Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Plan de lectie
Unitate de invatamant:
Liceul Teoretic "Stefan Odobleja"
Propunator:
Indrumator:
Data: 04.12.2009
Clasa: a Xa E
Disciplina: Informatica
Subiect: Folosirea comenzilor de procesare a string-urilor
Scopul lectiei:
Formarea unor priceperi si deprinderi intelectuale pe baza de exercitii si aplicatii
Obiective operationale :
La sfarsitul lectiei toti elevii trebuie :
O1. Sa identifice functiile necesare rezolvarii unei probleme propuse
O2. Sa foloseasca correct functiile cu care se prelucreaza string-urile
O3. Sa rezolve probleme tipice cu string-uri
Strategii si metode :
Strategii :
Decuctive
Algoritmice
Metode :
Conversatia
Explicatia
Problematizarea
Exercitiul
Forme de organizare :
Frontala
Individuala
Mijloace de invatamant :
Fise de lucru
Planse
Tip : Fixare, consolidare si sistematizare
Etapele lectiei |
Dirijarea invatarii |
Strategii didactice |
Obs. |
|||
Activitate profesor |
Activitate elevi |
Metode |
Mijloace |
Forme de organizare |
||
1. Moment organizatoric |
- prezenta - pregatirea materialelor necesare lectiei |
-pregatirea in vederea desfasurarii orei |
- dialogul |
-catalogul clasei |
-frontala | |
2. Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior |
- adresarea de intrebari pentru a aprecia modul in care elevii si-au insusit cunostintele despre lucrul cu sirurile de caractere. Functiile : Ø strcat Ø strchr Ø strrchr Ø strcmp Ø strcpy Ø strlen Ø strncat Ø strncmp Ø strncpy Ø strstr Ø strtok |
-elevii raspund la intrebarile profesorului |
- conversatia |
-frontala |
Se apreciaza corectitudinea raspunsurilor prin atribuirea de calificative verbale |
|
3. Discutie pregatitoare |
- prezentarea de exemple cotidiene in care se folosesc siruri de caractere |
- asculta exemplele enuntate de profesor |
-conversatia -explicatia |
-frontala | ||
4. Anuntarea temei |
- scrierea pe tabla a titlului lectiei |
-elevii isi noteaza titlul in caiete |
-conversatia |
-frontala | ||
5. Motivatia invatarii |
- prezentarea de exemple in care este indicat sa se foloseasca siruri de caractere |
-elevii asculta atenti, pun intrebari |
-conversatia -explicatia -problematizarea |
-frontala -individuala |
Sunt stimulati elevii care vin cu idei in ceea ce priveste motivarea invatarii sirurilor de caractere |
|
6. Prezentarea lectiei si rezolvarea exectitiilor |
- prezentarea problemelor propuse pe fisa de evaluare - intreaba daca elevii au alte idei decat cele prezentate pentru rezolvarea problemei |
-elevii trec la tabla pentru rezolvarea problemelor -elevii raspund la intrebarile suplimentare puse de profesor |
-conversatia -exercitiul -problematizarea |
-creta -tabla -fisa de lucru |
-individuala -frontala |
Sunt stimulati elevii care propun metode noi de rezolvare sau care semnaleaza greseli ale colegilor |
7. Fixarea cunostintelor |
- lamurirea neclaritatilor legate de problemele propuse |
-elevii intreaba profesorul despre neclaritatile aparute pe parcusul lectiei |
-conversatia -explicatia -demonstatia |
-creta -tabla |
-frontala | |
8. Incheierea lectiei |
- realizarea de aprecieri asupra modului de desfasurare a lectiei -evidentierea elevilor cu o prestatie buna -enuntarea temei pentru acasa |
- elevii asculta atenti - isi noteaza in caiete tema pentru acasa |
Conversatia |
-fisa de lucru |
-frontala |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate