Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect Didactic
DATA: 04.XII.2009
SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Plosca
CLASA: a IV-a B
INSTITUTOR:
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii
DISCIPLINA: Matematica
SUBIECTUL: Impartirea numerelor naturale de trei cifre la un numar de o cifra
TIPUL LECTIEI: fixare de cunostinte
SCOPUL LECTIEI:
Insusirea capacitatii de consolidare si fixare a cunostintelor referitoare la impartirea unui numar de trei cifre la un numar de o cifra.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) COGNITIVE:
Sa efectueze impartiri in concentrul tematic dat, folosind algoritmul impartirii in scris;
Sa verifice corectitudinea impartirii prin efectuarea probei;
Exercitii de apreciere (adevarat/fals) a catului;
Sa transpuna enunturi matematice in exercitii matematice folosind un limbaj matematic adecvat;
Sa foloseasca corect terminologia: "de atatea ori mai mic", "micsorat numarul de n ori", "injumatatit" sau "sfert" etc.;
Sa creeze probleme care implica in rezolvare cazul impartirii unui numar natural de trei cifre la un numar de o cifra;
Sa se autocorecteze la tema pentru acasaconform observatiilor din clasa, daca este cazul;
Sa-si dezvolte spiritul de competitie folosind in joc metoda R.A.I.;
Sa efectueze oral calcule matematice
b) AFECTIVE:
Sa partcipe cu placere si interes la ora de matematica;
Sa-si formeze o atitudine favorabila fata de matematica.
RESURSE:
a) PROCEDURALE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, metoda R.A.I., jocul.
b) MATERIALE: planse didactice, fise de lucru, manualul, caietul tip matematica.
c) TEMPORALE: 45 minute.
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
Moment organizatoric |
Stabilirea ordinei si a disciplinei; Pregatirea materialului pentru lectie. |
Elevii sunt atenti la sarcini. |
Reactualizare cunostintelor |
"Ce ati avut de pregatit pentru astazila matematica?" In timp ce voi realiza controlul cantitativ al temei pentru acasa, elevii vor rezolva ca munca independenta cateva exercitii pe care, inca din pauza, le voi scrie pe tabla. Calculati: 452 : 2 = 832 : 3 = Aflati de cate ori se cuprinde 5 in fiecare dintre numerele date: Verific munca independenta, apoi tema calitativ; fac aprecieri si corectari. Se fac exercitii/ probleme orale: Aflati catul numerelor 800 si 4. Micsorati de doua ori numarul 220. Aflati sfertul numarului 880. Aflati produsul numerelor 90 si 4. Micsorati rezultatul de 6 ori. La suma numerelor 20 si 5 adaugati 20 si micsorati rezultatul de 5 ori. La catul numerelor 80 si 8 adaugati 50. |
impartirea unui numar natural de trei cifre la un numar de o cifra. elevii rezolva exercitiile pe caiete. elevii fac exercitii de calcul oral. |
Captarea atentiei |
Se realizeaza captarea atentiei printr-o ghicitoare: "Trei sute saizeci de flori Se-mpart la sase surori. Florina, buna fetita, Ii da fratelui Tomita Jumatate din cat are, Cu toate ca ea-i mai mare. Tomita ii multumeste Si apoi le socoteste, Dar nu stie imultirea Nu stie nici impartirea In a patra voi sunteti Ajutati-l ca puteti!" |
Elevii sunt atenti in descifrarea raspunsului. |
Anuntarea temei |
"Astazi la ora de matematica vom face exercitii si probleme din lectia ""Impartirea unui numar natural de trei cifre la un numar de o cifra" |
noteaza titlul in caiete: "Exercitii si probleme". |
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
Dirijarea invatarii |
Spuneti daca sunt adevarate egalitatile: Deimpartitul este cel mai mare numar de trei cifre diferite iar impartitorul 3. Aflati catul. Aflati diferenta dintre produsul numerelor 356 si 4 si catul lor. Prezint doua planse elevilor. Acestia au sarcina sa completeze casetele goale conform exercitiilor date. Problema: Pentru 4 costume barbatesti s-au platit 572 lei. Cat vor costa 6 costume de acelasi fel? |
elevii rezolva. -un elev rezolva la tabla, ceilalti pe caiete. |
Fixarea cunostintelor |
Se aplica metoda R.A.I. (raspunde, arunc, interogheaza). (Un elev arunca cu mingea catre un alt coleg. Acesta primeste mingea si raspunde la intrebarea adresata de colegul sau. Operatiunea se repeta cu ceilalti pana ramane un castigator. Cine nu stie raspunsul iese din concurs). | |
Evaluarea |
Se realizeaza prin fise de lucru. Explic modul de rezolvare. Verific frontal, prin sondaj, cum au rezolvat fisele. |
-elevii lucreaza pe fise. |
Incheierea activitatii |
Tema pentru acasa. Fac aprecieri generale si individuale asupra modului cum au participat la la activitate. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate