Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
EDUCATIE MUZICALA
CLASA :a III-a
CLASA: a III-a
: ARIA CURRICULARA: Arte
DISCIPLINA: Educatie muzicala
UNITATEA DE INVATARE: Elemente de limbaj muzical
SUBIECTUL: "Durata de un timp(patrimea)"
TIPUL LECTIEI: dobandire de noi cunostinte
SCOPUL:Formarea deprinderii de a recepta durata de un timp prin cantecele propuse
OBIECTIVE CADRU:
1.Valorificarea in practica vocala si instrmentala a elementelor de limbaj muzical receptate
2.Exprimarea prin muzica
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.3.:sa diferentieze auditiv si in cantare calitatile sunetului muzical(inaltime , intensitate, durata si timbru)
2.1.:sa utilizeze nuanta si tempo-ul adecvate in interpretarea cantecelor din rpertoriu, corelandu-le cu continutul de idei al cantecului.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: sa recunoasca durata de patrime;
O2: sa citeasca ritmic durata de patrime;
O3: sa interpreteze corect cantece cu acompaniament instrumental direct;
O4:sa adopte si sa mentina pozitia corecta in timpul cantarii .
OBIECTIVE EDUCATIVE:
Manifestarea placerii de a canta si de participa activ la ora de educatie muzicala;
Sensibilizarea prin muzica pentru formarea valorilor umane.
METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul
MIJLOACE DE INVATAMANT: vioara, manualul, plansa, computer
Desfasurarea activitatii
Etapele lectiei |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
1. Moment organizatoric |
Asigura ordinea, disciplina si materialul didactic necesar lectiei. Cere copiilor sa intoneze scurte exercitii de incalzire a vocii, cu acompaniament muzical(voaclize) |
Isi pregatesc rechizitele Canta. |
2. Reactualizarea cunostintelor |
Cer elevilor sa recunoasca durata diferitelor sunete, batand din palme. |
Asculta Canta fragmente de cantece batand din palme. |
3. Captarea atentiei |
Interpreteaza cu vioara fragmente de cantece si solicita elevii sa interpreteze melodiile. |
Asculta Numesc si interpreaza cantecele. |
4. Anuntarea temei si a obiectivelor |
Anunt intr-un mod accesibil elevilor tema si obiectivele lectiei. Noteaza la tabla data si titlul lectiei:Durata de un timp(patrimea) Semn simbolic:mar Redare simbol:oval innegrit+liniuta verticala stanga sau dreapta |
Asculta cu atentiei. Noteaza in caiete. |
5. Dirijarea invatarii |
Duretei de un timp ii corespunde o silaba sau un cuvant alcatuit dintr-o silaba. Cant impreuna cu elevii cantecul "Misca vantu frunzele". Intonare pe grupe/unison. |
Cinta si tacteaza ritmul. Citesc ritmat si tacteaza. |
6. Obtinerea performantelor |
Elevii in grupe de 2/3 interpreteaza singuri cantecul. |
Interpretare in echipa. |
7. Fixarea cunostintelor |
Antrenez elevii in intonarea cantecului cu acompaniament direct, la unison si pe grupe, fara si cu marcarea patrimilor. |
Asculta cu atentie. Canta si tacteaza. |
8. Evaluarea cunostintelor |
Cere elevilor sa numere patrimile de pe un oprtativ al cantecului"Misca vantu frunzele". |
Identifica si numara patrimile din portativele date. |
9. Incheierea lectiei |
Face aprecieri generale si individuale asupra modului in care elevii au participat la activitate. |
Asculta cu atentie. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate