Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
DATA:
CLASA: a II-a
INVATATOR:
ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURII
DISCIPLINA: MATEMATICA
UNITATEA DE INVATARE: ADUNAREA SI SCADEREA NUMERELOR NATURALE DE LA 0 LA 1000
SUBIECTUL : AFLAREA TERMENULUI NECUNOSCUT
TIPUL LECTIEI : DE SISTEMATIZARE SI CONSOLIDARE
Scopul :
Consolidarea si sistematizarea conceptelor specifice matematicii in concentrul 0 - 1000, folosind un limbaj matematic adecvat si utilizand simboluri pentru a pune in evidenta numere necunoscute in rezolvarea situatiilor problematice;
Obiective operationale:
O1 - sa efectueze corect operatii invatate in concentrul 0 - 1000, in diferite tipuri de exercitii;
O2 - sa utilizeze algoritmul de calcul al operatiilor invatate si pe cel de rezolvare al situatiilor problematice;
O3 - sa efectueze proba prin adunare si scadere;
O4 - sa respecte ordinea operatiilor in exercitii date;
O5 - sa stabileasca strategiile rezolutive ale situatiilor problematice date;
O6 - sa compuna probleme dupa date oferite;
STRATEGII DIDACTICE
METODE : |
MIJLOACE : |
Conversatia Exercitiul Explicatia Jocul didactic Munca independenta Problematizarea |
Fise individuale Planse Culegere: "Exercitii si probleme" de A. Calugarita |
BIBLIOGRAFIE:
D. Mateescu, E. Rupesac, I. Tiotioi - "Matematica. Exercitii si probleme pentru clasa a III a", Ed. Europolis, Constanta, 2003;
S. Nae, A. Mustata - "Ne jucam si invatam - clasele III-IV", Ed. Carminis, Pitesti, 2003.
MOMENTELE LECTIEI |
DURATA |
ELEMENTE ESENTIALE DE CONTINUT |
OBIECTIVE |
STRATEGII DIDACTICE |
TIPURI DE INVATARE |
MODALI-TATI DE EVALUARE |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
METODE |
MIJLOACE |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I. PREGATIREA PENTRU ACTIVITATEA DE INVATARE |
Moment organizatoric. Captarea atentiei se va face prin: "Un baiat fiind intrebat la ce numar locuieste a raspuns ca blocul lui are un numar de doua cifre: prima cifra este jumatatea celui mai mic numar natural par, iar cea de-a doua cifra este sfertul produsului dintre 3 si 8. (16)' |
O1 |
Conversatia |
Verificare orala |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
II. ANUNTAREA OBIECTIVELOR |
Se anunta elevii ca vor face exercitii de adunare si scadere, vor efectua proba, vor folosi limbajul matematic, vor afla termenul necunoscut, vor rezolva si compune probleme astfel incat sa poata efectua adunari si scaderi in 0 - 1000 mult mai bine si sa stapaneasca mai bine modalitatea de calcul. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
III. SISTEMATIZAREA SI CONSOLIDAREA CUNOSTINTELOR |
Se verifica tema cantitativ, in timp ce elevii lucreaza independent pe fise, trasand sageti de la cerinta catre exercitiu si calculand. Se verifica apoi fisele de catre elevi, prin schimb de caiete, "De-a invatatorul". Se verifica limbajul matematic.
Se lucreaza oral: Mariti pe 580 cu 20, 50, 150, 338 Micsorati pe 700 cu 40, 67, 267 Aflati dublul lui 234, 500, 480 Aflati triplul lui 330,125 Suma este 668, iar un termen este 428, cat este celalalt termen Diferenta e 188, iar scazatorul e 213, cat e descazutul Pe 450 il maresc cu el insusi, micsorez rezultatul cu 600 si cat obtin Ma gandesc la un numar, il maresc de 9 ori, rezultatul il maresc cu 128 si obtin 200, la ce numar m-am gandit Se lucreaza la tabla: Calculati si faceti proba: 324 + 245 = 548 - 179 = Calculati si completati cu semnele de relatie potrivite: Completati tabelul:
Rezolvati in doua moduri (respectand ordinea operatiilor si aplicand proprietatea inmultirii): (48 + 115) x 2 = Aflati termenul necunoscut: 236 +a = 877 981 - 187 - c = 95 b - 151 = 421 + 198 383 + e < 388 Completati tabelul: Joc "Scara lui Tanu": concurs - rezolva corect exercitiul, pentru ca motanul Tanu sa ajunga in casuta sa. Daca aveti trei greseli, motanul se prabuseste, fiindca o greseala inseamna o treapta surpata. Castiga echipa care are rezultate corecte (clasa e impartita in echipe de cate 8 elevi).
Stim ca: D = 480 T = 118 C = 390 S = 400 d = ? T = ? Problema copilului istet - exercitiu joc, pentru atentie si relaxare: Matei are patru surori si un frate. Cati frati au surorile lui? Am o pereche de papagali si trei privighetori. Cate pasari am? Mariti produsul lui 10 si 9 cu sfertul lui 48. Aflati termenul necunoscut: (a x 3) + 172 = 208 Din livada s-au cules 435 kilograme mere si pere cu 340 kilograme mai putin. Proprietarul a asezat perele in 3 lazi. Cate kilograme de pere se afla intr-o lada? Creati o problema dupa desenul: ________ ____________401________ 437 In limita timpului, se lucreaza si alte exercitii: Completati pana: la 1000 la 650 la 245 Aflati necunoscutele: a + b + c = 822 a + b = 654 b + c = 537 |
O1 O2 O1 O2 O1 O2 O3 O4 O5 O1 O2 OC5 O5 O6 O5 |
Explicatia Joc didactic Exercitiul Munca independenta Exercitiul Exercitiul Explicatia Explicatia Joc didactic Exercitiul Problemati-zarea Exercitiul Problemati-zarea Problemati-zarea |
Fise individuale Plansa Culegere Plansa Culegere |
Operationala Reproductiva Operationala Operationala Operationala Cognitiv-aplicativa Cognitiv-aplicativa Creativa |
Chestionare orala Autoevaluare Verificare orala a algoritmului de calcul Concurs Aplauzele elevilor Observarea sistematica Verificare orala a algoritmului de rezolvare al situatiilor problematice |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
IV. EVALUAREA CUNOSTINTELOR |
Se impart fise diferentiate.
|
O1 O2 O5 |
Exercitiul Munca independenta Jocul didactic |
Fise individuale |
Operationala |
Tema in clasa cu autoevaluare |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
V. APRECIERI FINALE |
Se fac aprecieri finale, generale si individuale. Vor fi apreciati elevii foarte activi la lectie, iar ceilalti vor fi incurajati. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VI. TEMA PENTRU ACASA |
Ca tema pentru acasa se dau: 33 / 120 (Culegere Calugarita). |
FISA INDIVIDUALA |
FISA INDIVIDUALA |
||||||||||||||||||||||||
Trasati sageti de la cerinta catre exercitiu si calculati: |
Trasati sageti de la cerinta catre exercitiu si calculati: |
||||||||||||||||||||||||
|
|
FISA INDIVIDUALA |
FISA INDIVIDUALA |
||||||||||||||||||||||||
Trasati sageti de la cerinta catre exercitiu si calculati: |
Trasati sageti de la cerinta catre exercitiu si calculati: |
||||||||||||||||||||||||
|
|
Elevul:_____ _______ ______ ____________ FISA A |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Elevul:_____ _______ ______ ____________ FISA B |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate