Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DATA: 24.XI.2008
CLASA: a IV-a
SCOALA
ÎNVATATOR
PROPUNATOR
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
UNITATEA DE ÎNVATARE: Unitatea 1 - "Suna clopotelul"
SUBIECTUL LECTIEI: Cuvantul. Cuvinte cu aceeasi forma, dar cu sens diferit
TIPUL LECTIEI: predare - invatare
SCOPUL LECTIEI: Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala si scrisa prin utilizarea mijloacelor de imbogatire ale vocabularului.
OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul lectiei, elevii vor fi capabili:
Ø O1: sa gaseasca cuvinte cu inteles asemanator pentru cele date pe jetoane;
Ø O2: sa obtina cuvinte cu sens opus folosind prefixele "ne" si "in";
Ø O3: sa explice intelesurile diferite ale cuvintelor cu aceeasi forma din propozitiile date;
Ø O4: sa formuleze enunturi diferite cu cuvinte date, pentru toate intelesurile cunoscute;
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, observatia, lucrul cu manualul.
MATERIALE: fise de lucru, jetoane, dictionare.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, grupe.
RESURSE
BIBLIOGRAFIE
Prof. Dr. Marian Barbu (coord.), s.a. - "Metodica predarii limbii si literaturii romane - invatamantul primar" - Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 2003;
Iulia Cabrancea, Elena Mazilu, s.a. - "Ne pregatim pentru Testarea nationala - Teste de evaluare, clasa a IV-a", Editura Diana, Pitesti, 2005.
DESFASURAREA ACTIVITATII
SECVENTELE ACTIVITATII |
Tim- pul |
Ob Op |
CONTINUTUL INFORMATIONAL |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE INSTRUMENTE SI INDICATORI |
||
METODE/ PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE |
FORME DE ORGANIZA-RE |
|||||
MOMENT ORGANIZATORIC |
Elevii pregatesc cele necesare orei de limba romana (manual, caiete, dictionar, instrumente de scris). | ||||||
REACTUALIZA-REA CUNOSTINTELOR ASIMILATE ANTERIOR |
Ce ati avut de pregatit pentru astazi la ora de limba romana? Citeste tema de pe caiet elevul X. Îl corectez, daca este cazul, si le cer celorlalti elevi sa se autocorecteze. |
Conversatia explicatia |
frontal |
- evaluez prin aprecieri verbale aspectul grafic al temei pentru acasa; - evaluez prin calificative, corectitudinea rezolvarii sarcinilor avute ca tema. |
DESFASURAREA ACTIVITATII
SECVENTELE ACTIVITATII |
Tim- pul |
Ob Op |
CONTINUTUL INFORMATIONAL |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE INSTRUMENTE SI INDICATORI |
||
METODE/ PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE |
FORME DE ORGANIZA-RE |
|||||
CAPTAREA ATENTIEI |
O1 O2 |
Pentru ca astazi vom trece la o noua lectie, vreau sa ne reamintim cateva cunostinte din clasa a III-a: Gasiti cuvintele cu inteles asemanator pentru: zapada, batran, medic, vesel (pentru fiecare cuvant voi arata cate un jeton cu o imagine sugestiva); Folosind prefixul "ne", incercati sa obtineti cuvinte cu sens opus pentru: placut, clar, linistit; Folosind prefixul "in", incercati sa obtineti cuvinte cu sens opus pentru: corect, capabil, vizibil (voi arata de fiecare data un jeton pe care sa fie scris fiecare cuvant). |
explicatia observatia exercitiul |
jetoane |
frontal |
evaluez capacitatea de a gasi cuvinte cu sens asemanator sau cu sens opus, in functie de ceea ce indica jetoanele |
DESFASURAREA ACTIVITATII
SECVENTELE ACTIVITATII |
Tim- pul |
Ob Op |
CONTINUTUL INFORMATIONAL |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE INSTRUMENTE SI INDICATORI |
||
METODE/ PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE |
FORME DE ORGANIZA-RE |
|||||
ANUNTAREA SUBIECTULUI LECTIEI SI A OBIECTIVELOR OPERATIONALE |
Astazi vom discuta despre cuvintele care se scriu la fel, dar au sens diferit. Apoi vom rezolva cateva exercitii cu aceste tipuri de cuvinte. Notati pe caiete data si titlul lectiei de astazi: "Cuvantul. Cuvinte cu aceeasi forma, dar cu sens diferit" |
conversatia |
frontal | ||||
DIRIJAREA ÎNVATARII |
Retineti! În limba romana unele cuvinte au forma identica si sens total diferit. De exemplu: Mama mea poarta la gat o esarfa albastra. Pe poarta este scris numarul zece. Unele cuvinte au forma identica, sens diferit si se pronunta diferit. Exemplu: Acele carti din biblioteca erau prafuite. Acele de cusut se pot cumpara de la mercerie. |
conversatia explicatia |
DESFASURAREA ACTIVITATII
SECVENTELE ACTIVITATII |
Tim- pul |
Ob Op |
CONTINUTUL INFORMATIONAL |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE INSTRUMENTE SI INDICATORI |
||
METODE/ PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE |
FORME DE ORGANIZA-RE |
|||||
O3 |
Explicati intelesul cuvintelor care se repeta in enunturile date: Am depus banii la banca. S-a asezat pe o banca in parc. Pe cer au aparut multe stele. Îti cer sa ai incredere in mine. Consultati dictionarele din clasa pentru a explica sensul cuvintelor: lama, siret, nea. |
explicatia conversatia lucrul cu manualul |
dictionare |
frontal grupe |
evaluez capacitatea de a explica sensul cuvintelor evaluez modul de lucru cu dictionarul |
DESFASURAREA ACTIVITATII
SECVENTELE ACTIVITATII |
Tim- pul |
Ob Op |
CONTINUTUL INFORMATIONAL |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE INSTRUMENTE SI INDICATORI |
||
METODE/ PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE |
FORME DE ORGANIZA-RE |
|||||
FIXAREA CUNOSTINTELOR ASIMILATE ÎN ETAPA ANTERIOARA REALIZAREA FEED-BACK-ULUI |
O4 |
Rezolvati individual urmatorul exercitiu: Selectati unele cuvinte din versurile urmatoare si alcatuiti enunturi cu sensurile lor diferite: "Abonatii mei la mei Sunt vreo noua porumbei. Vin la mine in temeiul Ca eu sunt nenea cu meiul. Le mai dau si eu malai Si ma intreaba: - Dar mei n-ai? Caci noi mei si alte boabe Am manca, din baniti, roabe." (Marin Sorescu - "Abonatii mei la mei") Se realizeaza pe parcursul intregului proiect, prin intarirea raspunsurilor corecte. |
explicatia exercitiul |
fise de lucru |
individual |
- evaluez capacitatea de a selecta cuvintele si de a alcatui enunturi cu sensurile lor |
DESFASURAREA ACTIVITATII
SECVENTELE ACTIVITATII |
Tim- pul |
Ob Op |
CONTINUTUL INFORMATIONAL |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE INSTRUMENTE SI INDICATORI |
||
METODE/ PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE |
FORME DE ORGANIZA-RE |
|||||
ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI |
Despre ce am discutat noi astazi? (cuvinte cu aceeasi forma, dar cu sens diferit) Anunt tema pentru acasa: Formulati enunturi diferite cu cuvintele date, pentru toate intelesurile pe care le cunoasteti: toc, sare, luna, cos, lac, broasca. Alegeti cuvintele cu aceeasi forma si inteles diferit din versurile: "Vantului as vrea sa-i cer Sa-mi aduc-un strop de cer. Cu el colorez o floare Si-i dau numele de floare." |
conversatia explicatia |
fise de lucru |
frontal |
capacitatea de a sintetiza elementele esentiale ale lectiei |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate