Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
Invatator
Clasa: a III-a
Data
Scoala: Scoala cu Clasele I-VIII Catane
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba romana
Subiectul lectiei: Persoana si numarul verbului
Tipul lectiei: Transmitere si asimilare de cunostinte
Durata:
Obiective de referinta
3.6.sa recunoasca in texte diferite elemente de constructie a comunicarii studiate ;
4.4.sa realizeze acordurile gramaticale in enunturile redactate;
Obiective operationale
O1: sa observe ca forma verbului se schimba dupa persoana si numar ;
O2: sa realizeze corespondenta intre verbele date si cuvintele corespunzatoare, in functie de persoana si numarul acestuia;
O3: sa sublinieze verbele la numarul plural dintr-o insiruire de verbe date;
O4: sa completeze proverbul dat cu verbele potrivite;
O5: sa analizeze verbele identificate din propozitiile date;
O6: sa scrie in tabel verbele identificate in textul dat, precizand persoana si numarul acestora;
O.A Sa manifeste interes pentru exprimarea scrisa
Strategii didactice:
A. Metode B. Mijloace
M1 conversatia m1 jetoane
M2 explicatia m2 imagini cu pasari
M3 exercitiul m3fisa de munca independenta
M4 observarea m4 fisa de lucru pe grupe
M5 lucrul pe grupe
Forme de organizare F-frontal,
I-individual,
G-pe grupe
Bibliografie:
Penes, Marcela, Manual de limba romana pentru clasa a III-a, Bucuresti, ANA, 2006.
Berechet, Daniela, Limba romana- culegere pentru clasa a III-a, Bucuresti,
Editura Paralela 45, 2007.
Dutu, Olga, Didactica limbii romane si comunicarii in ciclul primar, Constanta
Europolis, 2002.
Nicola, Ioan, Tratat de pedagogie scolara, Bucuresti, Aramis, 2002.
XXX Curriculum national- Programe scolare revizuite M.E.C.T, Bucuresti, 2004 .
DESFASURAREA LECTIEI
Nr crt |
Momentele lectiei |
Durata |
Elemente de continut |
|
Strategii didactice |
Forme de organi-zare |
Evalu-are |
|
M |
m |
|||||||
Pregatirea pentru lectie |
Pregatirea materialelor necesare desfasurarii orei de limba romana Captarea atentiei: -se va realiza prin alegerea verbelor dintre cuvintele scrise pe jetoanele date (Anexa I) |
M1 M2 M5 |
m1 |
G | ||||
Reactualiza-rea cunostin- telor |
Verificarea temei de acasa-cantitativ Elevii isi vor aminti definitia verbului dupa care vor da exemple de verbe. |
M1 M2 M3 |
F | |||||
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
Astazi vom invata sa recunoastem numarul si persoana verbelor, sa trecem verbe date la o anumita persoana si un anumit numar, sa analizam verbe |
M2 | ||||||
Dirijarea invatarii |
Elevii deschid caietele, scriu data si titlul. Se prezinta doua imagini care vor avea scrisa cate o propozitie pe partea opusa. (Anexa II) Se scrie prima propozitie la tabla, se subliniaza verbul, se analizeaza, oral pronumele. Elevii vor inlocui pronumele noi cu un pronume personal de persoana a II-a si vor observa ca forma verbului se schimba dupa persoana si numar. Verbul va fi trecut, la cele trei persoane, singular si plural. Se va proceda, oral, in mod asemanator cu cea de-a doua propozitie. Se noteaza in caiete concluziile desprinse anterior. (Anexa III) |
O1 |
M1 M2 M3 |
m2 |
F | |||
Fixarea cunostintelor |
Elevii vor rezolva, individual, exercitiul de pe fisa de lucru (Anexa IV) si se vor autoevalua . Voi scrie la tabla Propozitia: Irina uda florile. Elevul care iese la tabla va sublinia si va analiza verbul. Urmatoarea propozitie: Elevii decupeaza fluturasi. Va fi scrisa la tabla, dupa care elevii vor sublinia si analiza verbul, individual. Se vor imparti elevii in patru grupe. Se vor enumera regulile jocului Fiecare grupa isi va alege cate o fisa de lucru. Se va preciza timpul de lucru -5 ' Reprezentantul fiecarei grupe va citi rezolvarea exercitiului Se vor puncta grupele care au rezolvat corect fisa de lucru cu cate un punct |
O2O3O4 O5 O6 |
M2 M3 M1 M2 M3 M3 M4 M5 |
m3 m4 |
I F G |
Rezolvarea fisei Autoevaluarea fisei Corectarea anali-zei verbu-lui Corec-tarea fisei |
||
Evaluare |
Se vor numara punctele obtinute de fiecare echipa. Se vor desemna grupele castigatoare. Se vor face aprecieri generale si individuale asupra modului de lucru. |
M1 M4 |
F |
Stabilirea punctajului obtinut |
||||
Tema pentru acasa |
Elevii vor avea ca tema de rezolvat exercitiul 2 pag.77(manual) |
ANEXA I
COPIL |
INTELIGENT |
ALERGATI |
MERG |
MANCAM |
|
MUNCITI |
EU |
POVESTESTE |
VORBESTE |
DANSAM |
ASCULTATOR |
CINCI |
SCRIU |
SE JOACA |
CANTA |
CURAJOS |
NOI |
CITESC |
SOCOTESTE |
ANEXA II
ANEXA III
Persoana si numarul verbului
Verbul isi schimba forma in functie de persoana si numar. Daca actiunea este facuta de o singura persoana, verbul este la numarul singular, iar daca actiunea este facuta de mai multe persoane,verbul este la numarul plural.
Verbul are trei persoane.
ANEXA IV
Fisa de lucru individual
Uneste prin sageti verbele cu cuvintele potrivite:
ciocarlia alergati
voi scriu
Marin si Ana canta
Eu inoata
FB- o greseala, B- doua greseli, S- 3,4 greseli
2. Subliniaza verbele la numarul plural:
-desenez, pictezi, se intrec, alergati, cumpar, sosim, lucrez, maturi, lucram
FB- o greseala, B- doua greseli, S- 3,4 greseli
3. Completeaza proverbul:
Cand doi . . . . . . . . ., al treilea . . . . . . . . . . . . . . .
FB- fara greseli, B- o greseala, S- doua greseli
ANEXA V
GRUPA GHIOCEILOR
Fisa de lucru pe grupe
Subliniaza verbele din text si completati tabelul de mai jos:
"Elena deschide fereastra iar eu imi pregatesc chitara. Este o zi deosebita.
Amandoi o asteptam pe mama. Voi ii cantati mamei un cantec de ziua ei?"
VERBUL |
Persoana |
Numarul |
ANEXA V
GRUPA NARCISELOR
Fisa de lucru pe grupe
Subliniaza verbele din text si completati tabelul de mai jos:
"Un paraias serpuia printre pajisti verzi. Pe malurile sale erau salcii. Prin apa lui inotau pesti colorati. In salcii stateau felurite pasari. Ele cantau vesele."
VERBUL |
Persoana |
Numarul |
ANEXA V
GRUPA LALELELOR
Fisa de lucru pe grupe
Subliniaza verbele din text si completati tabelul de mai jos:
"Pe pajiste au venit camioane. Pasarile au plecat departe de zgomot. Oamenii au taiat copacii. Vor construi o autostrada. Pe acolo vor circula multe masini."
VERBUL |
Persoana |
Numarul |
ANEXA V
GRUPA PRIMAVERII
Fisa de lucru pe grupe
Subliniaza verbele din text si completati tabelul de mai jos:
"A venit primavara. Randunelele s-au intors din tarile calde. Au venit aici sa-si cloceasca ouale si sa-si scoata puisorii pe care ii vor invata sa zboare."
VERBUL |
Persoana |
Numarul |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate