Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
CONSILIERE SI ORIENTARE
Proiect de lectie
Clasa: a IV-a
Scoala Speciala nr.1 Constanta
Tema: Explorarea carierei
Subiectul : "Despre meserii"
Scop: Dobandirea abilitatilor de explorare si planificare a carierei
Obiective operationale:
O1: sa recunoasca o meserie dupa obiectele folosite si dupa imagini;
O2: sa coreleze activitatile specifice unei meserii cu meseria respectiva;
O3: sa argumenteze de ce i-ar placea sa faca o anume meserie atunci cand va fi mare;
O4: sa constientizeze faptul ca fiecare om trebuie sa se pregateasca pentru o meserie.
Resurse:
Procedurale:
De comunicare: conversatia , brainstorming individual si de grup.
Activ-participative: ciorchinele
- De actiune: exercitiul
- De evaluare: aprecierea
verbala, autoevaluarea
Materiale:
-imagini pe calculator, fise de lucru, jetoane cu imagini
Organizatorice:
-frontal, independent, in grupe de sase elevi
Etapele lectiei |
Obiective |
Continutul informational al receptarii |
Resurse |
Forme de evaluare |
|||
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Procedurale |
Materiale |
Organizatorice |
|||
1. Moment organizatoric. Prezentarea materialului stimul |
O1 |
Prezinta cele 4 grupe de elevi (formate prin numararea elevilor) si se aleg numele echipelor Joc: Sa vedem daca stim cine (Anexa 1) -Se prezinta jocul si se face instructajul |
- Aleg numele echipelor. - Sunt atenti si privesc imaginile prezentate pe calculator, raspund la intrebari. |
Conversatia, explicatia Exercitiul-joc |
Imagini prezentate pe calculator Fisa cu intrebari |
Frontal Independent |
Aprecierea verbala |
2. Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se anunta tema si obiectivele |
Frontal | |||||
3. Desfasurarea lectiei |
O 2 |
1. Descopera locul potrivit imaginii - Ciorchinele (corelarea activitatii cu meseria corespunzatoare) (Anexa 2) Sunt anuntate sarcinile de lucru. Citeste, pe rand fiecare activitate inscrisa in bulele ciorchinelui. Cere elevilor sa completeze cu jetoane pe posterul cu ciorchinele pregatit in prealabil dupa ce imaginea a fost aleasa de elevi. |
Fiecare elev va primi o fasa pe care este un ciorchine cu diferite activitati specifice unor meserii, plicul cu jetoane mici care contin imagini. Asaza fiecare jeton la locul potrivit corespunzator activitatii inscrise in ciorchine. Completeaza si ciorchinele de pe posterul de la tabla. |
Conversatia, explicatia Exercitiul-joc |
Fise Plic cu jetoane Poster Jetoane mari |
Independent Frontal |
Aprecierea verbala Autoevaluarea |
O3 |
2. Exercitiu de scriere libera - "Clasamentul meseriilor preferate" -profesorul explica sarcina de lucru (Anexa 3) - Se asculta cate 2 argumente de la fiecare echipa |
- Elevii vor scrie in ordinea preferintelor pe fisele primite numele a trei meserii pe care ar dori sa le practice cand vor fi adulti si in cateva cuvinte argumenteaza colegilor din grupa de ce a ales aceste meserii. - Elevii prezinta oral argumente pentru clasamentele facute. |
Brainstorming individual si de grup |
Fise |
Independent si in grupa Frontal |
Aprecierea verbala |
|
4. Obtinerea performantei |
O2 O4 |
"Meseria parintilor mei" Creionul vorbitor - elevii asezati in cerc spun ce meserii au parintii lor.Cei care nu stiu trec creionul la urmatorul. Sinteza jocului: Este bine ca fiecare om sa se pregateasca pentru o meserie care il va ajuta sa duca o viata decenta. Redarea starii emotionale la finalul activitatii (Anexa 4) |
Se aseaza in cerc si vor spune ce meserii au parintiilor Elevii aleg chipul care le reprezinta starea emotionala - bifeaza pe fisa colectiva . |
Conversatia, Exercitiul-joc |
Creionul |
Frontal |
Aprecierea verbala |
Joc: "Sa vedem daca stim cine"
conduce ? (Imaginile vor fi prezentate
pe calculator sau jetoane mari.)
stinge ?
3. foloseste ?
4. piloteaza ?
5. foloseste ?
|
|
Anexa 2 -jetoane color
Anexa 2 -jetoane
Anexa 3
Clasmentul meseriilor preferate
LOCUL I : _____ _______ ______ _____________
De ce?
LOCUL al II- lea _____ _______ ______ _________
De ce?
LOCUL al III- lea _____ _______ ______ _________
De ce?
Anexa 4
Cum te simti?
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate