Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
*DATA:
*OBIECTUL: Istorie
*PROFESOR: . . . . ..
*CLASA: a-V-a
*UNITATEA DE INVATARE: Tracii.
*TITLUL LECTIEI: Lumea geto-daca.Dacia in epoca metalelor.
*TIPUL LECTIEI: Achizitionare de noi cunostinte
*TIMP: 50 min.
*LOCUL DE DESFASURARE: Sala de clasa
*STRATEGII DIDACTICE:
-metode:Conversatie,Explicatie,Discutie,Metoda Ciorchinele,
Eseul de 5 min.
-mijloace de invatamant:manual,texte xeroxate de prof,atlas istoric,imagini
-bibliografie:Istoria-enciclopedie pentru intreaga familie-Ed.Teora
*OBIECTIVUL GENERAL: Achizitionarea,sistematizarea si consolidarea cunostintelor despre geto-daci
*OBIECTIVE OPERATIONALE:
1. sa stie de unde provin geto-dacii,
2 .sa cunoasca modul de organizare sociala si politica a geto-dacilor,
3. sa cunoasca principalele ocupatii ale geto-dacilor,
4. sa cunoasca istoricii care vorbesc despre ei,
5. sa stie care erau relatiile geto-dacilor cu alte popoare,
6. sa inteleaga si sa utilizeze corect termenii istorici.
Obiecti-vul |
Momentelelectiei |
Continutul stiintifical lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Strategiadidactica |
Timp |
|||||
1.Momentul organizatoric |
-noteaza absentele |
-se pregatesc pentru inceperea activitatii |
-conversatie |
3min. |
|||||||
2.Reactualizarea cunostintelor anterioare. |
Tracii. |
-profesorul pune intrebari referi- toare la traci: Ex:De unde provin tracii? In ce mileniu s-au constituit? In cate grupe erau organizati? Cum erau organizati politic? Care erau ocupatiile lor? Ce fel de religie aveau si care erau principalele zeitati? Care au fost raporturile cu grecii si romanii? |
-elevii raspund la intreba- rile adresate de profesor. Ex:Provin din neamul indo- europenilor. S-au constituit in mil.Iii.Hr. Erau organizati in doua grupe- sudica si nordica. Politic erau organizati in ginti, triburi si uniuni de triburi. Se ocupau cu agricultura,api- cultura,cresterea animalelor, mineritul. Aveau religie politeista si aveau ca zei pe Dionisos,Ben- dis,Hermes. Relatii comerciale cu grecii si de romani au fost cuceriti. |
-conversatie -explicatie |
10min. |
||||||
3.Anuntarea titlului noii lectii. |
Tracii. |
-scrie pe tabla intr-o eclipsa titlul noii lectii: Lumea geto-daca.Dacia in epoca metalelor. |
-noteaza in caiet |
-conversatie |
2min. |
||||||
4.Fixarea noilor cunostinte. |
Tracii. |
-scrie pe tabla intr-o eclipsa Provenienta geto-dacilor intr-o alta eclipsa Principalele ocupatii ale dacilor. alta eclipsa Organizare socialaOrganizare politica Informatii despre geto-daci de la istorici imparte elevilor texte cu informatii despre geto-daci. -imparte elevilor imagini cu portul dacilor. |
-realizeaza in caiet eclipse asema- natoare celei de pe tabala -cu ajutorul textelor raspund la intrebarile despre geto-daci. -descriu portul dacilor. |
-conversatie -explicatie -metoda ciorchinelui -conversatie |
28min. |
||||||
5.Evaluare. |
-la sfarsitul lectiei cere elevilor sa realizeze un eseu din 5-7 randuri cu informatii despre daci ,care le-au retinut din lectia predata. |
-realizeaza eseul |
-conversatie -eseul de 5 min. |
5min. |
|||||||
6.Tema pentru acasa. |
-anunta tema pentru ora urmatoare pag.79 ex.1,2 |
-noteaza tema pentru acasa. |
-conversatie. |
2min |
|||||||
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate