![]()  |  Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | 
| Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie | 
SCOALA GENERALA NR. 97, BUCURESTI
PROIECT DIDACTIC
Invatatoare
Propunator
Clasa: a III-a B
Data
Scoala Generala Nr.97
Clasa a III-a B
Elev integrat: P. A. D.
Invatatoare:
Profesor itinerant:
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba romana
Unitatea de invatare: Copilaria - Bunicul dupa Barbu Stefanescu-Delavrancea
Tipul lectiei: Studierea textului
OBIECTIV CADRU:
Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris (citire/lectura)
OBIECTIVE DE REFERINTA
sa identifice elemente de baza ale organizarii textului literar in pagina
sa desprinda ideile principale dintr-un text citit;
sa citeasca in mod corect un text necunoscut;
- sa recunoasca secventele narative si dialogate dintr‑un text.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Obiective cognitive:
O1 - Sa citeasca corect cuvintele si propozitiile, folosind intonatia;
O2 - Sa urmareasca textul si sa continue citirea in lant;
O3 - Sa identifice cuvintele noi si sa le explice, cu sau fara ajutorul imaginilor de sprijin;
O4 - Sa citeasca selectiv pasajele cerute de invatatoare;
O5 - Sa imparta textul in fragmente.
Obiective psihomotorii:
O6- Sa scrie corect si lizibil, respectand asezarea in pagina caietului;
Obiective afective:
O7- Sa manifeste interes pentru activitate;
O8- Sa participe cu placere la toate etapele activitatii.
RESURSE DIDACTICE:
Materiale: fise de lucru, stiloul, manualul, caietul, CD player-ul, CD-ul
Procedurale: Audierea, explicatia, observatia, demonstratia, munca independenta
TIMPUL ACORDAT ACTIVITATII: 50 de minute
| 
   Nr. crt  |  
   Evenimentele scenariului didactic  |  
   Obiective opera- tionale  |  
   Continutul invatarii  |  
   Resurse didactice  |  
   Ce face invatatorul  |  
   Ce face profesorul de sprijin  |  
   Elemente de evaluare  | 
 |
| 
   Materiale  |  
   Procedurale  | 
 |||||||
| 
   Momentul organizatoric  |  
   Asigurarea ordinii si linistii necesare unei bune desfasurari a lectiei.  |  
   Conversatia  |  
   Cere colectivului sa se pregateasca pentru ora de limba romana.  |  
   Ajuta elevul cu CES sa isi pregateasca cartea si caietul.  |  ||||
| 
   Verificarea temei  |  
   Acordul adjectivului cu substantivul  |  
   Caietele elevilor  |  
   Conversatia  |  
   Pune intrebari despre cum au fost rezolvate exercitiile, numeste elevii pentru a citi raspunsurile.  |  
   Incurajeaza elevul pentru a da raspunsurile notate in tema.  |  
   Individuala  | 
 ||
| 
   Captarea atentiei  |  
   O7 O8  |  
   Se realizeaza prin prezentarea unui fragemnt audio din Bunica de B. Stefanescu-Delavrancea  |  
   CD-ul  |  
   Audierea  |  
   Anunta ce urmeaza sa se asculte.  |  |||
| 
   Anuntarea temei  |  
   O7 O8  |  
   Prezentarea autorului (date biografice, opere)  |  
   Fise, plansa cu repere biografice  |  
   Conversatia, explicatia  |  
   Discuta cu elevii despre autor si introduce textul de studiat din manual.  |  
   Ajuta elevul sa-si orienteze atentia in cadrul fisei de prezentare  |  
   Frontala, individuala, orala  | 
 |
| 
   Desfasurarea activitatii  |  
   O1 O2 O3 O4 O5  |  
   -Citire in gand; -citirea in lant; - explicarea cuvintelor neintelese; - desprinderea semnificatiilor textului; - citirea selectiva si pe roluri; - tema textului.  |  
   Manualul, fise de lucru  |  
   Conversatia, explicatia, observatia, demonstratia  |  
   Prezinta sarcinile, solicita elevii la citirea selectiva, stabileste rolurile, discuta termenii noi, necunoscuti, ii explica elevilor, arata cum trebuie interpretat rolul, intervine pentru a corecta si indrepta cititul.  |  
   Da explicatii suplimentare pe care le sprijina eventual cu imagini; ajuta elevul in citirea pe roluri sau selectiva; il ajuta sa urmareasca textul; il incurajeaza sa raspunda intrebarilor; ii ofera feedback pozitiv.  |  
   Frontala  | 
 |
| 
   Asigurarea feed-back-ului  |  
   O6, O7, O8  |  
   Intrebari si raspunsuri referitoare la fisa de lucru.  |  
   Fisa de lucru  |  
   Conversatia Explicatia Munca independenta  |  
   Imparte fisele elevilor, creeaza atmosfera potrivita pentru munca individuala  |  
   Ofera explicatii suplimentare asupra sarcinilor, face apel la experienta de invatare prin care tocmai a trecut copilul, il motiveaza pentru a completa fisa, urmareste ca scrisul sa fie corect.  |  
   Individuala  | 
 |
| 
   Evaluarea activitatii  |  
   O7 O8  |  
   Verificarea fiselor de lucru ale elevilor.  |  
   Fisa de lucru  |  
   Conversatia  |  
   Pune intrebari despre cum au fost rezolvate exercitiile, solicita elevii pentru a citi raspunsurile  |  
   Incurajeaza participarea elevului  |  
   Individuala  | 
 |
| 
   Incheierea activitatii  |  
   Recompensarea pozitiva si valorizarea elevilor pentru implicarea in activitate.  |  
   Conversatia  |  ||||||
Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate