Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Clasa: a IV-a.
Obiectul: Comunicare.
Tema. Recapitulare - Omonimia.
Tipul lectiei: evaluare.
Obiective cadru:
1. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral.
2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala.
3. Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa.
Obiective de referinta:
- sa sesizeze modificarile de sens ale unui cuvant in contexte diferite;
- sa analizeze cuvintele, in functie de tema orientata intr-o situatie de comunicare;
- sa valorifice in texte proprii un vocabular adecvat.
Obiective operationale:
a) Cognitive:
- sa rezolve totul in intregime;
- sa observe cu usurinta omonimele dintr-un text;
- sa scrie partile de vorbire ale sensurilor omonimelor respective;
- sa alcatuiasca propozitii cu sensurile acelor omonime;
- sa deosebeasca intr-o grila punctul corect;
- sa dea sensurile unui cuvant si sa alcatuiasca propozitii cu acestea.
b) Afective:
- sa participe cu interes la lectie;
- sa manifeste interes pentru limba romana;
- sa-si dezvolte sentimentul de dragoste fata de limba romana.
c) Psihomotorii:
- sa se concentreze in timpul orei;
- sa nu execute gesturi inutile.
Exemple de activitati de invatare:
- exercitii de receptare auditiva a cuvintelor noi din textele literare;
- exercitii de stabilire a sensului unui cuvant necunoscut prin raportare la context;
- exercitii de integrare a cuvintelor noi in sensuri omonimice;
- exercitii de integrare a omonimelor;
- exercitii lexicale de omonime (fara a se face referire la terminologia lexicala);
- exercitii de selectare a vocabularului adecvat.
Metode:
- explicatia, conversatia, exercitiul.
Mijloace de invatamant:
- fise de evaluare.
Forme de organizare: frontal si individual.
Locul de desfasurare: Sala de clasa.
Demersul didactic
Etapele lectiei |
Activitatea propunatorului |
Activitatea elevilor |
1. Moment organizatoric |
Se vor asigura toate conditiile necesare unei bune desfasurari a lectiei: - pregatirea mijloacelor de invatamant; - notarea absentilor; - pregatirea psihologica a elevilor pentru lectie. |
Pregatirea caietelor si a cartilor pentru ora de comunicare. Concentrarea atentiei pentru inceperea lectiei. |
2. Reactualizarea cunostintelor |
- Despre ce ati discutat data trecuta la ora de comunicare ? - Stie cineva cum se numesc aceste cuvinte ? - Care sunt sensurile cuvantului "liliac" ? Astazi, copii, v-am pregatit cate o fisa de evaluare, pe care se afla scris un test, iar voi trebuie sa rezolvati pe aceasta fisa cerintele acestui test. |
Data trecuta, la ora de comunicare, noi am discutat despre cuvinte care au aceeasi forma, dar intelesuri diferite. Da. Aceste cuvinte se numesc omonime. Sensurile cuvantului "liliac" sunt: liliac - floare si Liliac - animal mic care zboara noaptea. Copiii asculta cu atentie. |
3. Aplicarea testului de evaluare |
Dupa ce impart fisele de evaluare, citesc cerintele testului: I. Se da textul: Pe la asfintitul soarelui, cand un car care trecea pe drumul de langa marginea lacului, o broasca privea printre trestii la vizitiul care inca nu ajunsese acasa si parca-i facea in ciuda strigandu-i: oac ! oac ! oac ! Ca sa nu-mi fure cineva ceva in timp ce-mi car lucrurile in apartament, m-am gandit sa incui usa de fiecare data de cate ori parasesc apartamentul. Si mai mult am pierdut, caci am murdarit usa care era proaspat data cu lac si am stricat si broasca de la usa. Cerinte a) Subliniati cuvintele care au aceeasi forma si intelesuri diferite si explicati sensul fiecarui cuvant; b) Spuneti ce parti de vorbire sunt aceste cuvinte; c) Alcatuiti si voi propozitii cu acestea. II. Alegeti punctul cu toate cuvintele care au aceeasi forma si inteles diferit: a) zapada, nea, omat; b) sare, vie, moarta; c) luna, mai, cei; d) murdar, tarana, curat. III. Dati sensurile cuvantului "noua". Alcatuiti propozitii cu acestea. Apoi, dau explicatiile corespunzatoare si urmaresc modul de lucru al fiecarui copil. |
Copii sunt atenti la citirea testului. Elevii rezolva testul. |
4. Asigurarea conexiunii inverse |
Dupa corectarea tuturor fiselor, fac discutarea testului in clasa prin observatii si explicatii, scotand la tabla copii care au gresit unele exercitii. |
Copii sunt atenti la explicatii. |
5. Asigurarea atentiei si a transferului informatiei |
Daca majoritatea au gresit acelasi exercitiu, le voi da ca tema alte exercitii de acelasi tip, dupa ce le-am explicat cum trebuia rezolvat corect. | |
6. Aprecieri si concluzii |
La sfarsit voi face aprecieri asupra evolutiei cunostintelor unor copii sau voi face observatii asupra scaderii randamentului de informatii al altor copii care, in general, sunt copii foarte buni. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate