Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DATA : 28 MAI
CLASA : a VIII- a
PROPUNATOR:
ARIA CURRICULARA:OM SI SOCIETATE
DISCIPLINA: ISTORIA ROMANILOR
TEMA: STATUL MEDIEVAL SI INSTITUTIILE SALE
SUBIECTUL LECTIEI:ROMANII SI STATELE VECINE
PROIECT DE LECTIE
Obiectul : Istoria Romanilor
Subiectul: Romanii si statele vecine
Tipul lectiei : dobandirea de noi cunostinte
Obiectivul general:
o Prezentarea situatiei politico-sociale inaintea intemeierii statelor propriu-zise si a relatiilor romanilor cu statele vecine si cu ultimii migratori care au venit pe teritoriul romanesc .
Obiective operationale :
a) cognitive :
O1 - sa identifice pe o harta a sec. IX - XIII principalele formatiuni politice romanesti anterioare intemeirii statului ;
O2- sa utilizeze corect sursele istorice referitoare la primele formatiuni politice prestatale existente in Transilvania, la sud si est de Carpati si intre Dunare si Mare;
O3- sa identifice raporturile romanilor cu statele vecine si cu ultimul val de migratori care au venit in spatiul romanesc;
O4- sa identifice in ordine cronologica evenimentele care au marcat intemeierea statelor medievale romanesti: Moldova, Tara Romaneasca, Transilvania si Dobrogea;
O5-sa defineasca principalii termeni necunoscuti cum ar fi : cnezat, voievodat, marca de granita,''tara'',''codru'',''campuri''.
b)motrice
Om1: sa-si dirijeze atentia catre centru de interes vizat de propunator ;
c)afective :
Oa1: sa manifeste interes pentru cautarea si pastrarea surselor istorice ;
Strategii de predare-invatare:
a) metode si procedee: conversatia, conversatia euristica, explicatia, povestirea, descrierea, problematizarea, studiul documentelor, eseul de 5 minute, observatia;
b) mijloace de invatamant : harti istorice sec. IX-XIII, plansa didactica, schema cronologica a convietuirii autohtonilor cu migratorii, fise;
c) forme de organizare : frontal, individual, pe grupe de 6 elevi.
Bibliografie:
o ''Intemeierea statelor medievale romanesti'' de Gh.Bratianu
MOMENTELE LECTIEI |
OB.. OP. |
DESFASURAREA ACTIVITATII |
STRATEGII DIDACTICE |
MODALI TATI DE EVALUARE |
|||
ACTIVITATEA PROPUNATO- RULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
METODE |
MIJLOACE |
FORME DE ACTIVITATE |
|||
I. MOMENT ORGANIZA- TORIC |
Asigur conditii optime pentru buna desfasurare a lectiei . |
Se pregatesc pentru inceperea orei de istorie |
Conversatia |
Frontal |
Observare Individu- ala |
||
II. CAPTAREA ATENTIEI |
O1 |
-Prezint o harta istorica din sec IX -XIII |
Observa plansa |
Observatia |
Harta istorica |
Indivi-dual |
Evaluare reciproca |
III.ENUNTAREA OBIECTIVELOR |
Comunic elevilor subiectul lectiei si voi enumera obiectivele intr-un limbaj accesibil elevilor. |
Recepteaza mesajul transmis |
Conversatia Explicatia |
Plansa metodica |
Frontala |
Observatia sistematica |
|
IV. ACTUALIZAREA CUNOSTINTE- LOR V.PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI |
O2 |
Ungurii, sasii , secuii si cavalerii teutoni - Intrebarile adresate elevilor din lectia anterioara : Care este originea ungurilor ? 2.Dar a secuilor, sasilor ? 3.Cum erau organizati secuii si sasii din punct de vedere teritorial - administrativ? 4.Cand a fost intemeiat ordinul cavalerilor teutoni ? 5.Cu ce scop au fost adusi cavalerii teutoni in Tara Barsei? 6.Ce inseamna cavaleri teutoni , ''Csesta Hungarorum'', ''Bula de aur a sasilor''(Andreanu ) ? -Motivez importanta cunoasterii situatiei politico-sociale inaintea intemeierii statelor propriu-zise si a relatiilor romanilor cu statele vecine si cu migratorii veniti pe teritoriul romanesc. |
Raspund la intrebari Receptioneaza |
Conversatia Explicatia Explicatia Conversatia |
Fise cu intrebari Harta istorica |
Frontala Frontal |
Observare sistematica Evaluare reciproca Observa-rea sistematica |
VI.DIRIJAREA INVATARII 1.ANUNTAREA TITLUIUI LECTIEI; PRECIZAREA A CEEA CE TREBUIE, SA STIE SI SA FACA ELEVUL 2.DOBANDIREA NOILOR CUNOSTINTE |
O1 O2 O4 O5 O3 O3 O3 O4 |
Lectia care urmeaza sa fie predata se numeste ''Romanii si statele vecine'' -''CSESTA HUNGARORUM''a lui ANONYMUS mentioneaza existenta in Transilvania a trei voievodate romanesti: Voievodatul lui Glad, Menumorut, Gelu; - Legenda Sf. Gerard mentioneaza existenta voievodatului lui Ahtum pe locul Voievodatului lui Glad si Voievodatul lui Gyla pe locul celui a lui Gelu ; - Diploma cavalerilor ioaniti din 2 iunie 1247 mentioneaza: Voievodatul lui Litovoi, Senslau, Cnezatele lui Ioan si Feres pe Olt ; -Regalitatea maghiara a creat o marca de granita cunoscuta sub numele de Banatul lui Severin; - La est de Carpati sunt mentionate asa-numitele ''campuri '' ,''tari'',''codrii'': ''Tara Sipenitului'', ''Campullui Dragos'', ''Campul lui Bogdan'', ''Codrii Cosminului'', ''Codrii Lapusnei '', ''Codrii Orheiului'' - Intre Dunare si Mare: Tara Carvunei (1230) ; -Raporturile romanilor cu statele vecine - au fost marcate de expansiunea maghiara ,orientata incepand cu sec .IX spre rasarit dincolo de Muntii Apuseni ; - Sec.XI - maghiarii au cucerit aceste tinuturi si au organizat in interiorul arcului carpatic Voievodatul Transilvaniei, entitate politica vasala regelui Ungariei ; - mijlocul sec .X in zona noastra au aparut pecenegii care erau cunoscuti in izvoarele rusetti sub numele de ''pecenedzi''; -Cronicarul bizantin Kedrenos ii prezinta ca fiind foarte numerosi si puternici impartiti in 13 triburi conduse de Tyrale si Kegen; 934 -ei au invadat Imperiul Bizantin ,dar ca loc de convietuire vor prefera Campia Romana ,dar si partea de sud a Moldovei ; -Tot in aceasta perioada vor patrunde in spatiul romanesc din tinuturile Marii Caspice si Volgai, uzii; -In campia nord-dunareana-la mijlocul sec.XI sunt atestati cumanii ,organizati intr-un stat ce a durat pana in sec.XIII.; -Dominatia cumana s-a mentinut in spatiul romanesc pana la invazia tataro-mongola care s-a incheiat in anul 1241 . -In teritoriile sud-dunarene s-a constituit statul romano-bulgar sau statul Asanestilor. |
Elevii impreuna cu ajutorul profesorului parcurg toate etapele acestei lectii pornind de la informatiile pe care profesorul le transmite elevilor cu ajutorul manualului de istorie si a unei harti istorice din sec.IX-XIII; -Elevii noteaza informatiile noi primite; -Elevii formuleaza intrebari si raspunsuri pe baza materialului nou predat; -Urmaresc cu atentie harta istorica; - Noteaza informatiile noi obtinute; entie harta istorica; |
Conversatia Studiul documentelor Povestirea Problematiza rea Conversatia euristica Explicatia Observatia Descrierea Conversatia euristica Problemati-zarea |
Harta istorica Texte cu continut istoric Harta istorica Atlas istoric |
Frontal Frontal Frontal Frontal Frontal | |
VII.OBTINEREA PERFORMANTEI |
O2 O3 |
Se va organiza un concurs pe grupe de cate 6 elevi . - Se propune fise cu urmatoarele intrebari: 1.Cum se numesc principalele surse istorice care atesta existenta in spatiul romanesc a unor formatiuni politice de tipul cnezatelor si voievodatelor ? 2.Care sunt principalele popoare ce incep sa ocupe teritoriul romanesc incepand cu secolele IX-XIII? |
Sunt atenti la explicatii ; Fiecare echipa raspunde la intrebarile propuse ; |
Explicatia Conversatia |
Fise de lucru |
Pe grupe mici |
Observare sistematica |
VIII. FEED-BACK |
O2 O3 |
-Propun elevilor un eseu de 5 minute in care sa scrie un lucru pe care l-au invatat din lectia predata si sa formuleze o intrebare pe care o mai au in legatura cu aceasta. |
Elevii redacteaza eseul de 5 minute; |
Eseul de 5 minute |
Fisa |
Frontal | |
IX. EVALUARE |
O4 |
-Fac aprecieri in functie de frecventa si calitatea raspunsurilor |
Elevii isi evalueaza participarea la activitate ; |
Conversatia |
Aprecieri verbale Autoevaluare |
||
X.RETENTIA |
- Raspunde la intrebarea 3 de la tema 1 . |
Raspund la intrebari; |
Fisa |
Frontal |
Observa rea sistematica |
||
XI. TRANSFERUL |
-Tema pentru acasa -Li se cere elevilor: Definiti termenii istorici: cnezat, voievodat, marca de granita. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate