Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Clasa a VIII a
TEMA: Proprietatile chimice ale cuprului
TIPUL LECTIEI: Lectie de predare prin folosirea experimentului integrat in lectie.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
2.1 sa cunduca operatii experimentale de laborator pentru a studia proprietatile cuprului;
2.3 sa interpreteze observatiile si datele obtinute in urma activitatilor experimentale;
2.7 sa deduca aplicatiile practice ale cuprului;
3.2 sa prezinte, sub forma scrisa sau orala rezultatul unui demers de investigare folosind terminologia stiintifica.
MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE: substante si ustensile de laborator
METODE SI PROCEDE DIDACTICE: explicatia, conversatia, experimentul frontal si demonstrativ, investigatia, invatarea prin descoperire, problematizarea
DESFASURAREA ACTIVITATII DIDACTICE
Reactualizarea cunostintelor studiate
Impreuna cu elevii se va fixa si sistematiza:
scurt istoric a Cu;
stare naturala;
proprietati fizice
Informarea elevilor cu privire la scopul urmarit in lectie: invesatigarea proprietatilor chimice ale cuprului prin utilizarea aparaturii si echipamentelor de laborator, interpretarea observatiilor obtinute.
Conducerea invatarii:
I. Proprietati chimice ale cuprului (Cu)
Profesorul impreuna cu elevii va reaminti cateva norme de protectie care trebuie respectate in laborator si si se va trecere la efectuarea urmatoarelor activitati experimentale:
Activitate experimentala |
Substante si ustensile |
Observatii |
Ecuatia chimica |
Concluzii |
Reactia cu oxigenul | ||||
R. cu apa | ||||
R. cu acidul clorhidric | ||||
R. cu acidul sulfuric |
| |||
5. R. cu acidul azotic | ||||
R. cu azotatul de argint |
II. Sistematizare: Proprietati chimice ale cuprului
Elementul chimic Cu reprezinta totalitatea atomilor din natura care au numarul atomic Z egal cu 29. El se gaseste in grupa a 11a, perioada a 4a.
Din experientele efectuate am tras urmataorele concluzii pentru cupru:
A. Reactioneaza cu substante simple
Reactineaza cu oxigenul formand oxidul de cupru II
2 Cu + O2 = CuO
Reactioneaza cu clorul formand clorura de cupru II
Cu + Cl2 = CuCl2
Reactioneaza cu sulful rezultand sulfura de cupru II
Cu + S = CuS
Reactioneaza la cald cu acidul sulfuric concentrat
Cu + 2 H2SO4 = CuSO4 + SO2↑ + 2H2O
Reactioneaza cu acidul azotic diluat numai la cald iar cu cel concentrat la rece
3 Cu + 8 HNO3 = 3 Cu(NO3)2 + 2 NO↑ + 4 H2O
Reactioneaza cu sarurile unor metale
Cu + 2 AgNO3 = Cu(NO3)2+ 2 Ag↓
Fixarea cunostintelor dobandite prin intrebari
Notarea elevilor
Tema pentru acasa:
- Test de autoevaluare de la pag. 63
- realizarea referatului cu tema: Importanta cuprului in viata de zi cu zi
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate