Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de lectie
Profesor:
Scoala cu Clasele I-VIII Nitchidorf
Obiectul: Geografia Romaniei
Clasa: a VIII-a
Data:
Subiectul: Delta Dunarii
Scopul lectiei: Cunoasterea de catre elevi a caracteristicilor fizico-geografice a Deltei-Dunarii
Obiective operationale:
cunoasterea de catre elevi a pozitiei geografice si a amodului de formare a Deltei Dunarii
cunoasterea de catre elevi a particularitatilor fizico-geografice a Deltei Dunarii
Tipul lectiei: Comunicarea de noi cunostinte
Mijloace de invatamant: Harta fizica a Romaniei, manualul
Organizarea activitatii: colectiv, individual
Momentele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Captarea atentiei si pregatirea pentru lectie |
Noteaza absentii. Cere elevilor sa-si pregateasca cele necesare pentru lectie. |
Elevii isi pregatesc cele necesare pentru lectie. |
Verificarea cunostintelor |
Profesorul cere elevilor sa prezinte formele de relief planetare. Profesorul pune intrebari elevilor legate de pozitia geografica si de mari- mea continentelor Profesorul cere elevilor sa prezinte Oceanele Pamantului In continuare profesorul cere elevilor sa prezite ce este altitudinea si adancimea. |
Raspunsuri individuale Formele de relief plane oceanice. Continentele sunt partile cele mai extinse ale uscatului terestru. Ele sunt inconjurate de apele marilor si ale oceanelor. Continentele pamantului sunt. : Asia, America de Nord, America de Sud, Africa, Europa, Antarctica, Australia. Elevii raspund acestor intrebari folosindu-se de harta.. Oceanele Pamantului sunt: O.Pacific, O. Atlantic, O.Indian, O. Inghetat. Altitudinea reprezinta inaltimea formelor de relief raportata la nivelul marii, considerat a fi 0 m. Adancimea se raporteaza si ea tot la nivelul marii. Cea mai mare altitudine se afla in Asia in Muntii Himalaya( vf. Everest 8848 m). cea mai mare adancime se afla in O.Pacific ( Groapa Marianelor -11022m) |
Comunicarea de noi cunostiinte |
Se noteaza pe tabla titlul noii lectii Profesorul prezinta principalele forme majore de relief. Muntele este cea mai inalta forma de relief ce depaseste de regula 1000 m. Parti componente: poalele, versantii, culmile si varfurile. Caracteristice sunt si vaile, depresiunile, trecatorile.Muntii s-au format prin incretire ( Carpatii) sau prin eruptii vulcanice ( Vezuviu). Lanturi muntoase ( Carpatii, Alpii, Himalaya). Masive montane ( Masivul central Francez). Muntii sunt mai putin populati ca alte asezari omenesti, importante din acest punct de vedere fiind depresiunule. Dealul este o forma de relief intre 300-1000 m altitudine. Sunt asemanatoare muntilor dar au altitudini mai mici.Dealurile s-au format prin cutarea stratelor, fragmentarea unor podisuri, sau depunerea materialelor transportate de rauri din munti. Dealurile sunt favorabile cultivarii vitei de vie, a pomilor fructiferi si au in subsol zacamnte de sare, carbuni etc. Podisul este o forma de relief de peste 300m .sunt dominate de suprafete plane. S-au format fie prin tocirea unor vechi munti , fie prin umplerea unor mari, lacuri cu sedimente. Pot fi acoperite cu paduri si pasuni. Campia este cea mai joasa unitate a uscatului.( 200-300 m ). S-au format prin erodarea unor unitati mai mari sau prin depunerea de sedimente. Sunt favorabile pentru asezarile omenesti. Profesorul da exemple de forme majore de relief. |
Elevii noteaza in caiete. Elevii urmaresc figurile din manuale Elevii participa activ la lectie. Elevi urmaresc in atlase si pe harta, marile unitati de relief ale Pamantului. |
Consolidarea cunostintelor |
Profesorul la harta principalele unitati de relief ale continentelor |
Elevii urmaresc profesorul si harta . |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate