Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
CLASA: a-IX-a A,B
TIPUL ACTIVITATII:Stimulare cognitiva
SUBIECTUL: "Micul oras"-ACTIVITATE MATEMATICA
TIPUL:Consolidare,sistematizare
SCOP:
-Insusirea unor notiuni si relatii prin compararea unor obiecte:
-Perfectionarea spiritului de observatie, a atentiei voluntare, a deductiei logice si limbajului matematic.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul activitatii copilul va fi capabil:
METODE SI PROCEDEE:Conversatia, explicatia, exercitiul,demonstratia,activitatea practica.
MATERIALE DIDACTICE:lipici ,hartie glace,forfecute,carton
EVALUARE:orala,individuala,frontala,continua
Desfasurarea activitati
Secventele activitatii |
Timp |
Continut instructive-educativ |
Strategii didactice |
Evaluare |
|
Moment organizatoric Introducerea in activitate -Anuntarea temei, scopului si obiectivelor -Desfasurarea activitatii -Asigurarea retentiei si transferului -Evaluarea performantelor |
5min 5min 1min 20-25 min 5 min 5min |
-pregatirea materialelor necesare activitatii Insusirea unor notiuni si relatii prin compararea obiectelor:mare-mic,lung-scurt,inalt-scund,etc. Se identifica figurile geometrice,le vor denumi si vor identifica culorile si le vor compara dupa diferite criterii. Cu ajutorul acestor figuri geometrice putem construii case.Astazi toti vom fi constructori :vom construi un orasel cu multe casute,cu copaci de diverse marimi .Acestea insa nu sunt numerotate si le vom construe sa se deosebeasca intre ele prin alte insusiri.Ele vor avea culori diferite,unele vor fi mai mari,altele mai mici,mai scunde,mai inalte. Elevii vor primi materialele necesare pentru realizarea casutelor.Propunatorul este conducatorul activitatii iar elevii sunt constructorii.Elevii isi vor alege tipul de casa pe care o va construi. In continuare profesorul provoaca elevii sa-si prezinte materialul de constructie ca forma si culoare,insistand pe insusirile acestora. De asemenea se vor amplasa si copacii si tufisurile in jurul casei indicandu-se locul de amplasare:stanga-dreapta:fata spate. Dupa ce fisele au fost terminate fiecare copil isi va allege un loc pe panou pentru casuta lui,legandu-l cu drumuri de casutele din jur. La final fiecare copil va prezenta figurile geometrice din care este facuta casuta. Odata terminat tabloul se prezinta clasei in vertical. Urmarind vorbirea si exprimarea copiilor ,se poarta cateva discutii asupra tabloului insistand asupra denumirii oraselului,asupra descrierii caselor (mari,mici,culoare) si a copacilor (inalti ,scunzi,in fata,in spatele casutei).
|
Conversatia Explicatia Problematiza-rea Exercitul Explicatia Explicatia Activitate practica Conversatia Problematizarea Conversatia Explicatia Conversatia Conversatia |
Interesul pentru continutul activitatii Copii vor urmarii instructiunile Observa-rea comportamentului Copii vor efectua activitatea practica conform indicatiilor Relationa-rea prin actiune cu comunica-re Raspunsurile copiilor Raspunsuri Observarea Comportamentul Atitudini |
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate