Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
GRUPA: Mare
EDUCATOARE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoasterea mediului
DENUMIREA ACTIVITATII: Observare
TEMA ACTIVITATII: "Rosia si ardeiul"
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1 - sa recunoasca rosia si ardeiul din mai multe legume dupa caracteristicile lor privind: aspectul general, structura, marimea, culoarea, forma;
O2 - sa denumeasca si sa descrie partile componente ale celor doua legume;
O3 - sa sesizeze si sa exerseze posibilitatile sale de cunoastere prin: vaz, pipait, miros, gust;
O4 - sa enumere cateva reguli de igiena legate de utilizarea in alimentatie a celor doua legume;
O5 - sa-si imbogateasca si activizeze vocabularul cu cuvintele: seminte, cotor, neted, lucios, turtit, strivit, zemos, gogonele, patlagele rosii;
MATERIAL DIDACTIC
DEMONSTRATIV: o rosie si un ardei cu radacina, in ghiveci, cos cu legume (ardei gras, ardei capia, gogosari, rosii, gogonele), plansa cu culesul legumelor, jetoane cu legume, panou, masina de rosii, castroane, cutite, farfurii, un ardei iute in ghiveci, lingurite, servetele.
DISTRIBUTIV: pentru fiecare copil o farfurie cu o rosie, un ardei, o felie de rosie si un sfert de ardei gras, servetel.
Momentele activitatii |
Continutul activitatii |
Metode de invatamant |
Material didactic |
|
I Organizarea activitatii |
Pentru asigurarea unei bune desfasurari a activitatii se vor lua urmatoarele masuri: aerisirea salii de grupa aranjarea meselor in careu deschis asezarea materialului demonstrativ la indemana educatoarei asezarea cosului cu legume pe masa din fata copiilor intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa controlul tinutei si a pozitiei copiilor pe scaunele |
explicatia conversatia |
cos cu legume plansa, ardei iute (acoperit) rosia (planta) ardeiul (planta) |
|
II Desfasurarea activitatii Introducerea in activitate Anuntarea temei Observarea dirijata Sinteza partiala Sinteza partiala Sinteza finala |
Introducerea in activitate se va face prin descoperirea materialului de sub servetele. Ce aveti sub servetele? (o rosie si un ardei) Unde cresc aceste legume? (In gradini, pe camp) Cand se recolteaza aceste legume? (se recolteaza toamna) Sa vina cineva sa spuna ce legume am pe masa (rosii, ardei gras, ardei capia, gogosari, gogonele). Astazi vom observa rosia si ardeiul. 1. Aspect exterior Sa vedem prima surpriza: un copil va descoperi planta (un ardei cu tot cu radacina) Sa vedem si a doua surpriza: un alt copil va descoperi planta (o rosie cu tot cu radacina). Ce au aceste plante in pamant? (radacina) - Ce rol are radacina? (sa fixeze planta in pamant si sa absoarba apa cu sarurile minerale) Ce trece prin tulpina plantelor? (apa cu saruri minerale) Cum se prind aceste legume de planta? (cu o codita, mica, verde, tare) Ce observam pe cele doua plante (au rosii coapte, gogonele, flori din care s-ar putea face alte rosii) Observati cele doua legume. Ce culoare au? (rosia este rosie cand este coapta, cand este verde se numeste gogonea). Ardeiul poate fi verde, galben, portocaliu, rosu. Rosiile se mai numesc si patlagele rosii. Patlagelele verzi sunt gogonelele. Patlagelele vinete sunt vinetele. Ce forma au? (rosiile in general sunt rotunde). Ardeii au o forma ovala - lunguiata, turtita. Sa vina cineva sa descopere inca o surpriza; copilul va descoperi rosiile care au forma lunguiata. Ce credeti ca sunt acestea? De unde stiti? Copiii vor fi lasati sa deduca singuri daca sunt rosii sau ardei. Care este mai moale (rosia sau ardeiul?). Rosia este mai moale, daca apasam pe ardei pocneste, este crocant. Sa vedem care este mai greu: rosia sau ardeiul? (rosia). Copiii cantaresc rosia si ardeiul in mana. De ce? (pentru ca ardeiul este gol pe dinauntru) Cum au coaja? (neteda, lucioasa) Ce miros au cele doua legume? (miros placut de rosie sau ardei) Se va face prin sortarea imaginilor cu legume si prin sortarea legumelor de pe masa educatoarei. Sa vina cineva la panou si sa puna in partea dreapta a panoului jetoanele cu rosii si ardei. Cum le-ai recunoscut? (dupa forma, marime si culoare) Sa vina altcineva in fata clasei si sa-mi sorteze intr-o parte rosiile si intr-o parte ardeii. Dupa aceea sa puna ardeii pe trei categorii: ardei gras, ardei capia, gogosari. Altcineva va culege doua patlagele verzi (de pe planta adusa in clasa) Un alt copil va culege o patlagea rosie (de pe planta adusa in clasa) Cine vine sa-mi arate o patlagea vanata? 2. Partile componente Se vor analiza felia de rosie si bucata de ardei. Ce observati la felia de rosie? (coaja, miez, seminte) Dar la ardei? (coaja, miezul, seminte) Ce au la fel (coaja, miezul sau semintele?) Puneti bucata de rosie si de ardei pe servetelul vostru. Ce observati? Care leguma a lasat mai multa zeama? (rosia) Deci care este mai zemoasa? (rosia) Educatoarea va demonstra cum se scoate sucul (bulionul) dintr-o rosie (se va da prin masina de rosii). Se vor preciza normele de protectie a muncii: nu au voie sa umble cu masina de rosii si mai ales sa impinga rosiile cu degetele in timp ce se da la manivela. Cum sunt asezate semintele? Educatoarea va taia o rosie si un ardei pentru a demonstra ca la ardei semintele sunt asezate pe un cotor. Gustati putin din rosie si din ardei. Ce gust au? (placut, acrisor) Cate seminte are rosia? (multe) Dar ardeiul? (multe) Cum sunt semintele? (mici, rotunde, tari) La ce folosesc semintele? (la inmultirea plantei) Ce trebuie sa facem pentru a obtine o noua planta? (sa semanam o samanta) Cand trebuie semanate? (primavara) De ce nu acum? (pentru ca este frig) Voi descoperi ultima surpriza: ardeiul iute. Ce este acesta? (un ardei iute) L-am adus sa-l vedeti. L-am obtinut dintr-o samanta (de ardei iute) pusa asta primavara in ghiveci. Se va face prin jocul "Am spus bine, n-am spus bine". Educatoarea va face diferite enunturi si copiii vor trebui sa confirme sau sa infirme cele spuse: Rosia si ardeiul au o coaja groasa (nu, au o coaja subtire). Miezul ardeiului este mai zemos decat al rosiei (nu, miezul rosiei este mai zemos). Rosia si ardeiul au multe seminte (da, este adevarat). La ardei semintele sunt asezate pe cotor. 3. Mod de intrebuintare Ce facem cu aceste legume? (le mancam) Ce trebuie sa facem inainte de a le manca? (sa le spalam) - Ce se prepara din rosii? (bulion, sos de rosii, salata, rosii umplute). Ce se prepara din ardei? (ardei umpluti, ardei copti, salata, se pun in mancare, muraturi - ardei cu varza). Se va face prin evidentierea asemanarilor si a deosebirilor dintre cele doua legume. Vor fi antrenati copiii sa raspunda si vor fi ajutati cu intrebari: rosia si ardeiul sunt legume de toamna, amandoua au o coaja subtire care la rosie se numeste pielita si se poate lua jos usor, au miez - rosia are un miez mai zemos, amandoua au seminte mici, rotunde si tari dar la ardei sunt pe cotor. Cele doua legume se mananca crude sau preparate in diferite moduri. In timp ce copilul face sinteza finala, educatoarea va demonstra modul in care se face bulionul. |
conversatia conversatia explicatia observatia expunerea problematizarea exercitiul conversatia Invatarea prin descoperire explicatia conversatia observatia conversatia jocul conversatia demonstratia |
rosii si ardei ardei si rosie cu radacina rosiile lunguiete jetoane cu legume rosii si ardei rosii si ardei taiati masina de rosii ardei iute in ghiveci rosii taiate masina de rosii |
|
III Incheierea activitatii |
Se vor face aprecieri asupra modului in care au raspuns copiii si asupra disciplinei. Copiii sunt anuntati ca activitatea a luat sfarsit si vor gusta din bulion. Se va merge in sala de mese pentru a face o salata din ardei si rosii. Se va iesi din sala de clasa intonand cantecul: "Toamna" Toamna, toamna harnica Si de toate darnica Ai venit iar pe la noi, Sa ne-aduci vanturi si ploi Berzele s-au dus, s-au dus Nu mai stau pe case sus, Cocotate-ntr-un picior Clampanind din ciocul lor |
conversatia |
bulion |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate