Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
CLASA: a XI-a F
NR. ORE/ SAPT.: 2 ore/sapt.
DATA: 19.03.2009
OBIECTUL: CHIMIE
TEMA: COMPUSI CARBONILICI
TITLUL LECTIEI: PROPRIETATI CHIMICE ALE COMPUSILOR CARBONILICI
TIPUL LECTIEI: Lectie mixta, folosind programul AEL
ELEMENTE DE CONTINUT:
BIBLIOGRAFIE:
Fatu, S. - Metodica predarii chimiei , Editura Corint, Bucuresti, 1998
Cozma, D., Pui, A. - Elemente de didactica chimiei, Editura Spiru Haret, Iasi, 2003
Manuale de chimie, in vigoare.
Obiectiv |
Detaliere |
Obiective de referinta |
|
La sfarsitul lectiei, elevii trebuie sa fie capabili: |
|
OR1 |
sa utilizeze corect terminologia stiintifica si simbolistica; |
OR2 |
sa descrie procesele fizice si chimice ce stau la baza experimentelor virtuale realizate; |
OR3 |
sa rezolve probleme in scopul stabilirii unor corelatii relevante demonstrand rationamente deductive si inductive; |
OR4 |
sa formuleze concluzii ca urmare a analizei experimentelor si rationamentelor efectuate; |
OR5 |
sa aplice cunostintele dobandite pentru rezolvarea unor exercitii. |
Obiective operationale |
|
La sfarsitul lectiei, elevii trebuie sa fie capabili: |
|
OP1 |
sa clasifice compusii carbonilici in aldehide si cetone, dupa natura radicalului hidrocarbonat; |
OP2 |
sa denumeasca aldehidele si cetonele; |
OP3 |
sa descrie proprietatile fizice (stare de agregare, solubilitate in apa si eter) ale compusilor carbonilici; |
OP4 |
sa descrie variatia punctelor de fierbere ale compusilor carbonilici; |
OP5 |
sa modeleze ecuatiile reactiilor chimice ce ilustreaza proprietatile chimice ale aldehidelor si cetonelor; |
OP6 |
sa analizeze procesul de oxidare a aldehidelor cu reactivii Tollens si Fehling si cu solutie acidulata de permanganat de potasiu; |
OP7 |
sa analizeze procesul de autooxidare a benzaldehidei; |
OP8 |
sa descrie reactiile de identificare a compusilor carbonilici cu reactivi specifici; |
OP9 |
sa prezinte obtinerea unor compusi cu aplicatii practice (novolac, bachelita); |
OP10 |
sa identifice compusii carbonilici pe baza proprietatilor lor chimice; |
OP11 |
sa realizeze corelatii intre denumire, structura si utilizarile compusilor carbonilici; |
OP12 |
sa decida care sunt variantele corecte de raspuns in cadrul |
METODE DIDACTICE UTILIZATE: descoperirea dirijata, observatia independenta, modelarea, algoritmizarea, explicatia, exercitiul, conversatia, problematizarea jocul didactic.
MIJLOACE DE INVATAMANT:
DESFASURAREA LECTIEI
Moment organizatoric: verificarea prezentei si a repartizarii elevilor la calculatoare.
Captarea atentiei:
Elevii sunt rugati sa-si aminteasca definitia compusilor carbonilici.
Profesorul realizeaza impreuna cu elevii o discutie despre compusii carbonilici, referitoare la definitia, nomenclatura si cateva proprietati chimice deja studiate.
Enuntarea obiectivelor:
La sfarsitul acestei ore veti sti totul despre compusii carbonilici si veti putea anticipa comportarea lor in functie de partenerul si conditiile de reactie.
In primul moment al lectiei, elevii rezolva aplicatiile de la proprietatile chimice ale aldehidelor si cetonelor.
Parcurgerea secventelor AEL (comunicarea noilor cunostinte):
Elevii se conecteaza la lectia transmisa de profesor prin intermediul platformei AEL.
Profesorul verifica daca elevii se conecteaza corect si daca au scris in caiet titlul lectiei, dupa care da drumul primei secvente a lectiei:
M5 - Proprietatile chimice ale cetonelor |
|
Obiective didactice |
OP5, OP12, OP13, OP14 |
Timp de predare |
3 min |
Tip de interactiune cu elevii |
Descoperirea dirijata, modelarea, observatia independenta. |
Descriere |
Elevii vor modela diferite ecuatii chimice care ilustreaza principalele proprietati chimice ale cetonelor. |
Dupa completarea corecta a fisei de lucru din aplicatia AEL, elevii isi noteaza in caiete
urmatoarea proprietate chimica a compusilor carbonilici.
M6 - Oxidarea aldehidelor cu reactiv Tollens |
|
Obiective didactice |
OP6, OP12, OP13, OP14 |
Timp de predare |
4 min |
Tip de interactiune cu elevii |
Experimentul, observatia independenta, descoperirea dirijata, modelarea. |
Descriere |
Pe parcursul acestui modul, elevii vor sintetiza reactivul Tollens pe care il vor folosi la oxidarea aldehidei acetice. |
Elevii parcurg acest moment observand in final oxidarea aldehidelor si formarea oglinzii de Ag.
Profesorul verifica notitele elevilor din caiete dupa care da drumul momentului urmator al lectiei din aplicatie.
M7 - Oxidarea compusilor carbonilici cu reactiv Fehling |
|
Obiective didactice |
OP6, OP12, OP13, OP14 |
Timp de predare |
4 min |
Tip de interactiune cu elevii |
Experimentul, observatia independenta, descoperirea dirijata, modelarea. |
Descriere |
Pe parcursul acestui modul, elevii vor sintetiza reactivul Fehling pe care il vor folosi la oxidarea aldehidelor. |
Elevii constata ca aldehidele se oxideaza cu reactivul Fehling, iar cetonele nu.
M8 - Oxidarea compusilor carbonilici cu solutie acidulata de permanganat de potasiu |
|
Obiective didactice |
OP6, OP12, OP13, OP14 |
Timp de predare |
4 min |
Tip de interactiune cu elevii |
Observatia, descoperirea dirijata, conversatia, experimentul. |
Descriere |
Pe parcursul acestui modul, elevii vor efectua reactia de oxidare a aldehidelor folosind solutie acidulata de permanganat de potasiu si vor stabili caracterul chimic al solutiilor rezultate folosind solutie de turnesol. |
Elevii isi noteaza in caiete ecuatiile reactiilor chimice si sunt atenti la indicatiile profesorului.
Profesorul verifica completarea caietelor si parcurge urmatoarea aplicatie.
M9 - Autooxidarea benzaldehidei |
|
Obiective didactice |
OP7, OP13, OP14 |
Timp de predare |
4 min |
Tip de interactiune cu elevii |
Experimentul, observatia independenta, conversatia, descoperirea dirijata, modelarea. |
Descriere |
Elevii vor urmari procesul de autooxidare a benzaldehidei |
M10 - Reactia compusilor carbonilici cu 2,4-DNPH |
|
Obiective didactice |
OP8, OP12, OP13, OP14 |
Timp de predare |
4 min |
Tip de interactiune cu elevii |
Experimentul, observatia independenta, conversatia, descoperirea dirijata. |
Descriere |
In cadrul acestui modul, elevii vor identifica acetona si benzaldehida folosind un reactiv specific: 2,4-DNPH |
M11 - Identificarea aldehidelor cu reactiv Schiff |
|
Obiective didactice |
OP8, OP12, OP13, OP14 |
Timp de predare |
4 min |
Tip de interactiune cu elevii |
Experimentul, observatia independenta, conversatia, descoperirea dirijata. |
Descriere |
In cadrul acestui modul, elevii vor identifica acetaldehida si formaldehida folosind un reactiv specific: reactivul Schiff. |
Profesorul precizeaza elevilor ca pe langa reactiile de condensare intre ei, compusii carbonilici, cu numar mic de atomi de carbon, condenseaza cu molecule de compusi aromatici. Reactiile de condensare ale aldehidei formice cu fenolul, in prezenta de catalizatori acizi sau baze sunt foarte importante.
M12 - Obtinerea novolacului |
|
Obiective didactice |
OP9, OP14 |
Timp de predare |
4 min |
Tip de interactiune cu elevii |
Descoperirea dirijata, experimetul, conversatia. |
Descriere |
In cadrul acestui modul, elevii sintetiza din formol, novolacul. |
Elevii isi noteaza in caiete ecuatiile reactiilor de codensare a aldehidei formice cu fenolul.
M13 - Obtinerea bachelitei |
|
Obiective didactice |
OP9, OP14 |
Timp de predare |
4 min |
Tip de interactiune cu elevii |
Descoperirea dirijata, experimentul, conversatia. |
Descriere |
In cadrul acestui modul, elevii vor sintetiza din formol, bachelita. |
Fixarea cunostintelor: In incheierea lectiei elevii rezolva aplicatia urmatoare:
M14 - Proba de evaluare |
|
Obiective didactice |
OP10, OP12, OP14 |
Timp de predare |
3 min |
Tip de interactiune cu elevii |
Experimentul, observatia independenta, conversatia, descoperirea dirijata. |
Descriere |
In cadrul acestui modul, elevii vor identifica continutul unor sticle de reactivi neetichetate. Aceste sticle contin un alcool, un acid carboxilic si o aldehida. Folosind metiloranj si reactiv Schiff, elevii vor stabili continutul fiecarei sticle. |
In urmatoarea secventa elevii urmaresc utilizarile compusilor carbonilici si rezolva aplicatiile.
M15 - Utilizarea compusilor carbonilici |
|
Obiective didactice |
OP11, OP14 |
Timp de predare |
3 min |
Tip de interactiune cu elevii |
Exercitiul, observatia independenta, conversatia, descoperirea dirijata. |
Descriere |
Elevii trebuie sa realizeze corelatii intre denumire, structura si utilizarile compusilor carbonilici. |
Discutia de incheiere:
Compusii carbonilici au aplicatii practice importante, asa cum se vede in ultima secventa AEL.
Tema pentru acasa:
Elevilor li se cere sa rezolve problemele 6 si 7 din manual, pagina 105.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate