Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
UNITATEA DE INVATAMANT:
PROIECT DE ACTIVITATE
(inspectie gradul II)
GRUPA: mare step by step 1
TEMA: Natura
SUBTEMA: "Animale domestice"
CENTRE DE ACTIVITATE: (SUBIECTE):
1. ALFABETIZARE: "Cine stie castiga!" - joc didactic
2. ARTA: "Ferma animalelor" - macheta
3. MATEMATICA/JOCURI MANIPULATIVE: "Numaratul si socotitul in limitele 1 - 10" - fixare - consolidare a cunostintelor
4. JOC DE ROL: "Capra cu trei iezi" - dramatizare
5. JOC DE CONSTRUCTII: "Ferma animalelor"
6. STIINTA: "Animale domestice" - lucru pe fise individuale
OBIECTIVE GENERALE:
ALFABETIZARE:
Consolidarea notiunilor de: propozitie, cuvant, silaba, sunet;
Exersarea deprinderii de a formula propozitii corecte din punct de vedere gramatical si cu sens logic, dupa imagini date;
Fixarea deprinderii de a despartii propozitia in cuvinte si cuvantul in silabe sau sunete;
Dezvoltarea operatiilor superioare ale gandirii (analiza, sinteza, comparatie .), a atentiei voluntare si a spiritului de observatie
ARTA:
Valorificarea tehnicilor de lucru deprinse anterior: decupare, lipire, imbinare, mototolire, rupere, modelare etc;
Dezvoltarea simtului estetic si a creativitatii prin folosirea unor materiale cat mai variate;
Dezvoltarea muschilor fini ai mainii;
Formarea deprinderii de a pastra ordinea si curatenia la locul de munca;
Formarea deprinderii de a lucra in echipa la o tema data.
MATEMATICA/JOCURI MANIPULATIVE:
Fixarea deprinderii de a ordona crescator si descrescator un sir de numere;
Consolidarea deprinderii de a raporta cifra la cantitate si cantitatea la cifra;
Dezvoltarea operatiilor gandirii (analiza, sinteza, comparare, abstractizare, generalizare), a limbajului matematic si a atentiei voluntare;
Consolidarea deprinderii de a realiza operatii de adunare si scadere cu una doua unitati in limitele 1- 10;
JOC DE ROL:
Stimularea utilizarii limbajului expresiv si receptiv;
Stabilirea de relatii interumane;
Stimularea gandirii creatoare si a capacitatii de a rezolva problema;
Exprimarea emotiilor si a sentimentelor prin intermediul personajelor.
JOC DE CONSTRUCTII:
Dezvoltarea aptitudinilor sociale in cadrul jocului cu materiale de constructie;
Consolidarea deprinderii de a lucra in grup tema propusa;
Dezvoltarea gandirii creatoare, imaginative;
Stimularea dezvoltarii muschilor fini ai mainii prin manipularea diverselor materiale de constructie.
STIINTA:
Consolidarea cunostintelor despre animalele domestice referitoare la hrana, mediu de viata, familie etc;
Stimularea curiozitatii prin descoperirea de noi informatii cu privire la animalele domestice;
Fixarea cunostintelor despre animalele domestice prin intermediul jocurilor educative.
OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili:
ALFABETIZARE:
O1: sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical si cu sens logic pe baza imaginilor de pe jetoane puse la dispozitie;
O2: sa desparta corect cuvintele in silabe indicand si numarul acestora;
O3: sa indice corect sunetul cu care incepe un cuvant dat;
O4: sa scrie o propozitie/ un cuvant folosind semnele grafice stabilite (linii orizontale, punct, semnul intrebarii, semnul exclamarii);
O5: sa utilizeze corespunzator semnele de punctuatie " punct", "semnul exclamarii", "semnul intrebarii" in functie de contextul dat.
ARTA:
O1: sa realizeze tema practica propusa folosind tehnicile invatate anterior (lipre, imbinare, decupare, modelare, rupere.);
O2: sa lucreze in echipa respectand atat parerile proprii cat si pe ale celorlalti;
O3: sa pastreze ordinea si disciplina la locul de munca.
MATEMATICA/JOCURI MANIPULATIVE:
O1: sa recunoasca cifrele din concentrul 1 - 10 pe baza ghicitorilor audiate si a cifrelor din concentrul 1 - 10;
O2: sa ordoneze crescator si descrescator un sir de numere;
O3: sa raporteze cantitatea la cifra si cifra la cantitate (in concentrul 1 - 10);
O4: sa gaseasca vecinii unui numar dat in limitele 1 - 10;
O5: sa utilizeze limbajul matematic adecvat si semnele matematice invatate: "+", "=", "-", "<", ">";
O6: sa rezolve/compuna probleme ilustrate pe baza imaginilor date si a indicatiilor primite.
JOC DE ROL:
O1: sa interpreteze corect rolul ales utilizand replici din povestea "Capra cu trei iezi";
O2: sa manifeste creativitate si comunicativitate in cadrul jocului
JOC DE CONSTRUCTII:
O1: sa construiasca o ferma de animale utilizand materialele puse la dispozitie intr-un mod real si creativ;
O2: sa relationeze cu cei din grup in timpul jocului de constructii respectand atat parerile proprii cat si pe cele ale colegilor;
STIINTA:
O1: sa sorteze animalele domestice de celelalte animale;
O2: sa indice mediul de viata, familia, hrana si foloasele animalelor domestice avand la dispozitie planse, imagini , carti si fise individuale;
O3: sa descopere prin intermediul materialelor puse la dispozitie (carti, imagini, planse, jocuri didactice) noi informatii cu privire la animalele domestice.
STRATEGII DIDACTICE:
* FORMA DE ORGANIZARE: - intalnirea de dimineata (frontal);
- pe centre de activitate (pe grupuri).
* METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, povestirea, problematizarea, jocul de rol, expunerea, instructajul verbal, exercitiul.
* FORME DE INVATARE: cognitiva, afectiva, prin descoperire, motrica, problematizare, lucrul in echipa.
* MATERIAL DIDACTIC: ALFABETIZARE: jetoane cu animale domestice, cifre, litere, fise individuale, creioane;
ARTA: macheta, siluete de animale domestice, foarfece, aracet, fire PNA, scobitori, plastelina, hartie creponata, hartie glasata, carton, capsator, perforator, crengute, acuarele, casetofon, caseta cu cantece cu si despre animale, etc;
MATEMATICA/JOCURI MANIPULATIVE: cifre, jetoane cu semnele matematice si cifre, planse cu probleme ilustrate, imagini, diverse siluete de animale, suport din polistiren expandat, fise, creioane, etc;
JOC DE ROL: masti, elemente specifice bucatariei, decor de poveste;
JOC DE CONSTRUCTII: cuburi, animale domestice de plastic, crengute, trusa de lemn, litere, hartie creponata etc;
STIINTA: fise individuale, foarfece, siluete de animale, carti, planse, reviste, calculator, jocuri educative cu si despre animale.
*ECHIPA DE EDUCATORI: educatoare, ajutor de educatoare, parinti/bunici.
NR. CRT. |
ETAPELE ACTIVITATII |
CENTRE DE ACTIVITATE/CONTINUT - STRATEGIE DIDACTICA |
||||||
ALFABETIZARE |
ARTA |
MATEMATICA/MANIPULATIVE |
JOC DE ROL |
JOC DE CONSTRUCTII |
STIINTA |
|||
1. |
Moment organizatoric |
INTALNIREA DE DIMINEATA Rugaciunea: "Ingerasul"; Poezia: "Buna dimineata tuturor"; Prezenta la panou; Stabilirea zilei si a vremii la calendarul naturii; Scurte ghicitori cu si despre animalele domestice; Joc: "Recunoaste personajul" (voci ale animalelor domestice); Prezentarea centrelor de activitate Copiii isi aleg centrul de activitatea dorit. |
||||||
2. |
Captarea atentiei |
Conversatie introductiva |
Dialog introductiv |
Discutie stimulativa |
Reamintirea pe scurt a povestii |
Discutie introductiva |
Conversatie stimulativa |
|
3. |
Tema/subiect |
"Cine stie castiga!" - joc didactic |
"Ferma animalelor" - macheta |
"Numaratul si socotitul in limitele 1 - 10" - fixare - consolidare |
"Capra cu trei iezi" - dramatizare |
"Ferma animalelor" |
"Animale domestice" - lucru pe fise individuale |
|
4. |
Desfasurarea activitatii popriu - zise |
*denumesc imaginea de pe jeton, alcatuiesc propozitii cu cuvintele date, alcatuiesc propozitii interogative/ exclamative utilizand semnele de punctuatie date, despart cuvintele in silabe, intuiesc sunetul cu care incepe cuvantul, dau exemple de alte cuvinte care incep cu un anumit sunet sau cu o anumita silaba data. *Metode: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea |
Alegerea materialelor de lucru, impartirea sarcinilor, realizarea machetei. *metode: lucru in echipa, exercitiul, problematizarea |
Copiii rezolva sarcinile de lucru la panou si la masa, realizeaza corespondenta cifra - cantitate si invers, afla vecinii unui numar dat, efectueaza diverse operatii utilizand semnele matematice insusite: ">"; "<"; "+"; "-"; "=" . Bonus, pentru cei foarte rapizi: puzzle cu animale. *Metode: conversatia, exercitiul, problematizarea. |
Distribuirea rolurilor in functie de preferinta; punerea in scena a jocului; sustinerea afectiva a copiilor de catre eductatoare; *Metode: conversatia, jocul de rol, explicatia, problematizarea |
Copiii isi aleg materialele de constructie pentru a construi o ferma de animale, isi fac un plan de lucru; *Metode: conversatia, lucrul in echipa, exercitiul |
Se prezinta materialele de lucru; se explica sarcinile de pe fiecare fisa, descoperirea de noi informatii despre animalele domestice, jocuri educative pe calculator * Metode: lucru pe fise, descoperirea, exercitiul, conversatia |
|
5. |
Incheierea activitatii |
Educatoarea trece cu toti copiii pe la fiecare centru si puncteaza care au fost sarcinile si ce s-a realizat Aprecieri globale si individuale asupra modului de desfasurarea a activitatilor, relatiilor dintre copii din timpul activitatilor Strangerea materialelor didactice si pastrarea curateniei la centre |
||||||
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate