Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Data: 8.05.
Scoala: Colegiul Tehnic "D. Leonida"
Clasa: a X-a B
Obiectul: Psihologie
Subiectul: Procesele cognitive superioare - Intelectul
Tipul lectiei: predare - invatare
Obiectiv didactic fundamental: Insusirea informatiilor esentiale cu privire la definirea intelectului, caracteristicile acestuia, si a celor referitoare la stadiile dezvoltarii intelectului
Obiective nominale:
Elevul sa fie capabil:
O1 - sa identifice;
O2 - sa defineasca";
O3 - sa exemplifice;
O4 - sa enumere;
O5 - sa precizeze.
Metode si procedee: conversatia , explicatia, exercitiul, expunerea, lucrul in echipa.
Material didactic: fise de lucru.
Material bibliographic: Mondrea , Margarita; Psihologia
in exemple si modele explicative. Edituta Aliter,
Popescu - Neveanu, Paul; Zlate, Mielu; Cretu, Tinca - Psihologie. Manual pentru clasa a x-a scoli normale si licee, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1998.
Golu, Mihai; Pais - Lazarescu, Mihaela -Psihologie, Editura Economica, 2004
Etapele activitatii |
|
Continut instructiv - educativ |
Strategii didactice |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Se verifica prezenta la activitatea de evaluare si se pregatesc materialele necesare. |
Conversatia |
2.Discutii pregatitoare 4.Anuntarea temei noi 5.Predarea continutului nou |
O1 O2 |
Se poarta o dicutie pe baza elementelor mostenite de o persoana pe cale genetica pentru a se face legatura cu subiectul nou. Se anunta tema noua si aspectele care urmeaza sa fie puse in discutie in cadrul orei de psihologie/ Ulterior, elevii sunt antrenati in a explica cateva expresii des utilizate in care este implicat cuvant intelect extragandu-se astfel definitia intelectului. Def.: desemneaza un sistem de relatii, activitati si procese superioare(gandire, imaginatie, memorie, limbaj)prin care noi reflectam esentialul, generalul din obiecte, fenomene. Caracteristici :
limajului care ofera posibilitatea sa inlocuim obiectele reale nu doar cu imagini mintale, ci cu simboluri verbale(cuvantul desemneaza obiecte, fenomene, relatii) se dezvolata numai in mediul social(prin relatii cu oamenii) si lucreaza cu notiuni, fata de procesele senzoriale care lucreaza cu informatii concrete, generand imagini Stadiile dezvoltarii intelectuale(J. Piaget): stadiul sensorio-motor- 0-2 ani in care copilul cunoaste lumea prin manipularea obiectelor cu ajutorul simturilor(are tendinta de a baga in gura tot ce vede) Caracteristice acestui stadium sunt reactiile circulare(organizare in lant): primare - vederea unei jucarii il detremina pe copil sa o prinda 1-5 luni secundare - peste 5 luni - acum jucariile sunt agitate pentru a se auzi sunetele cunoscute ca ar putea fi produse permanenta obiectului - copilul este capabil sa caute un obiect exact in locul in care l-a pierdut stadiul preoperational 2- 7ani - sunt specifice actele simbolice- inlocuieste un obiect real cu unul simbolic(batul devine calut) se constituie operatiile de scriere(ordonare in sir crescator sau descrescator a elementelor unei multimi, operatiilor de clasificare are loc o dezoltare masiva a limbajului ca urmare a cresterii numarului de personae cu care intra in contact imposbilitatea surprinderii la aceasta varsta a invariantei(apreciaza ca fiind mai mate foita decat bastonul facut din aceeasi cantitate de plastilina) apare si conceptual de numar - asociaza cantitatea cu numarul. Stadiul operatiilor concrete 7-11 ani 7- 8 ani - se conserva material; 9 ani- se conserva greutatea; 11-12 ani - volumul - devine posibila reversibilitatea - capacitatea de a efectua in sens invers drumul de la o operatie la alta reversibilitatea prin inversiune prin reciprocitate Stadiul operatiilor formale 12- 17,18 ani Acum nu se mai limiteaza sa actioneze direct asupra obiectelor concrete(op. de clasificare, numeratie si calcu, punere in relatie, manipularea spatio-temporala), ci reuseste sa coordoneze propozitiile(judecatile) in unitati mai mari(fraze, dicurs, rationamente compleze) cel mai important rationament este cel ipotetico-deductiv( ipoteza este enuntata verbal sip e baza acesteia se identifica consecintele ei posibile : daca . .. atunci . .. adolescentul este apt de gandire abstracta si teoretica ajungand astfel in varful contructiei intelectuale (pina la 20 ani se atinge apogeul intelectului) |
Conversatia Explicatia Conversatia Exercitiul expunerea Explicatia Conversatia Expunerea Conversatia Explicatia |
Evaluarea capacitatea elevilor de a oferi raspunsuri corecte la intrebarile primite Evaluez capacitatea elevilor de a rezolva corect sarcinile primite |
6.Fixarea continutului predat |
O3, O4 O5 |
Elevii primesc fise de lucru prin care sunt solicitati sa completeze cativa itemi. Dupa terminarea timpului alocat rezolvarii individuale se trece la verificarea raspunsurilor oferite. |
Conversatia Exercitiul Explicatia |
Evaluez capacitatea elevilor de a rezolva corect sarcinile de lucru |
7.Incheierea activitatii |
Elevii primesc aprecieri individuale si colective privind modul in care s-au implicat in desfasurarea orei de psihologie. Se enunta si continutl care trebuie invata pentru ora urmatoare. |
Conversatia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate