Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de lectie
UNITATEA: Scoala cu clasele I-VIII, Movilita
Data:
Profesor
Disciplina: Limba si literatura romana
Clasa: a V-a
Subiectul lectiei: Praslea cel voinic si merele de aur- personajele
Timpul:
Tipul lectiei: mixta
Obiective generale:
2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala.
3. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris.
Obiective de referinta:
2.1. Sa realizeze inlantuirea clara a ideilor intr-un mesaj oral;
2.5. Sa manifeste interes pentru participarea la un act de comunicare;
3.2. Sa recunoasca modurile de expunere utilizate intr-un text narativ;
3.5. Sa manifeste curiozitate si interes fata de activitatea de lectura, adaptandu-se la situatia concreta de lectura.
Obiective operationale:
O1: sa defineasca basmul;
O2: sa precizeze particularitatile basmului;
O3: sa identifice si sa precizeze personajele pozitive si negative ale basmului;
O4: sa priveasca personajul principal in relatie cu celelalte personaje si cu mediul in care el traieste
O5: sa surprinda cateva trasaturi ale personajului principal al basmului;
O6: sa redacteze un catren care sa evidentieze rodul reflectiei elevilor asupra notiunilor insusite.
Strategie didactica:
1. Resurse procedurale:
a) Metode si procedee: Explozia stelara( Starbursting), lucrul pe grupe, explicatia, conversatia euristica, lectura comentata, cvintetul.
b) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
2. Resurse materiale:
Text suport din manual, fise de lucru , flipchart, markere, tabla.
Bibliografie:
1. - ,,Limba si literatura romana'' , manual de clasa a V-a, Alexandru Crisan, Sofia Dobra, Florentina Samihaian, editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2002;
2. Dobra, Sofia- Literatura romana si comunicarea in gimnaziu, editura Humanitas, Bucuresti, 2007
3. Ilie, Emanuela- Didactica literaturii romane, editura Polirom, Bucuresti, 2008
4. Iordachescu, Carmen- Sa dezlegam tainele textelor literare, Editura Carminis, Pitesti, 2001;
5. Pamfil, Alina- Limba si literatura romana in gimnaziu. Structuri didactice deschise, editura Paralela 45, 2007.
DEMERS DIDACTIC
Momentele lectiei |
Timp |
|
Activitati de invatare |
Strategie didactica |
Obs |
|||
Resurse |
Evaluare |
|||||||
Forme de organiz. |
Metode |
Mijloace |
||||||
1. Moment organizatoric |
1 min. |
-Voi avea grija ca elevii sa-si pregateasca materialele necesare orei de limba si literatura romana si voi nota absentii. - Voi asigura linistea si disciplina clasei pentru o buna desfasurare a activitatii didactice. | ||||||
2. Actualizarea cunostintelor |
5 min. |
O1 O2 |
Verific tema scrisa pentru acasa, aprob sau corectez temele facute. Actualizarea cunostintelor se va realiza prin intrebari adresate frontal referitoare la cunostintele dobandite anterior: ♦ Ce este basmul? ♦ Unde se desfasoara actiunea basmului? ♦ Cand se desfasoara actiunea basmului? ♦ Cate formule specifice basmului ati invatat? Care sunt acestea? |
Activitate frontala |
Conversatia euristica | |||
3. Captarea atentiei |
2 min. |
Se va realize prin prezentarea unui material power point, cu ajutorul caruia elevii vor fi transpusi in lumea magica a basmului. |
Activitate frontala |
Prezentare pps. | ||||
4. Anuntarea subiectului si enumerarea obiectivelor |
1 min. |
- Voi scrie titlul lectiei pe tabla: Praslea cel voinic si merele de aur caracterizarea personajelor. - Voi enumera obiectivele operationale, informand elevii ca la sfarsitul lectiei ei vor fi capabili sa: O1, O2, . |
Activitate frontala |
Explicatia | ||||
5. Dirijarea invatarii Dirijarea invatarii Dirijarea invatarii 6. Asigurarea retentiei si a transferului 7. Tema pentru acasa 8. Aprecieri generale |
30 min. 9 min. 1 min. 1 min. |
O3 O4 O5 O6 |
Profesorul va inmana elevilor cate o fisa de lucru ( vezi Anexa 1) prin care acestia sunt solicitati sa identifice in basm: Grupa 1: Personajele care il ajuta pe erou: a) fiintele cu insusiri supranaturale; b) animalele sau pasarile; c) obiectele fermecate Elevii rezolva cerintele de pe fisa: a) Fetele de imparat, Argintarul; b) Corbul, zgripturoaica si puii ei; c) Buzduganele zmeilor, biciul care transforma palatele in mere, furca de aur care toarce singura, closca cu puii de aur. Grupa 2: Personajele care i se impotrivesc eroului: a) fiinte cu insusiri supranaturale; b) personajele apartinand lumii eroului. Elevii rezolva cerintele de pe fisa: a) Zmeii, Balaurul; b) Fratii lui Praslea. Dupa completarea fiselor, un raportor din fiecare grupa va iesi la tabla si va prezenta celorlalti colegi rezultatele la care a ajuns cu privire la temape care a avut-o, oferind raspunsurile extrase de el. In timp ce prima grupa isi prezinta rezultatele, cealalta grupa isi noteaza pe caiet informatiile transmise. ♦ La ce concluzie ati ajuns? Cum se impart personajele din punctul de vedere al faptelor pe care le savarsesc? R: Personajele se impart in : - forte ale binelui ( pers. pozitive) - forte ale raului ( pers. negative) ♦ Personajele au nume sau sunt prezentate prin caracteristici generale referitoare la varsta sau la comportament? R: Eroul poarta intotdeauna un nume, pe cand celelalte personaje sunt desemnate printr-o denumire generica: "imparatul", "balaurul", "zmeii". ♦De ce fratii lui Praslea sunt personaje negative? R: Fratii lui Praslea sunt personaje negative deoarece, invidiosi pe fratele lor ca a reusit sa omoare zmeul, dau drumul franghiei in prapastie, vrand sa-l piarda, iar cand s-au intors la imparatia tatalui lor, ei vestesc moartea lui Praslea si se insoara cu fetele cele mari. ♦ De ce Praslea iese intotdeauna invingator? R: Praslea iese intotdeauna invingator pentru ca reprezinta exemplul de conduita demn de urmat ♦ Cum il apreciaza imparatul pe Prasleala inceputul romanului? Dar la sfarsit? Cum evolueaza eroul fata de pozitia in care se afla la inceput? R: Imparatul il considera pe Praslea nesocotit, neavand incredere in izbanda sa. La sfarsitul romanului imparatul este mandru de chibzuinta si puterea de care a dat dovada. ♦ Care sunt probele pe care le trece Praslea pentru a-si dovedi identitatea? R: Pentru a-si dovedi identitatea, Praslea se imbraca in haine umile, devenind ucenic la un argintar, aduce fetei de imparat furca si fusul de aur care torcea singur si closca cu puii de aur. : Profesorul inmaneaza fiecarei grupe constituite initial cate o fisa de lucru ( vezi Anexa 2) si solicita elevilor sa raspunda la intrebari legate de Praslea si de zmeu: Cine este? Ce face? De ce face? Cum este ? Elevii vor raspunde si vor argumenta raspunsurile cu informatii din text. Pentru a-si insusi cunostintele cu privire la tema avuta, fiecare grupa numeste un raportor care va trece la tabla si va prezenta celorlalti colegi cunostintele dobandite de el cu privire la tema respectiva, oferind exemplele extrase de el. In timp ce fiecare grupa isi pastreaza rezultatele, celelalte grupe isi noteaza pe caiet informatiile transmise. Pentru a se asigura transferul de informatie catre toti elevii, acestia vor avea de alcatuit o poezie de cinci versuri care sa oglindeasca perfect rodul reflectiei elevilor asupra notiunilor insusite, fiecare vers trebuind sa raspunda la o serie de cerinte exacte: - versul 1- precizeaza, printr-un substantiv, subiectul; - versul 2- utilizeaza doua adjective pentru a descrie subiectul - versul 3- scrie 3 verbe referitoare la actiuni proprii subiectului; - versul 4- noteaza patru cuvinte intr-un enunt care sa iti exprime starea afectiva fata de subiect; - versul 5- reda, intr-un singur cuvant, esenta subiectului Exemplu de raspuns: 1) Praslea 2) curajos, puternic; 3) se lupta, convinge, salveaza 4) Praslea este un erou. 5) viteaz Voi cere elevilor sa isi noteze tema pentru ora viitoare: Dupa modelul de caracterizare a per- sonajelor din portofoliu, caracteri- zati-l pe Praslea. Voi face aprecieri colective si individuale, pozitive si negative. |
Activitate pe grupe Activitate pe grupe Activitate frontala Activitate frontala Activitate frontala Activitate in perechi Activitate individuala |
Explicatia Lucrul pe grupe Explicatia Lucrul pe grupe Conversatia euristica Conversatia euristica Lectura comentata Lectura comentata Explozia stelara Explicatia Cvintetul Explicatia |
Fise de lucru Flipchart Fise de lucru Flipchart Fise de lucru Flipchart Fise de lucru |
Evaluare orala Evaluare orala Evaluare orala prin tehnica intrebarilor si a raspunsurilor Evaluare orala prin tehnica intrebarilor si a raspunsurilor Evaluare orala Autoevaluarea |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate