Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Data
Scoala cu clasele I-VIII Veresti
Clasa a IV-a B
Institutor:
Aria curriculara: Arte
Disciplina: Copilarie si culoare
Unitatea de invatare: Tehnica decolorarii
Subiectul: Bucuriile iernii
Tipul lectiei: mixta
Scopul: formarea deprinderii de a compune artistic un spatiu plastic cu ajutorul punctului si al liniei; educarea gustului estetic;
Obiective operationale:
O1 - sa clasifice principalele grupe de culori;
O2 - sa traseze linii si puncte de diferite tipuri pentru obtinerea unei suprafete plastice cat mai sugestive;
O3 - sa descrie tehnica de lucru;
O4 sa compuna o suprafata plastica respectand tehnica si tema propusa;
O5 - sa ordoneze suprafata plastica respectand marimea pentru planul apropiat si cel indepartat;
O6 - sa evalueze lucrarile pe baza unor criterii date;
Strategii didactice
Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, turul galeriei;
Mijloace de invatamant: cartoane colorate cu culori primare si secundare, clor, betisoare de diferite grosimi, plansa suport colorata cu cerneala albastra.
Moduri de organizare: frontal, pe grupe.
Bibliografie:
1.Cerghit, I.,(2006), Metode de invatamant, Editura Polirom, Iasi;
2. Dascalu, A., (1997), Educatia plastica in ciclul primar, Ed. Polirom,
3. Flueras, V., (2003), Paideia si gandirea critica, Editura Casa cartii de
Stiinta, Cluj-Napoca
5. Ilioaie, M., (1981), Metodica predarii desenului la clasele I-IV, E.D.P., Bucuresti.
Nr. crt. |
Secventele lectiei |
Continut stiintific |
Ob. op. |
Timp |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Moduri de organizare |
||||||
Etapa pregatitoare |
Pregatesc clasa, materialele; Controlez prezenta, ordinea. Indrum elevii in activitatea de pregatire a materialelor si instrumentelor de lucru. | |||||||
Etapa de comunicare si intelegere a notiunilor |
Ce tehnici am invatat anul acesta la optional? Jocul culorilor Se aminteste faptul ca intr-o compozitie trebuie sa organizam elementele de la mare la mic incepand cu planul apropiat. Expun copiilor o scurta povestire. (Anexa 1) Li se explica faptul ca, desi culorile si pensoanele au disparut, vom incerca sa-i demonstram baiatului din povestire ca putem desena si altfel. |
O1 |
conversatia explicatia ciorchinele |
cartoane cu culorile principale si binare |
frontal |
capacitatea de a opera notiuni din sfera educatiei plastice capacitatea de concentrare a atentiei |
||
Etapa de creatie |
Elevii vor alege din casuta fermecata fragmente ale unor texte literare care expun diferite aspecte ale anotimpului iarna: peisaj, sarbatori de iarna, jocuri de iarna. Fiecare grupa va scoate din casuta un fragment si va desena o compozitie pe tema sugerata de text. Li se explica elevilor ce au de facut, fara sa se demonstreze practic. Urmaresc, indrum, ajut si explic suplimentar acolo unde este nevoie. |
O2 O3 O4 |
exercitiul explicatia conversatia |
fragmente din texte literare foi colorate cu cerneala clor betisoare de diferite grosimi |
frontal pe grupe |
capacitatea de a executa o lucrare pe o anumita tema, respectand tehnica de lucru ceruta |
||
Etapa finala de analiza si evaluare |
Dupa finalizarea lucrarilor se va analiza modul de lucru. - Ce s-a intamplat cand ati pus betisorul pe hartie? Explic copiilor faptul ca acest proces prin care s-au obtinut urme de alta culoare pe pagina deja colorata se numeste decolorare. -- Ce substanta ati auzit ca decoloreaza? Utilizand clorul s-au obtinut pete prin procesul de decolorare Se vor expune lucrarile fiecarei echipe pe cate un panou in fata clasei. Se va desfasura turul galeriei.Lucrarile vor fi apreciate tinandu-se cont de urmatoarele criterii: - filnalizarea lucrarii - respectarea tehnicii de lucru si a temei; - aspectul estetic; - creativitatea de care au dat dovada in realizarea lucrarilor. Aprecieri finale. |
O5 |
turul galeriei conversatia explicatia |
lucrarile elevilor |
pe grupe frontal |
capacitatea de a evalua o lucrare dupa diferite criterii |
Anexa 2
Sunt copii. Cu multe sanii,
De pe coasta vin tipand
Si se-mping si sar razand;
Prin zapada fac matanii;
Vrand-nevrand.
George Cosbuc - Iarna pe ulita
Odata, la un Sfantul Vasile, ne prindem noi vro cativa baieti din sat sa ne ducem cu plugul, caci eram si eu marisor acum, din pacate. Si in ajunul Sfantului Vasile am stat pe capul tatalui meu sa-mi faca si mie un buhai, ori de nu batar un harapnic."
Ion Creanga - Amintiri din copilarie
"Iarna. Noapte lucie pe o lume ca din povesti: copaci de zahar, camp de cristal, iaz de oglinda. Si-n cuprinsul larg, uriasul policandru al cerului isi aprinde una cate una luminile, ca intr-o nemasurata sala de dant."
Emil Garleanu - Fricosul
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate