Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Obiectul: Geografia continentelor-Europa
Clasa a VI-a -curriculum extins
Subiectul lectiei: Olanda
Tipul lectiei: mixta
Obiective de referinta
Sa recunoasca elementele principale ale unei reprezentari cartografice
sa utilizeze correct elementele hartii
sa exprime oral elementele redate in harti
sa utilizeze correct numele proprii auzite si citite
sa utilizeze in scris termeni comuni si proprii.
Obiective operationale:
Elevii la sfarsitul lectiei vor fi capabili:
O1. Sa precizeze pozitia geografica si vecinii Olandei, in conditiile utilizarii hartii fizice a Europei;
O2. Sa caracterizeze cadrul natural al Olandei citind si interpretand harta acestei tari;
O3. Sa expuna informatii generale privind populatia si asezarile umane din Olanda utilizand textul si harta acestei tari;
O4. Sa prezinte caracteristicile generale ale economiei Olandei utilizand harta si textul adecvat;
O5. Sa realizeze comparatii intre Olanda si Marea Britanie , identificand cel putin 4 asemanari si 4 deosebiri .
Metode: expunerea, explicatia diagrama Venn, stiu-vreau sa stiu- am invatat, problematizarea, lucrul cu harta, comparatia, breistorming.
Material didactic: harta fizica a Europei,manualul, fise de lucru, harta- fisa, markere.
Material bibliographic:Daniela Strat, Manuela Popescu ,Geografia continentelor-Europa, editura Teora, 1999
Gica Pehoiu, Geografia- considerente didactico-aplicative editura Transversal, Targoviste , 2007.
Demers didactic
Secventele lectiei |
Timp |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Material didactic |
Evaluare |
|||||||||
Organizarea clasei |
Pregateste clasa, realizeaza prezenta, stabileste ordinea; |
Pregatesc caietele, manualele |
Atentionare , apreciere |
|||||||||||
Verificarea cunostintelor |
Se face printr-un concurs ,, Cine stie castiga....note bune"(anexa 1) |
Asculta sunt atenti si raspund. |
Harta fizica a Europei Lista cu intrebari |
Evaluarea notiunilor anterioare |
||||||||||
Captarea atentiei |
Profesorul citeste o lectura geografica cu o anume tematica , in cadrul careia , elevii trebuie sa identifice anumiti termeni cheie care sa defineasca titlul lectiei ce urmeaza a fi studiata(anexa 2) |
Elevii sunt atenti, identifica termenii -cheie si concluzioneaza: |
Prezentare Power point |
Atentia, spontaneitatea, cunostintele generale |
||||||||||
Dirijarea invatarii O5 |
Cere elevilor sa completeze diagrama Venn(ANEXA 3) , ce va constitui punctual de plecare in lectie pentru metoda Stiu-vreau sa stiu am invatat;(anexa 4) |
Elevii completeaza diagrama si totodata rubric Stiu din metoda precizata mai sus |
Diagrama Venn Fisa Stiu-vreau sa stiu-am invatat |
Perspicacitatea, Analiza raspunsurilor |
||||||||||
Elevilor sunt solicitati sa propuna ceea ce ar dori sa cunoasca despre Olanda |
Elevii listeaza ceea ce doresc sa cunoasca despre Olanda |
Harta fizica a Europei, manualul |
Observarea comportamentului elevilor |
|||||||||||
O1 |
Elevilor
le sunt inmanate texte (anexa 5)cu informatii depspre aceasta |
Elevii citesc harta din manual si identifica la harta pozitia geografica si vecinii Olandei; |
Text suport |
Stimularea participarii Analiza raspunsurilor date |
||||||||||
O2.O3 |
Solicita elevilor sa citeasca harta identificand elemente ale cadrului natural, elemente de populatie, asezari.Acolo unde este nevoie profesorul expune informatii; |
Elevii citesc hartile si completeaza rubrica ,, Am invatat" |
Manual, fisa de lucru, markere, harta fizica a Europei |
Stimularea participarii Analiza raspunsurilor date |
||||||||||
O4 |
Profesorul ofera informatii legate de dezvoltarea economica |
Elevii
identifica centre industriale
din aceasta |
Observarea comportamentului elevilor |
|||||||||||
Fixarea cunostintelor |
Se realizeaza printr-o fisa test (anexa.6) |
Completeaza fisele primite |
Evaluarea fiselor |
|||||||||||
Precizarea sarcinilor pentru urmatoarea lectie | ||||||||||||||
anexa
Concurs _Marea Britanie
In ce ocean este situata Marea Britanie?
Cate regiuni istorice are ?
Ce fel de relief care Marea Britanie si din ce este el format?
Care este cea mai importanta apa a acestei tari si ce oras este situate pe ea?
Ce functie are acest oras?
A cata putere ecomonica a lumii este Marea Britanie?
Ce fenomen meteorologic este frecvent in Marea Britanie si carui fapt se datoreaza?
Ce formatiuni vegetale se dezvolta in conditiile climatice prezentate mai sus?
Anexa
Diagrama Venn-4 asemanari si 4 deosebiri
ANEXA 4
STIU |
VREAU SA STIU |
AM INVATAT |
Text -support-anexa 5
Olanda= Regatul Unit
al Tarilor de jos-
Asezare geografica: in Europa de Vest , cu iesire la Marea Nordului, se invecineaza cu Germania la E, Belgia la S
Este traversata de paralela de 51 grade lat. N
Mai este numita ,
Tara polderelor", ,, Tara Morilor de vant", ,,
Tarmurile sunt deltaice nisipoase si joase, ele suportand modificari datorita lucrarilor de indiguiri si desecari.
Cadrul natural
Relieful este dominat de campie, relief ce face parte din Campia Europei de Vest
Altitudinea reliefului este foarte joasa, o buna parte din suprafata Olandei(1/3) aflandu-se sub nivelul 0 al marii, aceasta reprezentand pentru poporul olandez o adevarata lupta cu natura, prin aceea ca au construit diguri , protejand suprafetele uscate si transformandu-le in poldere
Clima temperat oceanica cu ierni blande si veri racoroase, precipitatii bogate aduse de vanturile de vest
Apele prezinta debite bogate , influentate de clima, se varsa in Marea Nordului, formand la varsare estuare. Sut navigabile vezi harta)
Vegetatia- restransa reprezentata de pasuni si fanete
Populatia valoare vezi manualul)
Apartine poporului germanic, prezinta valori mari ale densitatii: 377 loc/km patrat.
Asezarile urbane: Amsterdam-capitala constitutionala,
Primele trei mari orase formeaza o grupare numita Randstad Holland
Economia este dezvoltata, bazandu-se pe resurse proprii cat si din import.
Resursele natural: gaze natural ( locul IV pe Glob), petrol.
Un rol important in dezvoltarea economiei l-a avut traditia mestesugareasca dar si specializarea fortei de munca transporturile maritime.
Este o mare putere colonial detanand teritorii si in America de Sud.
Principalele ramuri industriale dezvoltate sunt: textile, alimentara, constructii navale, prelucrarea diamantelor, prelucrarea si chimizarea petrolului
Agricultura: are character intensive, este cea mai performanta din lume. Se cresc bovine. Se cultiva legume, flori, fructe'
Transporturile se realizeaza prin
intermediul fluviilor si canalelor.
Este tara membra a UE .
Anexa
Rezolvati rebusul
Cel mai mare port maritime din Europa
Florile indragite de catre olandezi
Resedinta regala de aici
Taierea si slefuirea acestor pietre pretioase
Suprafete de uscat obtinute prin desecarea teritoriilor inundate de mare
Denumirea oficiala a Olandei
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate