Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Unitatea de invatamant: SCOALA DE ARTE SI MESERII MATCA
Data: 12 martie 2010
Clasa: a II a D
Institutor :
Aria curriculara: Matematica si stiinte
Disciplina: STIINTE
Unitatea de invatare: Efectele unor fenomene ale naturii
asupra vietuitoarelor
Subiectul: Anotimpurile si vietuitoarele
Tipul lectiei: recapitulare
Obiective de referinta :
1.3. sa observe si sa denumeasca efectele unor fenomene din natura asupra vietuitoarelor;
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei elevul va fi capabil :
O1: sa descrie caracteristici ale fiecarui anotimp;
O2: sa selecteze, in grup, elemente specifice fiecarui anotimp, grupandu-le pe suportul dat;
O3; sa valorifice cunostintele despre plante, animale, om in obtinerea unor tablouri;
O4: sa enumere activitati specifice omului in functie de succesiunea anotimpurilor;
Elemente de strategie didactica:
v Resurse procedurale: conversatia, observatia, explicatia, ipoteza imaginativa, jocul didactic, cvintetul;
v Resurse materiale: fise de lucru, planse cu imagini suport, coli de scris, markere, video proiector, CD cu imagini despre anotimpuri;
v Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
Durata 45 minute
Bibliografie:
v
Ghid "Instruirea
diferentiata "
v Badescu A. 2008, " Stiinte ale naturii "- Caietul elevului clasa a II a Bucuresti,Editura Aramis
v Badescu A , 2008" Stiinte ale naturii "- manual clasa a II a Bucuresti,, ed Aramis
v Fatu, S., 2005, "Didactica disciplinei Stiinte ale naturii", Bucuresti, Editura Corint;
v Bratu G., 2004, " Aplicatii ale metodelor de gandire critica la invatamantul primar" Bucuresti,, Ed . Humanitas Educational,
v Stefanescu, C. ; Malureanu, F., 2004, "Ghid pentru practica pedagogica", Focsani, Editura Terra;
Nr. crt. |
Secventele instruirii |
Ob. Op. |
Continutul informational si demersul didactic |
Elemente de strategie didactica |
Evaluare instrumente |
|||
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
Material didactic |
Forme de organizare |
||||
Moment organizatoric ( 2min) |
Asigur conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei |
Se pregatesc pentru ora de stiinte ale naturii. |
conversatia |
materialele necesare la lectie |
frontal | |||
Captarea atentiei (7 min) |
Prezint elevilor sunete din natura. - Ce se aude? - Unde suntem? - In ce anotimp ne aflam? - Ce se aude ? - In ce anotimp ne aflam? |
. . ciripit de pasarele, susurul apei; . . in lunca . . primavara. . vantul. . . iarna. |
Jocul: "Ce se aude . ?" |
Video proiector |
Frontal individual |
Observarea sistematica |
||
Anuntarea temei si a obiectivelor (1 min) |
Anunt elevii ca pe parcursul orei de cunoasterea mediului vom recapitula, prin joc, cunostintele despre anotimpuri si despre influenta acestora asupra vietuitoarelor. |
Receptioneaza mesajul. |
Explicatia |
Frontal individual |
Observarea sistematica |
|||
Dirijarea recapitulari si sistematizarii cunostintelor (25 min) |
O1 O2 O3 O4 |
Imparte colectivul in patru grupe. Fiecare grupa va reconstitui piesele unui puzzle. Cer elevilor sa extraga din cosulet imaginea unui fenomen al naturii specific anotimpului pe care l-au descoperit. Se recapituleaza cunostintele despre anotimpuri si efectul lor asupra vietuitoarelor (plante, animale, om). (Anexa 2) - Ce se intampla cu plantele in anotimpul de primavara/ vara/ toamna/ iarna? - Ce fac animalele in anotimpul de primavara/ vara/ toamna/ iarna? - Dati exemple de activitati pe care le desfasoara omul in anotimpul de primavara/ vara/ toamna/ iarna? |
Elevii reconstituie imaginile descoperind cele patru anotimpuri.(Anexa 1) Fiecare echipa va primi denumirea anotimpului descoperit. Selecteaza imaginea cu fenomenul potrivit (vant, ninsoare, ploaie, canicula). Selecteaza elementele specifice anotimpului indicat si le asambleaza pe plansa suport. Fiecare echipa prezinta colajul realizat. Elevii descriu pe baza tablourilor realizate anotimpul indicat, corecteaza eventualele greseli sau le completeaza cu elemente care lipsesc. |
Exercitiul - joc Jocul didactic Jocul didactic |
Piese de puzzle Imagini fenomene ale naturii Imagini sugestive |
Pe grupe Pe grupe Pe grupe |
Observarea sistematica Observarea sistematica Observarea sistematica |
|
Sistematizarea cunostintelor (1 min) |
O3 |
Propun elevilor completarea urmatorului enunt: "Daca as fi un fenomen al naturii , mi-ar placea sa fiu . . deoarece . .." |
Elevii completeaza oral enuntul. |
Ipoteza imaginativa |
Individual |
Aprecierea verbala |
||
Evaluarea elevilor (5 min) |
Voi propune elevilor sa alcatuiasca cate un cvintet pornind de la numele anotimpului pe care l-au descris. |
Alcatuiesc cvintetul. |
Cvintetul |
Post-ituri |
Pe grupe |
Aprecieri verbale |
||
Activitate transdisciplinara (3 min) |
Solicit interpretarea cantecelului "Anotimpurile", avand ca suport prezentarea ppt. |
Interpreteaza cantecul. |
Prezentare ppt |
Individual | ||||
Aprecieri Concluzii (1 min) |
Apreciez participarea la ora si notez cativa elevi cu calificative. |
Asculta aprecierile. |
Aprecierea verbala calificative |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate