Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de lectie
Data: 20 martie 2008
Clasa: a IX-a C
Obiectul: Limba si literatura romana
Subiectul lectiei: Povestirea orala
Tipul lectiei: Mixta
Profesor:
MOTIVATIA
Lectia este utila pentru ca isi propune fixarea conceptului de povestire orala. Elevii vor observa ca pentru a fi un bun povestitor nu trebuie sa ai doar un repertoriu bogat, trebuie sa urmezi si unele reguli.
Activitatea pe grupe este menita sa dezvolte actul de comunicare cu mai multi emitatori/receptori, asaltul de idei contribuind la gandirea distributiva fiecarui membru.
Numirea unor "judecatori" in stare sa evalueze munca echipelor va contribui la dezvoltarea spiritului critic al elevilor.
OBIECTIV GENERAL
Fixarea si demonstarea conceptului de povestire orala.
OBIECTIVE DE REFERINTA
Elevii trebuie:
O1 - sa cunoasca valentele termenului "povestire";
O2 - sa-si insuseasca elementele care trebuie urmarite in
construirea unei povestiri;
O3 - sa-si foloseasca spiritul de echipa;
O4 - sa-si dezvolte imaginatia, spotaneitatea, creativitatea si
receptivitatea;
O5 - sa-si dezvolte un bun spirit critic;
EVALUAREA
Capacitatea elevilor de a construi o povestire respectand unii itemi;
Capacitatea elevilor de a aprecia critic unele compozitii;
Discursul fiecarui elev din grupa/echipa care a realizat povestirea trebuie sa fie coerent, fluent, si bine construit;
Identificarea itemilor din constructia povestirii;
MANAGEMENTUL RESURSELOR
Timp : 50 de minute;
Resurse:
Umane - colectivul clasei;
Stintifice - cunostinte de limba;
Metodologice: expunerea, conversatia euristica si catehetica, dialogul, brainstromingul, invatarea prin descoperire;
Materiale: fise de lucru, manualul, fise de notare, bilete cu teme;
SCENARIUL DIDACTIC
I. Momentul organizatoric; (2 minute)
Conversatie introductiva;
Notarea prezentei;
Asigurarea celor necesare pentru desfasurarea in bune conditii a activitatii de invatare;
II.5 MINUTE DE DOOM II; (5 minute)
III.Verificarea cunostintelor anterioare si a temei de casa; (5 minute)
Se verifica atat cantitativ cat si calitativ tema;
Se verifica unele cunostinte dobandite anterior;
IV.Anuntarea noii lectii si a obiectivelor operationale; (2 minute)
Ø Se anunta ceea ce se cere de la elevi(eventual se scrie pe tabla);
V.Pregatirea lectiei; (1 minut)
o Profesorul va imparti clasa in grupe de cate 6;
VI.Dirijarea invatarii; (34 de minute)
Asezati in 4 grupe de cate 6 elevi elevii isi vor deschide caietele de clasa si vor nota titlul lectiei: "Povestirea";
Se vor discuta valentele termenului povestire:
mod subiectiv de comunicare;
mod de expunere al genului epic;
specie literara;
Se insista asupra povestirii ca un act de comunicare si se rediscuta schema comunicarii. Ce functii ale limbajului sunt mai frecvent intalnite intr-o povestire? (functia emotiva, conativa, fatica, mai putin referentiala si mai putin metalingvistica).
Se discuta oral si despre rolul povestirii orale in perpetuarea literaturii. (transmiterea textelor populare si a literaturii inainte de aparitia tiparului, metoda de mentinere a luciditatii <<N. Steinhardt - Jurnalul fericirii>>);
Ce trebuie sa avem in vedere inainte de a incepe o povestire?
Care sunt elementele care trebuie urmarite pentru a fi un bun povestitor? Dar un bun ascultator? Discutie orala.
Elevii primesc fise de lucru si isi incep munca.
Dupa 15-20 minute, elevii isi vor expune compozitiile iar judecatorii le vor aprecia critic;
VII.Feed-back;
Se desfasoara pe tot parcursul desfasurarii activitatii de invatare;
VIII.Asigurarea retentiei si a transferului; (1 minut)
Se fixeaza tema pentru acasa:
Sa realizeze in scris o poveste in rama.
ECHIPA NR. ___
Membru1________________ Membru4________________
Membru2________________ Membru5________________
Membru3________________ Membru6________________
Fisa de munca a elevilor
CERINTA: Impreuna cu coechipierii construieste o povestire pe care sa o prezentati pe rand in fata colegilor!
TITLUL__________ ______ ____ __________________
NU UITA!!!
Pentru a impresiona auditoriul, trebuie sa urmezi o serie de reguli - chei ale succesului unui povestitor:
- sa alegi o situatie corespunzatoare (o calatorie neobisnuita) si sa o plasezi intr-un cadru adecvat;
- sa captezi atentia ascultatorilor prin modul in care vei incepe (o gluma, un proverb, o afirmatie incitanta, o intrebare, negarea unui fapt unanim acceptat; de exmplu: N-am crezut vreodata ca; Credeti ca ceea ce vedem in filmele S.F. este exagerat? Ei bine, va voi povesti ce mi s-a intamplat si veti vedea ca.,etc.);
- sa ordonezi logic si cronologic intamplarile narate, astfel incat ascultatorii sa poata urmari firul epic;
- sa respecti echilibrul intre partile unei povestiri(relatia introducere - cuprins - incheiere: inceputul si finalul sunt reduse, in favoarea derularii evenimentelor);
- sa marchezi trecerea de la un moment la altul prin cuvinte cu valoare temporala (la inceput, deodata, pe neasteptate, tocmai cand.);
- sa utilizezi adecvat timpurile verbale: imperfectul - prezentarea cadrului si a personajelor; perfectul compus sau prezentul - indica momente precise ale intamplarii; perfectul simplu - reda rapiditatea cu care se petrece evenimentul; mai mult ca perfectul - indica o actiune trecuta petrecuta inaintea altei actiuni trecute, etc. E bine sa alegi un timp trecut!
- sa eviti repetitiile, pauzele prelungite de gandire si sunetele parazite asociate (a,i) sau cuvintele parazite (deci, adica, si);
- sa optezi pentru un stil narativ adecvat intamplarii si personaltatii tale (comic, sobru, macabru, detasat); umorul atrage receptorul!
- sa respecti regulile monologului oral (pastrarea contactului vizual cu ascultatorii, raportarea la reactiile auditoriului).
SUCCES!!!
ECHIPA NR. ______
FISA DE NOTARE A JUDECATORILOR
Fii atent la povestirea construita de colegi si noteaza pe o scara de la 1 la 10 urmatoarele elemente:
- alegerea situatiei si cadrului corespunzatoare povestirii |
_________p |
- modul prin care capteaza atentia auditoriului |
_________p |
- ordinea logica si cronologica a ideilor |
_________p |
- utilizarea unui vocabular adecvat |
_________p |
- utilizarea timpurilor verbale adecvate = fara trecere de la un timp la altul; |
_________p |
- evitarea repetitiilor sau a pauzelor nejustificate |
_________p |
- utilizarea conventiilor unei comunicari |
_________p |
MEDIA ARIMETICA |
_________p |
ACUM SCRIE IN CATEVA RANDURI PAREREA TA DESPRE POVESTIREA COLEGILOR:
Subiecte/titluri pentru povestiri
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate