Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de ivvatamant:Scoala cu Personalitate Juridica Talpos
Data:
Clasa: a V-a
Profesor:
Obiectul: Limba engleza
Unitatea de invatare:
Subiectul:Timpul "Present Continuous"
Tipul Lectiei: Fixarea si consolidarerea cunostintelor
Obiectiv fundamental: Consolidarea priceperilor si deprinderilor de recunoastere a verbelor la timpul "Present Continuous" forma afirmativa si interogativa
Obiective operationale:
La sfarsitul orei elevii vor fi capabili :
O1 - sa formuleze,oral, un enunt cu "Present Continuous" pornind de la o imagine (Anexa 1*);
O2 - sa completeze propozitiile cu informatiile dintr-un text
scurt,(Anexa 1,2) citit in gand, obiectivul va fi considerat atins
daca reusesc sa extraga cel putin 3 din cele 4;
O3 - sa relateze, oral, in cadrul grupului, ceea ce au citit;
O4 - sa foloseasca "Present Tense Continuous" in cadrul
intrebarilor si a raspunsurilor, intr-un dialog dirijat(Anexa 3);
O5 - sa ordoneze ,oral, cuvintele de pe jetoane (Anexa 4) in
propozitii obiectivul va fi considerat atins daca reusesc sa
ordoneze cel putin 3 propozitii.
Resurse procedurale:
Metode si procedee:
v M1 - Conversatia
v M2 - Eplicatia
v M3 - Mozaicul
v M4 - Dialogul controlat
v M5 - Lectura
v M1 - Prtoblematizarea
Resurse materiale:
v m 1 - imagini cu actiuni si verbele pe care le folosim
v m 2 - fisele de lucru pentru grupe(1,2)
v m 3 - fisele de lucru pentru munca in perechi(3)
v m 4 - jetoane
Resurse umane:
o Elevii: 11 baieti si 10 fete
Resurse de timp: 50 minute
Forme de organizare a activitatii:
Frontal
Pe grupe
In perechi
Individual
Forme si strategii de evaluare:
Orala
Intrebari structurate
Bibliografie:
Scrivener, Jim "Learning English" , Macmillan Publishers Limited, 2005.
Strungar, Monica; Schuster, Helena; "A guide to learning english"
Cluj-Napoca: Odyseea.
Hardin , G.; Marcheteau, M. ;Savio, M.;Berman, J.-P.;Trad Constantin
Paun - "Gramatica Limbii Engleze pentru toti", Bucuresti -
Editura: Niculescu, 2006.
Nr. crt. |
Secvente didactice |
Ob, op. |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Resurse procedurale |
Resurse materiale |
Metode de evaluare |
Moment organizatoric |
Profesorul saluta clasa. Profesorul verifica absentii. Profesorul le cere elevilor sa cante "BINGO" |
Elevii raspund la salut. Elevii canta. | |||||
Reactualizarea cunostintelor |
O |
Profesorul le cere elevilor sa privesca imaginea pe care le-o arata si sa construiasca un enunt. Numeste unul sau doi elevi pentru o imagine. (Sunt 4 imagini) |
Elevii spun enunturile. |
Conversatia |
Imagini |
Orala |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Profesorul le spune elevilor sa fie atenti pentru ca la sfarsitul orei sa poata formula enunturi care sa contina "Present Tense Continuous" , atunci cand vorbim despre activitati in desfasurare la momentul vorbirii. |
Elevii sunt atenti |
Explicatia | ||||
Dirijarea consolidarii Dirijarea consolidarii Dirijarea consolidarii |
O O O |
Profesorul imparte clasa in 3/4 grupe de experti. Fiecare grupa primeste un anumit text. Fiecare membru al grupei primeste o fisa de lucru cu acelas text pe care trebuie sa-l citeasca si propozitii lacunare pe care trebuie sa le completeze. Dupa ce au terminat de citit profesorul le spune elevilor sa vorbeasca despre textul pe care l-au citit si sa se consulte la raspunsurile pe care le-au dat. Profesorul le cere elevilor sa se uite pe cartonase si sa se grupeze pe litere(A;B;C;D). In grupele astfel formate fiecare elev isi va citi propozitiile. Fiecare grupa va primi o fisa de lucru pe care trebuie sa o completeze. Profesorul pune intrebari din textele pe care le-au citit elevii. Profesorul cere elevilor sa se aseze in semicerc. Fiecare elev primeste un cartonas pe care sunt notate intrebari sau raspunsuri iar ei trebuind sa raspunda la intrebari. |
Elevii citesc. Elevii discuta in grup. Elevii citesc si discuta. Elevii raspund. Elevii se asaza in semicerc. Elevii incep conversatia |
MozaiculExplicatia Lectura Conversatia Lectura Conversatia Conversatia |
Fisa de lucru Fisa de lucru Cartonase |
Orala Orala Intrebari structurate |
|
Asigurarea retentiei si a transferului |
O |
Profesorul ii roaga pe elevi sa aranjeze ouale in ordine astfel incat la sfarsit sa rezulte propozitii. |
Elevii le asaza. |
Problematizarea |
Jetoane | ||
Incheierea lectiei |
Profesorul incheie lectia dandu-le elvilor ca si tema de casa sa construiasca 5 enunturi cu "Present Tense Continuous". |
Elevii isi noteaza tema. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate