Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Data: 09.12. 2008
Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII Veresti - Suceava
Clasa: a IV-a B
Institutor:
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literature romana
Subiectul: Printul fericit , dupa Oscar Wilde
Tipul lectiei: de consolidare
Scop: consolidarea deprinderii de a citi corect, constient, cursiv, expresiv;
activizarea vocabularului; exersarea exprimarii orale;
Obiective operationale:
O1- sa selecteze proverbe corespunzatoare mesajului textului;
O2- sa citeasca corect, cursiv, expresiv textul;
O3- sa exemplifice expresii in alcatuirea carora intra verbul a duce, stabilind si semnificatia acestora;
O4- sa compare cele doua personaje prin stabilirea asemanarilor si deosebirilor dintre ele;
O5- sa creeze un alt final povestirii;
O6- sa sintetizeze informatiile din text compunand un cvintet.
Strategii didactice:
Bibliografie:
Cerghit, I.,(2006), Metode de invatamant, Editura Polirom, Iasi;
Flueras, V., (2003), Paideia si gandirea critica, Editura Casa cartii de
Stiinta, Cluj-Napoca.
3. MEC(2006), Strategii educationale centrate pe elev, Bucuresti.
4. Stanciu, Mihai(2003), Didactica postmoderna, Editura Universitatii, Suceava
Nr. crt. |
Secventele lectiei |
Continut stiintific |
op. |
Timp |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Moduri de organizare |
||||||
1. |
Moment organizatoric |
Asigurarea conditiilor optime pentru buna desfasurare a activitatii. pregatirea materialului didactic; organizarea colectivului de elevi. |
1' |
conversatia |
frontal |
capacitatea de concentrare a atentiei |
||
2. |
Verificarea temei |
Se verifica tema de acasa: transcrierea unui fragment la alegere din textul scris de O. Wilde si ilustrarea acestuia prin desen. Se fac aprecieri generale si individuale referitoare la modul cum si-au realizat tema. |
2' |
conversatia |
frontal |
capacitatea de a scrie corect, ingrijit; capacitatea de a ilustra prin desen un fragment din text |
||
3. |
Captarea atentiei |
Elevii sunt invitati sa aleaga dintr-o lista de proverbe pe acela care se potriveste cu povestirea Printul Fericit, de O. Wilde. Lucrul bine inceput, este pe jumatate facut. Pomul se cunoaste dupa roade si omul dupa fapte. Cine se scoala de dimineata departe ajunge. Se discuta proverbele si se motiveaza alegerea celui ce corespunde continutului ideatic al textului. |
O1 |
3' |
conversatia exercitiul explicatia |
creta colorata |
frontal |
capacitatea de concentrare a atentiei; capacitatea de a realiza corelatii intre proverbe si continuturi cunoscute |
5. 6. 7. |
Dirijarea invatarii Obtinerea performantei Retentia si transferul |
Citirea textului pe roluri. Se discuta despre personajele povestirii. Citire selectiva fragmentul in care printul vorbeste despre viata sa; sfarsitul Randunelului; fragmentul in care este vorba despre daruirea rubinului. Se atrage atentia asupra ultimei propozitii a acestui fragment. Se selecteaza verbul a dus. Se stabileste sensul din context. In functie de posibilitatile lor, elevii vor primi urmatoarea sarcina diferentiat. maxim- Gasirea unor expresii la formarea carora ajuta verbul a duce. mediu- Stabilirea sensului unor expresii in alcatuirea carora intra verbul a duce: L-a dus de nas si de aceasta data. A dus vestea dincolo de hotarele tarii. Numai Andrei a dus pana la capat treaba. minimal- Alcatuirea unei alte propozitii cu verbul a duce. Se verifica corectitudinea sarcinilor diferentiate. Putem spune despre cele doua personaje principale ale textului ca erau prieteni? Caracterizarea celor doua personaje prin intermediul ciorchinelui. Se completeaza diagramele Venn cu datele obtinute despre cele doua personaje principale. Se discuta despre finalul tragic al povestirii si li se va cere elevilor sa creeze un alt final . Este prezentat finalul creat de elevi si se apreciaza munca acestora in echipa. Considerati ca ati facut vreodata fapte bune fata de cei sarmani? |
O2 O3 O4 O5 |
6' 12' 6' 10' 2' |
exercitiul conversatia explicatia conversatia explicatia ciorchinele exercitiul diagramele Venn conversatia exercitiul conversatia explicatia |
fise de munca independenta creta colorata |
frontal frontal individual frontal in perechi frontal pe grupe frontal |
capacitatea de a citi corect, cursiv, expresiv capacitatea de a identifica sensuri diferite ale unui cuvant capacitatea de a utiliza un cuvant dat in alt context capacitatea de a identifica insusiri ale celor doua personaje capacitatea de a crea un alt final textului |
8. |
Evaluare |
1.Elevii vor primi fise de evaluare cu sarcini diferentiate in functie de posibilitatile lor care constau in: a) alcatuirea unui cvintet b) alcatuirea unei propozitii despre text; Se citesc cateva cvintete si se apreciaza corectitudinea lor. Se verifica propozitiile. |
O6 |
6' |
cvintetul exercitiul conversatia explicatia |
fisa |
individual frontal |
capacitatea de a sintetiza informatii despre text |
9. |
Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri generale si individuale privind modul in care elevii au raspuns la lectie. Se da tema pentru acasa diferentiat astfel: a)Ganditi-va ca printul este inca viu si a iesit din castelul sau. Scrieti in 15-20 de randuri ce credeti ca s-a intamplat atunci. b) Desenati ceea ce credeti ca s-a intamplat atunci cand printul a iesit din castelul sau. Se ofera explicatii suplimentare. Aprecieri generale si individuale privind modul in care s-au comportat copiii la lectie. Se apreciaza raspunsurile deosebite in mod special. |
2' |
conversatia |
fisa ce contine enuntul temei pentru acasa. |
PRINTUL FERICIT
CVINTETUL
1. Cuvant cheie ( 1 cuvant - substantiv ce se refera la tema lectiei)
2. Adjective ce descriu tema (2 cuvinte)
Cuvinte ce exprima actiuni despre tema (3 cuvinte terminate in ind, and)
. Cuvinte ce exprima sentimentele voastre fata de tema ( 4 cuvinte)
.
Cuvant ce exprima esenta temei (1 cuvant)
PRINTUL FERICIT
CVINTETUL
Cuvant cheie ( 1 cuvant - substantiv ce se refera la tema lectiei)
Adjective ce descriu tema (2 cuvinte)
Cuvinte ce exprima actiuni despre tema (3 cuvinte terminate in ind, and)
Cuvinte ce exprima sentimentele voastre fata de tema ( 4 cuvinte)
.
Cuvant ce exprima esenta temei (1 cuvant)
Fisa de munca independenta
"Fata mosneagului era insa frumoasa, harnica, ascultatoare si buna la inima. Dumnezeu o impodobise cu toate darurile cele bune si frumoase."
(Ion Creanga - Fata babei si fata mosneagului)
"Fata mosneagului era insa frumoasa, harnica, ascultatoare si buna la inima. Dumnezeu o
impodobise cu toate darurile cele bune si frumoase."
(Ion Creanga - Fata babei si fata mosneagului)
"Fata mosneagului era insa frumoasa, harnica, ascultatoare si buna la inima. Dumnezeu o impodobise cu toate darurile cele bune si frumoase."
(Ion Creanga - Fata babei si fata mosneagului)
"Fata mosneagului era insa frumoasa, harnica, ascultatoare si buna la inima. Dumnezeu o impodobise cu toate darurile cele bune si frumoase."
(Ion Creanga - Fata babei si fata mosneagului)
"Fata mosneagului era insa frumoasa, harnica, ascultatoare si buna la inima. Dumnezeu o impodobise cu toate darurile cele bune si frumoase."
(Ion Creanga - Fata babei si fata mosneagului)
Tema pentru acasa - diferentiat
a)Ganditi-va ca printul este inca viu si a iesit din castelul sau. Scrieti in 15-20 de randuri ce credeti ca s-a intamplat atunci.
b) Desenati ceea ce credeti ca s-a intamplat atunci cand printul a iesit din castelul sau.
a)Ganditi-va ca printul este inca viu si a iesit din castelul sau. Scrieti in 15-20 de randuri ce credeti ca s-a intamplat atunci.
b) Desenati ceea ce credeti ca s-a intamplat atunci cand printul a iesit din castelul sau.
a)Ganditi-va ca printul este inca viu si a iesit din castelul sau. Scrieti in 15-20 de randuri ce credeti ca s-a intamplat atunci.
b) Desenati ceea ce credeti ca s-a intamplat atunci cand printul a iesit din castelul sau.
a)Ganditi-va ca printul este inca viu si a iesit din castelul sau. Scrieti in 15-20 de randuri ce credeti ca s-a intamplat atunci.
Printul Fericit
dupa Oscar Wilde
SCHELETUL DE RECENZIE
.Exprimati intr-o propozitie(enunt ) despre ce este vorba in textul citit.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Alegeti o expresie semnificativa pentru continutul textului.
Rezumati, intr-un cuvant, esenta textului. . . . . . . . . . . . . . . .
Alegeti "culoarea" sentimentala a textului . . . . . . . . . . ..
Completati propozitia: "Cel mai bun / mai interesant lucru din acest text este"
Gasiti un simbol (grafic) pentru textul in cauza. DESEN
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate