Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» didactic - Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris


didactic - Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris


Liceul Regele Ferdinand

Sighetu Marmatiei

Proiect didactic

Data:

Clasa: a IV-a B

Aria Curriculara: Limba si comunicare



Disciplina: Limba si literatura romana

Subiectul:Textul narativ

Tipul lectiei: predare-invatare

Obiective cadru: Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris

Obiective de referinta:Sa desprinda idei principale si informatii de detaliu dintr-un text citit;

Sa citeasca constient, curent, fluent si expresiv;

Sa identifice secventele dialogate, narative si descriptive dintr-un text;

Obiective operationale: O1- sa rearanjeze textul incurcat;

O 2- sa alcatuiasca propozitii cu cuvintele noi;

O 3-sa noteze definitia;

O4- sa identifice elementele textului narativ in textul dat;

O5-sa rezolve sarcinile fisei de lucru-individual si in echipa, in functie de cerinte;

O6-sa aplice cunostintele dobandite despre textul narativ in rezolvarea sarcinilor cubului;

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, analiza, munca individuala, munca pe grupe, metoda cubului, metoda stabilirii succesiunii evenimentelor;

Materiale didactice: manualul, fise de munca individuala, texte narative si descriptive;

Bibliografie: Limba si literatura romana, manualul de clasa a IV-a si Caietul elevului- Limba si literatura romana clasa a IV-a, E.D.P. 2006, autori Celina Iordache, Valentina Jercea;

Propunator: institutor

ETAPE SI

STRATEGII

OBIECTIVE

OPERATIONALE

CONTINUTUL LECTIEI

TIMP

EVALUARE

I. Moment

organizatoric

crearea unui climat psihopedagogic favorabil desfasurarii lectiei;

pregatirea materialului didactic pentru lectie;

2 min.

II.

Verificarea si reactualizarea cunostintelor

- problematizarea

O2

Verificarea temei si a insusirii explicatiilor cuvintelor noi prin solicitarea de a le introduce in contexte, povestirea orala a textului;

5 min.

formativa

III. Captarea

atentiei

-problematizarea

-explicatia

O1

Se va prezenta o plansa cu un text incurcat, iar elevii vor avea sarcinile de a determina daca exista vreo legatura intre propozitii si de a citi propozitiile in ordinea care li se pare lor fireasca.Se va stabili in final ca e vorba de ordinea desfasurarii evenimentelor.Se va citi textul format (anexa 1)

5 min.

formativa

IV. Anuntarea

subiectului si a obiectivelor

-explicatia

Se va anunta subiectul lectiei si obiectivele ce se vor urmari pe parcurs

5 min.

V. Desfasurarea lectiei

-conversatia

-explicatia

-problematizarea

-munca in echipa

-munca individuala

-analiza

-demonstratia

O3

O4

O5

Se va porni de la intrebarea "Ce este un text narativ?"si se va da definitia, se va nota si se va face schema:

Text narativ

↓ ↓ ↓

Narator

Sir de

intamplari

Personaje care participa

la desfasurarea actiunii

"Este *Bobocul de trandafir* un text narativ?"- se vor identifica cele 3 elemente ale textului narativ in textul dat, se va stabili ordinea evenimentelor prin rezolvarea fisei de lucru individuala;

Se va lucra demonstrativ pe textele din manual: se va stabili care dintre texte este narativ si se vor identifica cele trei elemente specifice textului narativ;

Elevii vor lucra in echipe exercitiul de identificare a textelor narative dintr-o serie de texte date, avand sarcina de a argumenta ca textele respective sunt narative , dupa modelul demonstrativ;

20min.

formativa

VI. Realizarea    feed-back-ului

-metoda cubului

O6

Elevii vor aplica cunostintele dobandite in rezolvarea sarcinilor cubului;    ( anexa 2 )

8 min.

sumativa

VII. Incheierea

lectiei

Se vor face aprecieri verbale asupra activitatii elevilor si se va da tema    pentru acasa.

5 min.

Sumativa orala

Anexa 1

"Trecu iute in camera, unde gasi mancare din belsug. Dadu sa se intoarca acasa, dar burta umflata nu-l lasa sa treaca prin mica deschizatura. Lacom, soarecele a mancat pana s-a umflat. Un soricel a ros dusumeaua facand in ea o mica deschizatura."

Dupa Marcela Penes

Anexa 2

Sarcinile cubului:

Cum recunosti ca un text este narativ?

Compara cele doua texte din manual de la pagina 7. Ce fel de texte sunt fiecare?

Cum ai numit tu pana acum textele narative de acest fel ?

Care dintre cele trei elemente de baza ale unui text narativ crezi tu ca nu se poate regasi intr-o descriere, de exemplu? De ce?

Alcatuieste un scurt text narativ in care sa povestesti prima vizita la stomatolog

Crezi ca o poezie poate fi text narativ? Argumenteaza





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate