Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Scoala: Grup Scolar de Informatica - Bistrita
Disciplina: Tehnologia informatiei si comunicatiilor
Data:
Clasa: IX . SAM
Tema lectiei: Utilizarea avansata a editorului de texte WORD
Tipul lec]iei: Recapitulare
Durata: 4 ore
Locul de desfasurare: laboratorul de informatica
Obiectivul cadru: Cunoasterea si utilizarea editorului de texte WORD pentru redactarea unui document complex
Obiective operationale:
O1. Demonstrarea cunostintelor in ceea ce priveste modul de creare a unui document complex in editorul WORD
O2. Redactarea unui text utilizand WordArt
O3. Inserarea unor imagini din Clipart in document
O4. Cunoasterea rolului butoanelor din barele Picture si WordArt
O5. Utilizarea operatiilor de relizare a tabelelor in Word
O6. Combinarea elementelor : scriere artistica, imagine, tabel, in document
Resurse materiale(Mijloace de invatamant):
Echipamente tehnice: calculatoare
Materiale didactice: manual, fise de lucru
Metode de invatamant:
- Conversatia;
- Demonstratia;
- Exercitiul;
- Munca in grup
Scenariul activitatii didactice
Moment organizatoric
Notarea absentelor, pregatirea clasei pentru desfasurarea lectiei
Captarea atentiei
Lectia va incepe cu o conversatie referitoare la aspectul documentului care urmeaza sa fie realizat
Prezentarea obiectivelor urmarite
Profesorul prezinta obiectivele urmarite in cadrul lectiei ce urmeaza
Reactualizarea cunostintelor
Prin conversatie profesorul reactualizeaza cunostintele elevilor punand intrebari:
a) Cum se acceseaza WordArt?
b) Cum se insereaza in document o imagine?
c) Cum se insereaza in document un tabel?
d) Cum se modifica aspectul unui text scris in WordArt?
e) Cum se modifica aspectul unei imagini?
f) Cum se modifica continutul si aspectul unui tabel?
g) Cum se insereaza si aranjeaza in acelasi document, text scris in WordArt, imagini, tabel?
Aprofundarea si fixarea cunostintelor
Elevii primesc fisele de lucru si pe baza acestora realizeaza pe calculator documentul prezentat in fisa respectand cerintele din fisa de lucru.
Profesorul urmareste in permanenta modul in care elevii relizeaza documentul si intervine cand este cazul cu explicatii si completari.
Evaluarea realizarii obiectivelor propuse.
Prin conexiunea inversa, realizata prin aprecierea lucrarilor executate de elevi,se confirma atingerea obiectivelor.
Notarea si concluzii finale
Se noteaza lucrarile, motivand notele date si se fac aprecieri asupra modului in care au fost realizate documentele de catre elevi, iar elevii fac aprecieri referitoare la gradul de dificultate al documentului care l-au realizat.
INTOCMIT:
prof. Rusu Constantin
FISA DE LUCRU NR.
1. Realizati in Word un document identic cu documentul prezentat mai jos:
ORA |
L U N I |
M A R T I |
MIERCURI |
J O I |
VINERI |
|
|
||||
2. Personalizati documentul astfel:
- formatul paginii: A4 , orientarea paginii: tip vedere , dimensiuni: SUS - 3cm , JOS , STANGA, DREAPTA cate 1 cm
- tabelul are 6 coloane si 8 linii , coloana 1 are latimea 1,5 cm iar coloanele 2 - 6 au latimea 3 cm
- pentru a scrie in tabel se utilizeaza font ARIAL , cu marimea 10, (ATENTIE! - prima linie se scrie cu font INGROSAT , marime 12 )
- mesajele care apar in test se scriu in WORDART, mesajul NOTA 10, se plaseaza in spatele tabelului.
- celulele de pe primul rand sunt pe fond GALBEN iar textul scris in celule este ALBASTRU
- imaginile din stanga si dreapta tabelului au aceeasi dimensiune, inaltimea lor este aceeasi cu inaltimea tabelului.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate