Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Disciplina: Biologie
Clasa: a V-a
Profesor: Pali Ilie Nicolae
Scoala PJ Balc
Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte
Tema Floarea
Unitatea de invatare: Organele de inmultire ale unei plante cu flori
Scopul lectiei: cunoasterea de catre elevi a florii ca organ specializat pentru indeplinirea functiei de inmultire a plantelor cu flori.
Obiective operationale- la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1. sa descrie partile componente ale florii
O2. sa stabileasca rolul indeplinit de fiecare parte componenta a florii
O3. sa completeze fisa de evaluare
Demersul didactic :
Bibliografie Gheorghe Mohan, Aurel Ardelean, Aurora Mihail-manual de biologie, cls. a V-a, editura ALL,Bucuresti,1999
Floarea Dobran- manual de biologie, cls. a V-a, editura Teora, Bucuresti,2000
Organizarea si desfasurarea lectiei
Evenimentele lectiei |
Situatii si sarcini de invatare |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
|
MOMENT ORGANIZATORIC |
Profesorul verifica prezenta, tinuta elevilor, asigurarea materiala a lectiei | |
REACTUALIZAREA UNOR CUNOSTINTE INSUSITE ANTERIOR |
- solicita elevilor sa-si aminteasca organele unei plante cu flori: Care sunt organele unei plante cu flori? Enumerati organele de inmultire. - insist asupra alcatuirii externe a tulpinii si conduc elevii la mentionarea mugurilor si a rolului lor in formarea frunzelor si a florilor |
-numesc si indica organele vegetative si de inmultire -recunosc si mentioneaza mugurii foliari si florali si rolul lor |
CAPTAREA ATENTIEI SI ENUNTAREA OBIECTIVELOR LECTIEI |
- prezint imagini cu diferite flori - anunt titlul lectiei si prezint obiectivele lectiei pe scurt si pe intelesul elevilor - notez titlul lectiei pe tabla -expun plansa cu alcatuirea florii -asez materialul didactic proaspat pe catedra |
- recunosc florile diferitelor plante - indica rolul decorative, ornamental, medicinal al unor flori - noteaza in caiete etc. |
PREZENTAREA NOILOR CUNOSTINTE SI DIRIJAREA INVATARII |
- prezint elevilor alcatuirea unei flori cu ajutorul materialului proaspat, plansei de la tabla si a prezentarii pe calculator. - introduc notiunile de inflorescenta, peduncul, receptacul, desenez elementele florale descrise -solicit elevii sa desprinda sepalele, apoi petalele, introduc notiunile de caliciu si corola. - completez desenul de la tabla si completez schema lectiei |
-realizeaza desenul pe caiete - noteaza in caiete primele parti componente ale florii |
CONEXIUNE INVERSA |
- intreb elevii daca recunosc tesutul vegetal care da mirosul placut al florilor |
- arata ca petalele sunt colorate, parfumate si atrag insectele - indica tesutul secretor si arata rolul protector al sepalelor si rolul in polenizare al petalelor |
PREZENTAREA NOILOR CUNOSTINTE SI DIRIJAREA INVATARII |
- implic elevii in descoperirea gineceului si androceului si introduc notiunile de antera, filament, stamina, ovar , stil, stigmat -indic prezenta celulelor sexuale barbatesti si femeiesti localizarea lor si rolul indeplinit |
- desprind staminele si pistilul completeaza schema lectiei si desenul |
FIXAREA CUNOSTINTELOR PRIN FEED-BACK |
-solicit elevilor sa identifice partile componente ale florii pe fisa de evaluare pe care o primesc la sfarsitul lectiei. |
-elevii completeaza fisa de evaluare |
EVALUARE |
- apreciez participarea elevilor la ora, modul in care au raspuns si notez in catalog - recomand invatarea lectiei acasa si rezolvarea exercitiilor din manual la lectia respectiva. |
-noteaza tema pentru acasa |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate