Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
NIVEL II ( 5-7 ANI )
TEMA Cand / Cum si de ce se intampla?
SUBTEMA: ''Legume si fructe.''
-Activitate practica.
TEMA ACTIVITATII "Cosul toamnei".
TIPUL ACTIVITATII Activitate integrata.
MIJLOCUL DE REALIZARE Verificare-consolidare.
SCOPUL ACTIVITATII
Verificarea si consolidarea cunostintelor despre anotimpul toamna,respectiv fructele si legumele toamnei,realizarea unor lucrari practice folosind deprinderile specifice formate.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A: Cognitiv-informationale:
- sa recunoasca fructele si legumele de toamna.
- sa descrie caracteristicile legumeifructului (forma ,culoare ,marime, miros,gust, parti componente).
- sa dea exemplu de folosire a fructelor si legumelor in alimentatie.
- sa stabileasca reguli de igiena referitoare la conservarea si consumarea legumelor si fructelor.
- sa selecteze jetoane cu legume si fructe.
B: Afective:
sa-si ajute partenerii.
sa coopereze cu coechipierii pentru rezolvarea fiecarei sarcini.
sa se ajute incurajanduse reciproc.
C: Psihomotorii:
sa aplice lipici pe o suprafata data.
sa taie firul de ata in bucati mici.
sa mototoleasca hartia.
sa aplice nuca de cocos,semintele de dovleac pe suprafata data.
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: exercitiul,conversatia,ghicitorile,metode ciorchinelui.
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: cosul cu legume si fructe, imagini, zana toamna, lipici, hartie creponata,seminte de dovleac ,nuca de cocos de culori diferite, cartoane, ata, foarfeca.
SARCINA DIDACTICA: verificarea si consolidarea cunostintelor anterior dobandite despre toamna,si fructele si legumele de toamna.
REGULILE JOCULUI: copiii raspund la ghicitorile prezentate, indeplinesc sarcinile cerute ,aplauda raspunsurile corecte, primesc stimulente, colaboreaza cu coechipierii.
DURATA 50' - 60' minute.
BIBLIOGRAFIE:
-Revista invatamantului prescolar. Editura C.N.I.,,Coressi"
-Caietul profesional al educatoarei. Editura Omfol Esential,Mircea Vlad,Viorica Preda.
-Metode interactive de grup-ghid metodic. Editura Arnes.
-Silvia Bredeu, Elena Gougea, Georgeta Reniu, Mihaela Fulga.
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTE DIDACTICE |
CONTINUT STINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUAREA |
1.Momentul organizatoric initial |
-Se pregateste sala de grupa si materialul necesar pentru buna desfasurare a activitatii.Copiii intra in sala de grupa pe cantecul ,,TOAMNA | ||
2. Captarea atentiei |
-Se descopera de catre copii ,,Zana Toamna"care are in mana doua cosuri- cosul cu legume si cosul cu fructe,si materialele necesare pentru activitatea practica . Frunzele pe ramuri Au ingalbenit, Ploua ploua-ntr-una Cine a sosit. (toamna) |
ghicitoare. | |
3. Anuntarea jocului si enumerarea obiectelor |
-Zana toamna ii anunta pe copii ca doreste sa se joace cu ei un joc care se numeste ,,cosul toamnei". |
-explicatia. | |
4.Explicarea jocului |
-Se alcatuiesc doua echipe de catre ,,zana toamna: cu ajutorul unor bratari cu legume si fructe. -Doi copii vor avea acelasi fruct sau legume. |
-convervatia. |
-evaloare orala |
5.Desfasurarea jocului |
-Se formeaza cele doua echipe ,fiecare copil i-a din cosuletul toamnei legume sau fructul care o are pe bratara si o descrie. -Complicarea jocului -Copilul care sa prezentat isi v-a cauta perechea in cadrul grupei si-l desemna pentru a alege din cosuletul toamnei o legume sau un fruct cu caracteristici asemanatoare lui. |
conversatia. -observatia. -explicatia. | |
6.Elementul surpriza |
-Intonarea unui cantec ,,Toamna" -In cosurile toamnei vor exista plicuri cu material necesare activitatii practice. -Pe plic vor fi lipite simbolurile fructelor si legumelor pe care le reprezinta. -Copii deschid plicurile si li se explica etapele de lucru: -Etapa I:mototolirea si lipirea hartiei; -Etapa II: lipirea semintelor; - Etapa III: taierea atei si lipirea ei; -Etapa IV: lipirea nucii de cocos; |
-conversatia. -invatarea prin descoperire. -exercitiul. |
-evaloare practica |
7.Obtinerea performantelor |
-Lucrarile realizate vor fi asezate de catre copii pe un carton ,sub forma unui ciorchine. |
metoda ciorchinelui | |
8.Evaluarea |
-In timp ce copii isi vor face igiena, ,,Zana Toamna"pregateste o farfurie cu bucatele de legume si fructe ,invitandui pe copii,cu ajutorul unui clopotel sa guste din bogatiile ei. -Copii trebuie sa precizeze ce au gustat. |
-conversatia. -explicatia. -exercitiul. |
-evaluare orala |
9.Moment organizatoric final |
-Se apreciaza modul de lucru si cooperarea pe echipe. -Se impart stimulente dupa merit. -Se asigura acuratetea salii de grupa. |
-aprecierea verbal. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate