Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
GRUP SCOLAR INDUSTRIAL CONSTRUCTII DE MASINI DARMANESTI
CATEDRA TEHNICA - DISCIPLINE ECONOMICE
PREOFESOR : EC.
DATA: 17.01.2008
DISCIPLINA: STUDIUL CALITATII PRODUSELOR SI SERVICIILOR
CLASA : a I X a EC1
PROIECT DE LECTIE
UNITATEA DE INVATARE : PASTRAREA SI DEPOZITAREA MARFURILOR
LECTIA EVALUAREA FACTORILOR DE AGRESIUNE SI A MODIFICARILOR CE APAR PE DURATA PASTRARII
TIPUL LECTIEI : LECTIE DE SISTEMATIZARE SI EVALUARE
DURATA LECTIEI: 50 MINUTE
LOCUL DE DESFASURARE : SALA DE CLASA
OBIECTIVELE LECTIEI : Elevii vor fi capabili sa:
OBIECTIVE COGNITIVE
OC. 1 - SA PRECIZEZE CARE SUNT FACTORII DE AGRESIUNE PE DURATA PASTRARII MARFURILOR
OC.2 - SA PREZINTE FACTORI INTERNI SI EXTERNI DE AGRESIUNE
OC.3 - SA DESCRIE FACTORII FIZICO -MECANICI SI FIZICO- CHIMICI
OC.4 - SA PRECIZEZE CARE SUNT MODIFICARILE MARFURILOR CE APAR PE DURATA PASTRARII
OC.5 - SA PREZINTE MODIFICARILE CHIMICE ALE MARFURILOR PE DURATA PASTRARII
OC.6 - SA DEFINEASCA FERMENTATIA , PUTREFACTIA , SI MUCEGAIREA
OC.7 - SA DESCRIE MODIFICARILE FIZICE
OBIECTIVE PSIHOMOTRICE
OP.1- SA UTILIZEZE CORECT FISA DE LUCRU (EVALUARE)
OBIECTIVE AFECTIVE
OA. 1-SA PARTICIPE CU INTERES LA LECTIE
OA.2 - SA MANIFESTE O ATITUDINE POZITIVA FATA DE CONTINUTURILE CU CARACTER ECONOMIC PREDATE
MATERIAL DIDACTIC: MANUALUL, TABLA , CRETA, FISE DE LUCRU
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: CONVERSATIA, EXPLICATIA , LUCRARI INDIVIDUALE
FORME DE ORGANIZARE: FRONTALA, INDIVIDUALA
EVALUARE : INTREBARI SCRISE , OBSERVATIA CURENTA
DESFASURAREA OREI
ETAPELE LECTIEI |
TIMP/ MINUTE |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
METODE |
RESURSE |
1,MOMENT ORGANIZATORIC |
Verificarea prezentei, tinutei. Se fac recomandari unde este cazul si se pregateste materialul didactic necesar pentru lectie si se cere elevilor sa-si pregateasca cele necesare |
Se pregatesc pentru lectie , raspund la intrebarile adresate si pregatesc cele necesare lectiei |
Dialog cu elevii instructaj |
Catalog, pix, creta, burete,tabla, Fise de lucru |
|
2.PRECIZAREA TEMEI, EXPLICAREA SAU MOTIVAREA ACTIUNII,DESCRIE-REA OBIECTIVELOR URMARITE - 3.CHESTIONAREA PROPRIU -ZISA 4. RIDICAREA FISELOR DE LUCRU PENTRU APRECIEREA PRIN NOTARE 5. PRECIZAREA TEMEI PENTRU ACASA |
|
Se cere elevilor sa analizeze fisa de lucru , sa analizeze cu atentie toti itemii din fisa de evaluare Urmareste modul de lucru al elevilor Evaluieaza lucrarile elevilor prin notare conform baremelor de pe fisa Transmite elevilor tema ptr. acasa ,, de scris de la pag.84 ex.2,, |
Raspund la solicitarile profesorului vizualizeaza si analizeaza fisa de lucru Elevii sunt concentrati asupra fisei de evalure si raspund la itemii adresati Asteapta rezultatele lucrarilor de evaluare Noteaza tema si urmateste explicatiile necesare ptr. efectuarea temei. |
Explicatia, demonstra-tia, dialogul frontal Evaluare scrisa explicatia |
Tabla , creta, burete, , pix, fise de lucru (evaluare) Fise de lucru (evaluare) , Pix Caiet, pix, manual |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate