Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Meseria se fura, ingineria se invata.Telecomunicatii, comunicatiile la distanta, Retele de, telefonie, VOIP, TV, satelit




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» DIDACTIC Clasa: a VII-a matematica (geometrie), Intocmirea si folosirea tabelului pentru unghiurile de 300, 450 si 600


DIDACTIC Clasa: a VII-a matematica (geometrie), Intocmirea si folosirea tabelului pentru unghiurile de 300, 450 si 600


PROIECT DIDACTIC


Data 05.03.

Clasa: a VII-a B

Obiectul: matematica (geometrie)

Profesor

Scoala: cu clasele I-VIII Tudor Vladimirescu

Unitatea de invatare: Rapoarte constante in triunghiul dreptunghic



Tema lectiei: Intocmirea si folosirea tabelului pentru unghiurile de 300, 450 si 600

Tipul lectiei: lectie mixta


Obiective cadru

  1. Cunoasterea si intelegerea conceptelor, a terminologiei si a  procedurilor de calcul specifice matematicii ;
  2. Dezvoltarea capacitatii de explorare/ investigare si rezolvare de probleme ;
  3. Dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic ;

Obiective operationale

a)Cognitive-  la sfarsitul orei elevii vor fi capabili sa:

OC:  recunoasca figuri geometrice (triunghiuri dreptunghice si unghiuri);

OC:  deseneze figuri geometrice in contextul unei cerinte date;

b) Afective- pe parcursul desfasurarii lectiei elevii vor reusi :

OA: sa- si pastreze atentia un timp suficient pentru atingerea obiectivelor stabilite ;

OA: sa participe activ si cu interes la lectie ;

OA: sa manifeste interes pentru studiul matematicii ;

c) Operationale- elevii vor fi capabili sa:

OP: calculeze rapoarte constante pentru unghiurile de 300, 450 si 600 ;

OP: identifice rapoarte constante pentru unghiurile de 300, 450 si 600 ;

OP: recunoasca rapoarte constante pentru unghiurile de 300, 450 si 600 ;

OP: identifice masura unui unghi ascutit a unui triunghi dreptunghic cunoscand valoarea unui raport constant (sin, cos, tg sau ctg);

OP5: aplice corect notiunile teoretice invatate anterior (rapoarte constante in triunghiul dreptunghic si teorema lui Pitagora);

OP: foloseasca tabelul pentru unghiurile de 300, 450 si 600;

OP: construiasca figuri geometrice conform unei cerinte date.


Metode si procedee 

explicatia, conversatia euristica, descoperirea dirijata, problematizarea, exercitiul ;


Resurse materiale 

tabla, creta alba- colorata, instrumente geometrice, planse;


Forme de organizare 

activitate individuala, activitate frontala.


Desfasurarea lectiei


1) Moment organizatoric si captarea atentiei (2min).

asigurarea conditilor optime pentru desfasurarea lectiei;

verificarea prezentei elevilor;

2)  Verificarea temei pentru acasa si a cunostintelor predate anterior (7min).

verificarea temei pentru acasa se face prin dialog profesor- elev, iar in cazul in care unul dintre elevi are o neclaritate aceasta se va discuta la tabla;

verificarea cunostintelor predate anterior se face frontal si cu ajutorul unor exercitii propuse de catre profesor .

3) Tranzitia la noua lectie :(3 min).

Se vor reaminti:

- triunghiul dreptunghic isoscel;

- triunghiul dreptunghic cu masura unui unghi ascutit de 300 (legatura dintre ipotenuza si cateta ce se opune unghiului cu masura de 300);

4) Anuntarea noii lectii si a obiectivelor ei (2min).

Profesorul noteaza titlul lectiei pe tabla iar elevii in caiete:

Intocmirea si folosirea tabelului pentru unghiurile de 300, 450 si 600

5) Comunicarea noilor cunostinte (23min).

1. Fie triunghiul DEF, dreptunghic in E, in care masura unghiului F este de 300 si ipotenuza are lungimea de x cm. Calculati : sin F, cos F, tg F, ctg F, sin D, cos D, tg D si ctg D.

2. Fie triunghiul XYZ, un triunghi dreptunghic isoscel, de ipotenuza YZ si care are lungimea catetei egala cu a cm. Calculati: sin Y, cos Y, tg Y si ctg Y. Ce puteti spune cu privire la urmatoarele rapaorte: sin Z, cos Z, tg Z si ctg Z ?


Folosind rezultatele de la cele doua probleme se va intocmi tabelul ce contine rapoartele constante in triunghiul dreptunghic pentru unghiurile de 300, 450 si 600 :



α


300


450


600


sin α


cos α


tg α


1



ctg α



1



6) Fixarea noilor cunostinte (10min).

Fixarea noilor cunostinte se realizeaza cu ajutorul unor exercitii propuse de catre profesor.

1. Folosind tabelul de valori particulare aratati ca sin2 α + cos2 α = 1 pentru urmatoarele valori ale unghiului α : a) α = 300, b) α 450, c) α = 600.

2. Gasiti masura u a unui unghi in fiecare caz:

a) sin u = b) sin 2u = c) cos u = d) cos u = e) tg u =1; f) ctg 3u =

7) Evaluarea activitatii (2min).

  • printr-o prezentare orala cu toata clasa se trec in revista notiunile invatate ;
  • profesorul face aprecieri privind intreaga activitate;
  • in functie de contributia elevilor la bunul mers al actului didactic, cei care s- au evidentiat vor fi recompensati prin note.

8) Tema pentru acasa (1min).

manual, pag. 203, ex. 1, 2, 3 si 4.







Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate