Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
CLASA : a IV-a
SCOALA
PROPUNATOR
DISCIPLINA :Stiinte
UNITATEA DE INVATARE : Cicluri de viata . Aparare si adaptare .
SUBIECTUL : Ciclul de viata la oameni
TIPUL LECTIEI : mixta
OBIECTIVE CADRU / OBIECTIVE DE REFERINTA
A. Cognitive :
Pe parcursul si la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :
OC 1 - sa descrie corect ,etapele de cerestere si dezvoltare la plante , fluturi si broaste ;
OC 2 - Sa compare etapele de crestere si dezvoltare fizica , avand ca sprijin ilustratiile ;
OC3 - sa precizeze conditiile optime pentru cresterea si dezvoltarea omului ;
OC4 - sa ordoneze etapele de viata in mod logic
OC5 - sa prezinte unele posibile metode de protejare impotriva factorilor de risc identificati ;
OC6 - sa stabileasca prin cantarire modificarile de masa a propriului corp .
OC7 - sa realizeze un program zilnic personal de munca si odihna.
B. Motrice :
Elevii vor fi capabili :
OM1.- sa - si dirijeze efortul oculo-motor spre observarea imaginilor prezentate ;
OM2.- sa- si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpul activitatii .
C . Afective :
Elevii « :
OA1 .- vor manifesta interes pentru achizitionarea de noi informatii :
OA2 .- vor manifesta curiozitate si interes pentru cunoasterea etapelor de dezvoltare a omului
OA3 .- se vor mobiliza pentru rezolvarea sarcinilor propuse
Resurse :
A . Bibliografice
L . Popovici , C moruzi , Atlas anatomic, E.D.P. ,Bucuresti ,1998
Curriculum National , Programme Ocolare pentru invatamant primar , Bucuresti
Tudora Pitila , Cleopatra Mihailescu , Ioan Ghimbas , Stiinte , Manual pentru clasa
a IV-a , Editura ,,Aramis'', 2006
Ioan Jinga , Inspectia scolara . Aspecte metodologice ale cresterii si eficientei proce-
sului de invatamant , Bucuresti , E.D.P. ,1983
Virginia Todor , Reasilvia Barbuleanu , Elisabeta Burtea , Metodica predaii cunostin-
telor despre natura si om la clasele I -IV , Bucuresti , E.D.P. , 1981
B .Mtodologice :
a . strategia didactica : dirijata
b. metode si procedee : conversatia, observatia , exercitiul , problematizarea , comparatia , jocul didactic
c. forme de organizare : frontala , individuala
d. mijloace didactice : manualul , planse , imagini, fise de lucru.
EVENIMENTELE LECTIEI / CONTINUTURI / STRATEGIE |
||
OBIECTIVE |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVULUI |
OA1 |
I Captarea atentiei (2 min.) Voi prezenta elevilor spre observare o imagine care reda oameni de toate varstele . |
Elevii vor observa imaginea si vor deveni curiosi sa afle etapele de crestere si dezvoltare a fiintei umane . |
II. Enuntarea subiectului si a obiectivelor( 2min ) Comunic in limbaj accesibil obiectivele urmarite si continutul invatarii , precizand ca performantele sunt posibile numai prin observarea corecta a materialelor prezentate si prin receptarea atenta a informatiilor comunicate . |
Asculta cu atentie expunerea invatatorului si isi manifesta interesul pentru cunoasterea ciclului de viata la oameni |
|
OA1 OA3 OC1 OM2 |
III . Actualizarea cunostintelor (5 min.) Adresez intrebari privitoare la ciclul de viata la plante , fluturi si broaste . - Ce intelegeti prin ciclu de viata a unei plante ? - Care sunt etapele de crestere si dezvoltare a plantelor ? - Care sunt conditiile optime de viata care asigura incoltirea semintei ? - Ce se intampla cu plantala finalul ciclului de viata ? - Ce intelegeti prin cresterea plantei ? - Dar prin dezvoltare ? - Cum se inmultesc viermii de matase ? - Descrieti etapele ciclului de viata a fluturelui de matase . - Cum se numeste procesul de crestere si dezvoltare a viermelui de matase ? Cum se numeste procedeul prin care creste si se dezvolta broasca de balta ? - Descrieti etapele de crestere si dezvoltare ale broastei. |
Elevii sunt receptivi si raspund la intrebari . . etapele prin care trece o planta de la stadiul de samanta pana la momentul in care ea produce alte seminte samanta - radacinita -tulpinita cu un muguras - frunze - flori - fructe - seminte . . sol fertile , apa , aer , temperatura potrivita . . moare. . marirea dimensiunsiunilor si greutatii acesteia . . prin oua . . oua , larve ( viermii de matase )- gogoasa de matase( dupa 4 naparliri)- pupa ( nimfa) - adult . . metamorfoza . . metamorfoza . elevii descriu etapele de crestere si dezvoltare ale broastei -de- balta . |
IV.Prezentarea continutului noii invatari( 2 min) -Precizez elevilor ca aspectele prezentate la inceputul activitatii sunt legate de ciclul de viata la oameni -Se scrie titlul la tabla . |
Elevii scriu titlul pe caiete . |
|
OC2 OA1 OM1 OM1 OC3 |
V.Dirijarea invatarii Propun elevilor sa priveasca cu atentie imaginile din manual ,apoi sa redea care etape din ciclul de viata al omului sunt illustrate . Se scrie la tabla definitia ciclului de viata la om ( . perioadele de crestere si dezvoltare fizica si psihica de la nastere pana la moarte . Li se atrage atentia ca omul este fiinta cu cea mai lunga copilarie , care dureaza de la nastere pana la 10 -11 ani . Care sunt elementele caracteristice acestei perioade ? Primii pasi ( mersul) , vorbitul , descoperirea obiectelor si a persoanelor din jur , trecerea de la un mod de hranire la altul . Din a doua copilarie - incepe integrarea copilului in alte grupuri decat familia (gradinita , scoala ) . -Se scrie la tabla a doua etapa de viata si dezvoltare Pubertatea -dureaza pana la 14- 15 ani Caracteristici : cresterea in inaltime , greutate ,alte modificari ale organismului si ale dezvoltarii psihice . Adolescenta 14- 15 ani pana la 18 ani incepe procesul de maturizare . Tineretea 18 - 35 ani se definitizeaza cresterea si dezvoltarea intemeierea unei familii Maturitatea 35- 65 ani Batranetea incetarea activitatii profesionale modificarea starii fizice alterarea sanatatii Factorii care favorizeaza cressterea si dezvoltarea armonioasa a individului : -alimentatia echilibrata , diversificata - activitatea fizica -program adecvat de munca si odihna . |
Elevii privesc cu atentie si observa etapele din ciclul de viata al unui om . Elevii noteaza schema lectiei in caiete . |
OC2 |
VI . Obtinerea performantei (5 min) Solicit elevilor sa compare persoanele din primasi ultima imagine . |
Elevii raspund solicitarii |
OC5 OM2 |
VII.Feed-backul Propun elevilor sa explice proverbul ,,Minte sanatoasa in corp sanatos". |
Elevii raspund solicitarii |
OC4 OC7 OA3 |
VIII Evaluarea achizitiilor Solicit elevii sa resolve sarcinile din fisa Apreciez modul in care elevii s-au implicat in desfasurarea activitatii . |
Rezolva fisele |
OC6 |
IX. Retentia si transferul Propun elevilor sa stabileasca prin cantarire modificarile de masa ale propriului corp si notarea rezultatelor , adaugandu-le in portofoliu intocmit de ei . |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate