Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
EDUCATIE PLASTICA
UNITATEA SCOLARA: Palatul Copiilor Cluj-Napoca, Cluj
PROPUNATOR:
CLASA: I
DATA : 11 ianuarie 2007
TEMA: "Compozitie figurativa"
TIMP DE LUCRU: 2 ore
TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVE CADRU:
Recunoasterea tipurilor de culori, a nonculorilor si a formelor
Cunoasterea si utilizarea elementelor de limbaj plastic
Realizarea unor compozitii
OBIECTIVE DE REFERINTA:
intelegerea si utilizarea practica a figurativului;
sa compuna suprafete cu grupele de culori cunoscute, cu nonculori si cu tonuri
sa utilizeze materialele si instrumentele de lucru, pentru a exprima liber idei si sentimente prin realizarea unei lucrari pe tema data
OBIECTIVE OPERATIONALE:
(Obiectiv 1) intelegerea si utilizarea prectica a elementelor figurative;
(Obiectiv 2) realizarea unei lucrari pe tema data;
(Obiectiv 3) familiarizarea cu folosirea elementelor de limbaj specifice artelor plastice;
(Obiectiv 4) sa evalueze obiectiv lucrarea personala si a colegilor
METODE DE REALIZARE:
- conversatie;
- observatie dirijata;
- explicatie;
- demonstratie;
MIJLOACE DE INVATAMANT:
planse,
reproduceri de arta
TIPURI DE ACTIVITATI:
frontala,
individuala,
MATERIALE BIBLIOGRAFICE:
SCENARIUL ACTIVITATII DE INVATARE |
UNITATEA DE CONTINUT |
OBIECTIVE OPERATIONALE |
ACTIVITATI DE INVATARE |
RESURSE |
EVALUARE |
||
PROFESOR |
ELEVI |
METODE |
MIJLOACE DE INVATARE |
|||
Pregatirea elevilor pentru lectie |
- Obiectivul 1 - Obiectivul 3 |
- repartizarea elevilor la locurile lor, - distribuirea materialelor necesare realizarii lucrarii, - instruirea elevilor cu privire la instrumentele de lucru, - instruirea elevilor cu privire la buna desfasurere a lectiei si masurile de prevenire a accidentelor, stabilirea temei lucrarii si punerea unor probleme care urmeaza a primi raspuns pe cale experimentala, - clarificarea termenilor noi |
- elevii se aseaza, - primesc materialele, - elaboreaza intrebari, - elaboreaza intrebari - elaboreaza probleme pe care le poate pune lucrarea si intrebari, - elaboreaza intrebari |
- conversatie - conversatie - conversatie, - explicare - conversatie, - explicatie - conversatie, - explicatie - conversatie, - explicatie |
- planse, - reproduceri de arta |
-orala - orala - orala - orala - orala, - observare individuala - orala, - observatie individuala |
Dirijarea activutatii de formare de priceperi si deprinderi |
- Obiectivul 2 - Obiectivul 2 - Obiectivul 2 |
- trebuie sa se convinga ca elevii au inteles tema, - observa modul de lucru al fiecarui elev, - face observatii pe marginea lucrarilor |
- lucreaza - lucreaza - urmeaza indicatiile |
- observatie - explicatie - conversatie, - observatie -conversatie, demonstratie |
- planse, - reproduceri de arta |
- orala - observare individuala - orala - observare individuala - orala - observare individuala |
Verificarea, Aprecieri si concluzii |
- Obiectivul 3 - Obiectivul 4 - Obiectivul 3 - Obiectivul 4 |
- verifica lucrarile elevilor, - dirijeaza analiza lucrarilor realizate si aprecierile din partea colegilor, - face aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii - roaga elevii sa stranga materialele si sa puna locul de lucru in ordine |
- prezinta lucrarile - fac observatii pe marginea lucrarilor - strang materialele |
- conversatie - conversatie - conversatie - conversatie |
- orala - observare individuala - orala - observare individuala - orala - observare individuala - orala |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate