Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Data : 29.11.2007
Scoala : Gr. Sc. Ind. " Unirea " Stei
Clasa : a XI a A
Obiectul : Limba si literatura romana
Profesor :
Subiectul: Rolul literaturii in perioada pasoptista. Studiu de caz
Tipul lectiei : de fixare si consolidare a cunostintelor
Obiective operationale :
La sfarsitul orei elevii vor fi capabili :
sa identifice trasaturile literaturii pasoptiste
sa identifice si sa explice relatiile dintre operele literare si contextul cultural-istoric
sa dezvolte o viziune de ansamblu aspra fenomenului cultural romanesc
sa argumenteze un punct de vedere
Metode :studiul de caz, dezbaterea, conversatia , problematizarea , demonstratia, analiza
Resurse :videoproiector, produsul final, fise de lucru ,chestionare
Bibliografie :
Ioan Dersidan , Metodica predarii limbii si literaturii
romane ,Cluj - Napoca , Casa Cartii de Stiinta , 2003.
Vistian Goia , Didactica limbii si literaturii romane pentru gimnaziu si liceu , Cluj- Napoca, Ed. Dacia,2002.
Ghid de evaluare, SNEE Buc. Ed.Aramis,2001
Perspective, Ed.Paralela 45, 2007
Desfasurarea lectiei
Evenimente instructionale |
Activitati de invatare |
Observatii |
||
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
|||
1. Moment organizatoric |
- Notarea absentilor - Organizarea clasei |
Elevul de serviciu prezinta absentii. | ||
2. Verificarea temei de casa |
Se verifica tema de casa . |
Elevii citesc tema prin sondaj. | ||
3.Pregatirea si anuntarea subiectului a). Captarea atentiei b). Prezentarea studiului 4.. Fixarea si consolidarea cunostintelor. |
Pornind de la lectia anterioara despre Perioada pasoptista, se reaminteste elevilor ca in aceasta ora echipa care a pregatit studiul de caz cu aceasta tema va prezenta clasei produsul final. Cu ajutorul videoproiectorului sunt prezentate aspectele cele mai importante ale studiului de caz. Elevii sunt incurajati sa puna intrebari echipei pentru clarificarea unor probleme. |
Grupa de elevi participanta la studiu se aseaza in fata clasei si isi pregateste materialul. Raportorul grupului anunta tema, planul, modul de lucru si bibliografia studiului ce urmeaza a fi prezentat. Fiecare membru al echipei prezinta raportul final, concluziile, argumentand cu imagini, exemple, citate Echipa raspunde la intrebari. |
Ceilalti elevi isi noteaza in caiete aspectele reprezentative. |
|
5.Evaluare |
Se impart elevilor teste grila iar echipei i se da un chestionar. (Anexe) |
Se lucreaza individual, elevii rezolvand cerintele. | ||
5. Tema de casa |
Realizati un eseu despre importanta revistei Dacia Literara pentru literatura romana. |
Elevii noteaza tema. | ||
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate