Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
CLASA a II-a |
CLASA a IV-a |
ARIA CURRICULARA Matematica si stiinte |
ARIA CURRICULARA Limba si comunicare |
OBIECTUL: Matematica |
OBIECTUL: Limba romana |
SUBIECTUL: Scaderea cu trecere peste ordin a numerelor naturale de la 0 la 100 |
SUBIECTUL: "Fram, ursul polar" dupa Cezar Petrescu |
TIPUL LECTIEI: De consolidare |
TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi |
SCOP: Formarea deprinderilor de a efectua exercitii si
probleme de adunare cu trecere peste ordin din concentrul 0 - |
SCOP: Formarea si consolidarea deprinderilor de citire corecta, fluenta, constienta. Recunoasterea partilor de vorbire din texte noi. |
OBIECTIVE OPERATIONALE: sa efectueze corect scaderi cu trecere peste ordin folosind numere de la 0 la 100; sa rezolve exercitiile de adunare si scadere prin exercitii si probleme cu o operatie, sa afle suma si diferenta numerelor date; sa foloseasca algoritmii de calcul cei mai convenabili pentru a rezolva exercitiile si problemele propuse; sa utilizeze scheme logice; sa foloseasca limbajul matematic adecvat; |
OBIECTIVE OPERATIONALE: sa citeasca corect, coerent, constient textul; sa gaseasca legaturi intre limbajul plastic si cel poetic; sa explice sensul figurat al cuvintelor si imaginilor artistice; sa recite poezia cu intonatia ceruta de semnele de punctuatie; sa scrie autodictare cateva versuri ale textului liric insusit; sa explice mesajul artistic al poeziei; |
METODE SI PROCEDEE: Conversatia, exercitiul, explicatia, demonstratia, analiza, sinteza, problematizarea; |
METODE SI PROCEDEE: Conversatia, lectura explicativa, citirea selectiva, exercitiul, problematizarea, |
MIJLOACE DE INVATAMANT: - manual, caiete, fise de munca independenta; |
MIJLOACE DE INVATAMANT manual, caiete, fise de lucru; |
Material bibliografic: -Metodica predarii matematicii la cl. I-IV; |
Material bibliografic: C. Iordache "Sa dezlegam textelor literare"-, Pitesti, 2007; |
Forme de activitate: Frontala si independenta |
Forme de activitate: Frontala si independenta |
DESFASURAREA LECTIEI
CLASA a II-a |
CLASA a IV-a |
I. Moment organizatoric Pregatesc materialele necesare desfasurarii activitatii. Cer elevilor sa se pregateasca pentru lectie. |
I. Moment organizatoric Pregatesc materialele necesare desfasurarii activitatii. Cer elevilor sa se pregateasca pentru lectie. |
II. Verificarea temei de acasa Activitate independenta Rezolva pe fise aspecte teoretice cu privire la terminologia specifica adunarii si scaderii si exercitii ce contin adunari si scaderi. |
II. Verificarea temei si a cunostintelor insusite anterior Activitate directa Citirea rezolvarii temei din caiete. Se repeta definirea adjectivului si dau exemple. Se evidentiaza locul si rolul acestei parti de vorbire in comunicare. |
Rezolva sarcinile testului. |
III. Anuntarea temei si a obiectivelor Se prezinta titlul lectiei noi, (fragmentul face parte din volumul cu acelasi titlu). Se scrie titlul si numele autorului pe tabla si pe caiete. |
Activitate independenta Exercitiile de |
IV. Discutii pregatitoare Activitate directa Se prezinta pe scurt peripetiile lui Fram, care
ajunge la circ, apoi tanjind dupa lumea gheturilor este trimis |
III. Anuntarea temei si a obiectivelor Activitate directa Elevilor li se comunica tema propusa pentru astazi, de rezolvare a exercitiilor care se efectueaza prin operatia de scadere si adunare a numerelor de la 0 la 100, cu trecere peste ordin. Scriu titlul temei pe caiete si se verifica modul de completare al fiselor. Se rezolva din carte exercitiile de adunare si scadere si se verifica prin operatia inversa. Se rezolva scaderi cu trecere peste ordin efectuand calculul in calcul in scris. Li se cere elevilor sa verbalizeze actiunile care duc la aflarea/ diferentei restului, (prin imprumut a unei zeci). Se rezolva apoi exercitii combinate, care trebuie sa respecte ordinea scrisa a operatiilor. Exercitii din Anexa II. Se citeste textul problemei 5 si se discuta cerintele. Pentru a putea calcula punctajul celor doi copii, ar trebui sa stim fiecare cat a obtinut independent; de aceea este nevoie sa aflam mai intai punctele obtinute de Carol. Dupa discutarea operatiilor care duc la rezolvarea problemei, se cere elevilor sa o rezolve independent pe caiete si la tabla. |
V. Desfasurarea propriu-zisa Activitate independenta Li se cere elevilor sa citeasca independent textul din manual si sa scoata pe caiete cuvintele neintelese. |
Activitate independenta Rezolva problema si un tabel |
Activitate directa Se citeste lectia si se explica cuvintele noi si neintelese. Apoi se vor adresa intrebari care sa ajute la intelegerea mai profunda a textului: Ce anotimp este surprins in fragmentul din carte? Care sunt personajele? Unde de aflau ele? Ce li s-a intamplat? Cine le ofera ajutor? Cum? Cum arata Fram? Se explica scrierea semnelor de punctuatie. Se cere transcrierea enuntului "Isi ridica in aer botul mare si puternic si cu o sclipire vesela in ochisorii calzi saluta cu palma la tampla." si se subliniaza substantivele cu o linie si adjectivele cu 2 linii. Se cauta sinonime si antonime pentru cuvintele din anexa I de la clasa a IV-a. |
IV. Obtinerea performantei Activitate directa Se discuta rezolvarea problemei si a tabelului. Se rezolva exercitii de fisa de |
Activitate independenta Subliniaza substantivele si adjectivele din textul primit. Apoi scriu sinonime si antonime pentru cuvintele date. |
Activitate independenta Lucreaza independent de pe fisa. |
V. Fixarea cunostintelor Activitate directa Verificarea sarcinilor primite.. Se fixeaza titlul, autorul si momentele principale ale textului. Se transcriu numele de persoane din text. |
VI. Tema pentru acasa De scris din manual exercitiile 2, 3 si 6. Aprecieri asupra participarii la lectie |
VI. Tema pentru acasa De realizat sarcinile de la portofoliu. Aprecieri asupra participarii la lectie |
Clasa a II-a
Anexa I
Fisa de munca independenta
1. Calculati:
4 = 2 = |
2. Uneste operatia cu rezultatul corespunzator acesteia.
46 - 16 12 + 8 90 - 20
30 90 70 20
3. Completati:
Rezultatul scaderii se numeste......
Expresia "cu atata mai putin" inseamna operatia de ....
Al doilea termen al scaderii se numeste ......
Suma este rezultatul ............
Anexa II
Calculati:
21 - 30- 54 + 72- 93-
9 17 19 54 25
2. Rezolvati: 34 + 6 - 14 = 52 - 18 + 6=
Efectuati, grupand convenabil termenii:
2 + 13 + 7 + 18 = 3 + 24 + 6 + 17 =
Anexa III
1.Calculati:
6 + 7 = 7 + 8 = 8 + 5 = 7 + 8 + 5 =
8 + 5 = 4 + 9 = 6 + 9 = 20 - 11 + 8 =
2. Calculati si apoi comparati, folosind semnele potrivite:
20 - 12 8 + 9 9 + 7 24 + 23 5 + 9
7 + 6 20 - 14 8 + 5 68 - 45 5 + 7
Intr-un cutie sunt 6 baloane albe si cu 6 mai multe, baloane portocalii.
Cate baloane sunt in acea cutie?
5. Afla numarul cu 15 mai mare decat suma numerelor 8 si 6.
6 Afla termenul necunoscut:
a) 16+a=20 b) 14+b=23 c) c-16=13
a=_____________ b=_____________ c=_____________
a=_____________ b=_____________ c=_____________
p:______________ p:_____________ p:_____________
Clasa a IV-a
Anexa I
Zapada=..... gramezi=....... pustietate= .....
A inspaimanta= ...... prieteni= ...... indarat= ......
Defel= ...... licarire= ....... Urs alb=.......
Se scufunda in somnul cel mare si negru= ...........
clintit - ....... ingheata -.......
rasuflare fierbinte - .......... Se desteapta din somn -.......
se scufunda in somn - ......... neincrezator - ...........
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate