Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Data
Invatator:
Clasa: a II-a
Unitatea : Scoala Gimnaziala "Simion Barnutiu" Bocsa
Aria curriculara: Limba si comunicare
Obiectul: Limba romana - 2 ore
Subiectul: Marul , dupa Mircea Santimbreanu
Tipul lectiei: predare - invatare
Scopul lectiei
exersarea citirii fluente, cursive si expresive
intelegerea sensului unor cuvinte noi si al mesajului textului citit
exersarea si consolidarea deprinderii de scriere corecta
consolidarea deprinderilor de munca independenta
Obiective operationale
O1 -sa citeasca in ritm propriu, un text narativ, de mica intindere
O2 -sa utilizeze cuvintele si / sau expresiile noi in alte contexte
O3 -sa formuleze intrebari si raspunsuri legate de continutul lectiei
O4 -sa identifice elementele de baza ale organizarii unui text in
pagina ( titlu, autor, alineat, fragment)
O5 -sa scrie corect, lizibil si ingrijit dupa dictare
O6 -sa gaseasca cuvinte cu sens opus si cu sens apropiat pentru
cuvinte date, intr-o plansa data
O7 - sa-si dezvolte interesul pentru lectura
Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, cadranele , turul galeriei, munca cu manualul.
Nr crt |
Etapele lectiei |
O. R. |
Unitati de continut |
Strategii didactice |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Se pregatesc materialele necesare desfasurarii orei de Limba romana. |
Conversatia | |||
Verificarea temei de casa |
Verificarea temei de casa cantitativ si calitativ. | ||||
Captarea atentiei |
Spun o ghicitoare elevilor pentru a face introducerea in lectia noua "Mingisoare aurii, Galbene si sangerii, Hai sa le-adunam copii!" (merele) |
Conversatia |
Oral |
||
Prezentarea noului continut |
O1 O3 |
-Se citeste textul in intregime de catre un copil, dupa ce s-a citit in gand de catre elevi. --se explica eventualele cuvinte /expresii neintelese; -se va citi textul in lant ( 2 enunturi) -Discutie legata de continutul textului Cand se petrece actiunea? Care sunt personajele? |
Conversatia Explicatia Exercitiul |
Oral -citirea textului Formulare de raspunsuri |
|
Dirijarea invatarii |
O1 O3 O4 O5 O3 O4 O2 |
Citirea selectiva a textului. Elevii raspund la intrebari referitoare la continutul textului ( pag.74) Se identifica elementele de baza ale textului: titlul, autorul, alineate. - vor scrie dupa dictare fragmentul III din textul citit. A doua ora Are loc o discutie referitoare la transcrierea realizata anterior. Dau elevilor cate o fisa cu cadranele pentru consolidarea cunostintelor (anexa 1) - 15 min -se face o verificare a fisei calitativa . |
Conversatia Explicatia Exercitiul Explicatia Cadranele -munca individuala |
Oral Scris Oral Scris |
|
Obtinerea performante-lor |
O6 |
Se completeaza la tabla si-n caiete coloanele de cuvinte cu sens asemanator si cu sens diferit Sinonime antonimeprieten vechi baiat mic desprinsese vorbeste a se usca deschisa odata se apropie |
Exercitiul Explicatia Conversatia |
Oral Scris |
|
Asigurarea retentiei si transferului |
O7 |
Elevii impartiti in 4 grupe vor realiza pe o coala de hartie cate o imagine grafica la fiecare din cele 4 fragmente ale textului. Lucrarile vor fi expuse in clasa , iar elevii vor face eventuale completari pe postituri care le vor lipi pe imaginea la care se refera. |
Turul galeriei |
Scris |
|
Anuntarea temei |
-sa cititi textul acasa; -sa continuati textul asa cum doriti voi in maxim 10 randuri. |
Conversatia |
oral |
||
Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat ora, asupra participarii elevilor la lectie-se dau calificative |
Conversatia Explicatia |
Oral |
Anexa 1
I. Alcatuiti enunturi cu cuvintele : portelan, tocise, imbatrani |
II. Scrieti trei titluri posibile textului studiat |
III.Formuleaza cate o intrebare pentru fiecare fragment al textului |
IV.Modifica actiunea ultimului fragment (schimba finalul) 7-8 randuri |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate