijloace de invatamant : tabel cronologic, fise, harta istorica;
c) forme de organizare : pe grupe mici, frontal, individual.
Bibliografie :
o Liviu Burleac, Liviu Lazar, Bogdan Teodorescu - manual pentru clasa a VI -a, Ed. ALL
MOMENTELE LECTIEI |
OB. OP. |
DESFASURAREA LECTIEI |
STRATEGII DIDACTICE |
MODALITATI DE EVALUARE |
||||
ACTIV. PROPUNATORULUI |
ACTIV. ELEVILOR |
METODE |
MIJLOACE |
FORME DE ACTIV. |
||||
I.MOMENT ORGANIZATORIC |
|
Cer elevilor sa se pregateasca cu cele necesare desfasurarii lectiei de istorie. |
Elevii isi pregatesc cele necesare. |
Conversatia |
|
Frontal |
Observare individuala |
|
II.CAPTAREA ATENTIEI |
O1 |
Prezint ilustratii reprezentand orasele Venetia si Genova in sec.XV. |
Observa plansa |
Observatia |
Ilustratii |
Individual |
Evaluare reciproca |
|
III.ENUNTAREA OBIECTIVELOR |
|
Anunt subiectul lectiei si obiectivele |
Recepteaza mesajul transmis |
Conversatia |
|
Frontala |
Observare sistematica |
|
IV. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE |
O2 O5 O3 |
Orasul medieval. Conditii favorabile aparitiei oraselor Propun urmatoarele intrebari: 1.Din ce cauza orasenii s-au unit intr-o asociatie numita comuna ? 2.Care a fost urmarea favorizarii aparitiei unei piete interne ? 3.Care au fost elementele de progres reprezentate de civilizatia urbana ? 4.Explicati imprejurarile care au contribuit la afirmarea oraselor olandeze si italiene ca puternice centre economice si comerciale. |
Sunt atenti la explicatii Lucreaza in perechi Utilizeaza informatiile istorice |
Explicatia Problematizarea |
Fise de lucru |
Pe perechi |
Observare sistematica Evaluare reciproca |
|
V.PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI |
|
Motivez importanta studierii marilor descoperiri geografice pentru a le trezi interesul pentru lectie . |
Receptioneaza |
Explicatia Conversatia |
|
Frontal |
Observare Sistematica |
|
VI.DIRIJAREA INVATARII |
O1 O3 O2 O4 O5 |
Cer elevilor sa formeze perechi si sa faca o lista cu tot ceea ce stiu despre tema : ''Mari descoperiri geografice''; Construiesc pe tabla un tabel cu urmatoarele coloane : Stiu/Vreau sa stiu /Am invatat; Cer catorva perechi sa spuna celorlalti ce au scris pe liste ; Cer elevilor sa formuleze intrebari la care se asteapta raspunsul in lectie; Cer elevilor sa citeasca textul; Dupa lectura textului ,revin asupra intrebarilor pe care le-au formulat inainte de a citi textul ; Grupez informatiile pe categorii; Trec raspunsurile in cea da a doua coloana; Cauzele descoperirilor geografice a)economice :se impune gasirea unui drum intre europa si tarile din Orient; b)religioase; c)tehnice: -a fost perfectionata carma; -a aparut un nou tip de nava ,''caravela'' d)Cunostinte geografice; Un nou drum spre India -portughezii descopera in prima jum . a sec.XV-lea insulele Azore si Canare; -ei au descoperit un nou drum spre India; Descoperirea Americii -C.Columb; -A.Vespucci : acesta si-a dat seama ca teritoriile descoperite de Columb reprezinta un nou continent. Intreb elevii ce alte informatii au gasit in text, in legatura cu care nu au pus intrebari la inceput si le trec in ultima coloana. |
Elevii construiesc un tabel asemanator pe caiete; Formuleaza intrebari ; Citesc textul; Gasesc raspunsurile la intrebari; Trec raspunsurile in a doua coloana; Le grupeaza; Observa fapte istorice ,pun in evidenta schimbarile survenite; Identifica informatii si le folosesc; Trec informatiile in a treia coloana. |
Conversatia Observatia Explicatia Stiu/Vreau sa stiu/Am invatat Conversatia euristica Problematizarea Conversatia euristica Problematizarea Conversatia |
Fise de lucru |
Pe perechi |
Evaluare reciproca Observare sistematica Evaluare reciproca Observare sistematica Autoevaluare |
|
VII.OBTINEREA PERFORMANTELOR |
O3 O4 O5 |
Propun 2 exercitii: 1.Capul Bunei Sperante a fost atins pentru prima data de : a) Vasco da Gama; b) Bartolomeo Diaz; c) Fernando Magellan. 2.Stabiliti relatiile corecte intre urm.evenimente ,date si persoane : a) Descoperirea drumului spre India ;1271-1291-Marco Polo; b)Calatoria in China : 1519-1522-Vasco da Gama ; c) inconjurul lumii : 1488-Fernando Magellan. |
Sunt atenti la explicatii Rezolva exercitiile |
|
Fisa |
Frontal Frontal |
Evaluare reciproca |
|
VIII.FEED-BACK |
O1 O2 |
Propun elevilor subiecte de reflectie: 1.Care au fost cauzele marilor descoperiri geografice ? 2.Ce influenta au avut progresele tehnicii asupra navigatiei? |
Gasesc raspunsurile la aceste teme de reflectie. |
Problematizarea |
Fisa |
Frontal |
|
|
IX.EVALUARE |
O3 |
Fac aprecieri in functie de frecventa si calitatea raspunsurilor. |
Elevii isi fac autoevaluarea |
Conversatia |
|
|
Aprecieri verbale Autoevaluare |
|
X.RETENTIA |
|
Ce importanta a avut calatoria lui Magellan? |
Raspund la intrebare. |
Conversatia |
|
Frontal |
Observarea sistematica |
|
XI.TRANSFERUL |
|
Tema pentru acasa |
|
|
|
|
|
STIU CE CREDEM CA STIM? |
VREAU SA STIU CE VREM SA STIM? |
AM INVATAT CE AM INVATAT? |
|
|
|
Metoda : ''Stiu/Vreau sa stiu/Am invatat'' - Predarea interactiva centrata pe elev
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate