Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de lectie
DATA
CLASA: a-VI-a B
DISCIPLINA: Matematicǎ- Geometrie
UNITATEA DE INVǍTARE: Proprietǎti ale unghiurilor
SUBIECTUL: Unghiuri adiacente. Bisectoarea unui unghi.
TIPUL LECTIEI: -insusire de noi cunostinte si deprinderi
OBIECTIVE DE REFERINTǍ 1.6 - sǎ recunoascǎ si sǎ utilizeze proprietǎti simple ale figurilor geometrice;
sǎ deseneze,sǎ noteze si sǎ citeascǎ unghiuri;
- sǎ recunoascǎ perechi de unghiuri congruente si unghiuri adiacente;
1.8 -sǎ mǎsoare unghiuri si sǎ construiascǎ bisectoarea unui unghi;
3.1 -sǎ diferentieze informatiile dintr-un enunt matematic dupǎ natura lor;
3.2 -sǎ prezinte intr-o manierǎ clarǎ, corectǎ si concisǎ, oral sau in scris, succesiunea operatiilor din rezolvarea unei
probleme, folosind terminologia si notatiile adecvate
4.2- sǎ manifeste perseverentǎ in rezolvarea de probleme; sǎ propunǎ solutii sau metode alternative de rezolvare
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a)Cognitive
O1 Sa-si aminteasca elementele unui unghi
O2 sa deseneze un unghi
O3Sa identifice interiorul si exteriorul unui unghi
O3Sa defineasca unghiurile congruente
O4Sa construiasca bisectoarea unui unghi
b)Afective
O6Sa manifeste interes fata de notiunile prezentate
O7Sa participe afectiv la lectie
O8Sa reflecte asupra informatiilor primite
ELEMENTELE ACTIVITǍTII DE PREDARE-INVǍTARE
-tipul de invǎtare: inteligibilǎ, operationalǎ
-tipul de interactiune: frontalǎ semi-dirijatǎ, independentǎ
-strategia didacticǎ: -algoritmicǎ
-metode si procedee: observatia, exercitiul, explicatia, problematizarea, conversatia euristicǎ
-mijloace de invǎtǎmant: fisǎ de lucru, manualul, culegeri
EVALUARE: -tipul: formativǎ
-procedee: chestionare oralǎ, fisǎ de muncǎ independentǎ
DESFǍSURAREA LECTIEI
Momentele lectiei. Dozare |
Obi-ective |
Continutul invǎtǎrii |
Descrierea activitǎtii de predare-invǎtare |
Evaluare |
|
Mijloacele invǎtǎrii |
Metode si procedee |
||||
1. Moment organizatoric (2 min) |
-capacitatea de a se pregǎti pentru buna desfǎsurare a lectiei |
-trusa geometricǎ; creion, creioane colorate, gumǎ |
-aprobare/ dezaprobare |
||
2.Verificarea temei si a cunostintelor anterioare (4 min) |
-cunostinte despre notiunile de unghi (definitie, clasificare), unghiuri congruente( definitie, notatii) ,unitǎtile de mǎsurǎ pentru unghiuri |
-caietul de teme -manualul |
-interactiune frontalǎ |
-evaluare formativǎ continuǎ -chestionare oralǎ |
|
3.Anuntarea temei si a obiectivelor lectiei (2 min) |
-cunostinte despre subiectul lectiei: "Unghiuri adiacente. Bisectoarea unui unghi" si obiectivele acesteia |
-tabla si caietele -maculator |
-conversatia euristicǎ | ||
4. Dirijarea invǎtǎrii (30 min) |
-capacitatea de a descoperi proprietǎtile a douǎ unghiuri adiacente (au varful comun, o laturǎ comunǎ) si de a intui definitia -capacitatea de a recunoaste unghiurile adiacente -cunostinte despre notiunea de unghiuri adiacente: " Douǎ unghiuri proprii care au varful comun si o laturǎ comunǎ situatǎ in interiorul unghiului format de celelalta douǎ laturi ale unghiurilor se numesc unghiuri adiacente" -capacitatea de a observa relatia matematicǎ dintre mǎsurile a douǎ unghiuri adiacente si de a o aplica in diverse probleme -capacitatea de a folosi rigla si raportorul pentru desenarea unghiurilor -cunostinte despre notiunile de puncte coliniare si unghi alungit -cunostinte despre notiunea de bisectoare a unui unghi: definitie ("Bisectoarea unui unghi propriu este semidreapta cu originea in varful unghiului, situatǎ in interiorul acestuia, care formeazǎ cu laturile unghiului initial douǎ unghiuri congruente"), constructia bisectoarei unui unghi si recunoasterea ei dupǎ proprietǎti -capacitatea de a calcula mǎsurile unghiurilor formate de bisectoarea unui unghi si de a trasa bisectoarea folosind rigla si raportorul |
-fisa de lucru nr 1 -rigla si raportorul -caietul -maculator si tabla -manualul(pb1/ pag133: Dacǎ si care este ? pb3/pag133: Dacǎ si care este ? (A,O,B-coliniare) -cretǎ colorata -fisa de lucru nr 2 |
-interactiune dirijatǎ -observatia generalizarea -activitate frontalǎ -exercitiul -observatia -interactiune frontalǎ -exercitiul -activitate semi-dirijatǎ -observatia generalizarea -exercitiul |
chestionare oralǎ -observare curentǎ -observare curentǎ -observarea curentǎ |
|
5.Obtinerea performantei si realizarea feed-back-ului (10min) |
-capacitatea de a desena si calcula unghiul format de bisectoarele a douǎ unghiuri adiacente si de a generaliza -capacitatea de a aplica proprietǎtile unghiurilor adiacente si ale bisectoarei in contexte variate -capacitatea de a emite un rationament matematic pentru gǎsirea si redactarea solutiei unei probleme |
-fisa de lucru nr 2 -manualul(pb 10/pag134: Dacǎ A,O,B-coliniare, ,iar [OP este bisectoarea unghiului . Sǎ se afle mǎsura unghiului format de bisectoarele unghiurilor AOD si DOP. |
-activitate frontalǎ problematizare -conversatia euristicǎ -generalizare -activitate independentǎ problematizare -observatia -conversatia euristicǎ |
-verificare calitativǎ |
|
6.Incheierea activitǎtii (2min) |
-tema pentru acasǎ -cunostinte despre gradul de reusitǎ al lectiei si performantele elevilor |
-manual pb2,4,8/pag133-134 |
acodarea de calificative |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate