Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Scoala cu clase I-VIII TANTAVA
Invatator:
PROIECT DE LECTIE
Data: 28 ianuarie 2008
Clasa: I
Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii
Obiectul: Matematica
Subiectul: Adunarea si scaderea numerelor naturale in concentrul 0-10
Tipul lectiei: Formare si consolidare de priceperi si deprinderi
Scopul lectiei:
a) Consolidarea algoritmului de calcul al adunarii si scaderii in concentrul 0-10;
b) Consolidarea deprinderilor de calcul oral si scris;
c) Dezvoltarea gandirii matematice prin rezolvarea de exercitii si probleme;
Obiective operationale: Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili:
O - sa efectueze oral si scris operatii de adunare si scadere in concentrul 0-10;
O - sa aplice algoritmul de calcul al adunarii si scaderii folosind betisoare, numaratoarea;
O - sa aplice in calcul terminologia pe care o implica cele doua operatii (adunare si scadere);
O - sa rezolve corect (oral si scris) probleme care presupun o singura operatie dintre cele invatate;
O - sa compuna probleme dupa ilustratii care presupun o singura operatie dintre cele invatate;
Resurse:
a) procedurale: conversatia, explicatia, brainstormingul, exercitiul, munca independenta, problematizarea, jocul didactic
b) materiale: planse, fise de lucru, numaratoare, betisoare
c) temporale: 50minute
d) forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Bibliografie:
Momentele lectiei |
Obiective |
Continuturi si strategii didactice |
Evaluare |
1. Moment organizatoric |
-pregatirea celor necesare pentru desfasurarea lectiei in conditii optime -elevii sunt organizati pe 3 grupe de cate 5 elevi |
frontala |
|
2.Reactualizarea cunostintelor: -verificarea temei scrise; -verificarea muncii independente. |
O |
-li se solicita elevilor sa deschida caietele cu tema pentru acasa -in timp ce eu verific tema elevii vor completa urmatoarea fisa de munca independenta: 1. Calculati: 2 + 4 = 7 - 3 = 5 + 3 = 8 - 4 = 2 + 5 = 4 - 2 = -verific corectitudinea si aspectul temei, evidentiez elevii care au caiete ingrijite. -verific munca independenta si completez la tabla rezultatele corecte. |
individuala frontala |
3. Captarea atentiei elevilor |
-organizez un joc didactic: "Ursuletul Martinica s-a ratacit in padure in timp ce cauta fragi si mure. El este foarte suparat. Hai sa il ajutam impreuna sa ajunga la mama lui ca sa nu il mai vedem asa trist. Pentru aceasta trebuie ca voi sa rezolvati exercitiile si problemele intalnite de Martinica pe drum. Succes!" -elevii urmaresc cu atentie plansa ilustrata | ||
4. Anuntarea titlului lectiei si anuntarea obiectivelor |
- ii anunt pe elevi ca in aceasta ora vor rezolva probleme si exercitii de adunare si scadere cu numere naturale de la 0 la 10 | ||
5. Dirijarea consolidarii cunostintelor |
O O O O O O O O O O |
Brainstorming -le solicit elevilor sa imi spuna tot ce stiu ei legat de cuvantul ADUNARE, respectiv SCADERE, reactualizand astfel cunostintele legate de cele doua operatii matematice invatate de elevi
termen suma total cu atat mai mare cu atat mai mult
descazut scazator diferenta rest - cu atat mai mic cu atat mai putin pe imaginile cu fragi aflate pe plansa sunt scrise exercitiile si problemele pe care le vor rezolva elevii: Calcul oral
2 + 3 = 9 - 6 = 3 + 4 = 5 + 0 = 5 + 5 = 7 - 4 = 7 + 1 = 8 - 3 = 6 - 6 = 10 - 3 = 10 - 6 = 9 - 2 = 2. Aflati suma numerelor: 2 si 3; 6 si 4; 8 si 1; 0 si 6. 3. Aflati diferenta numerelor: 7 si 5; 9 si 3; 8 si 4; 8 si 6; 4. Gasiti numerele cu 4 mai mici decat: 4, 6, 7, 10. 5. Gasiti numerele cu 2 mai mari decat: 8, 5, 3, 7. 6. Trenuletul: exercitii de adunare si scadere in lant Calcul scris: 1. Fiecare grupa primeste cate o fisa cu sarcina de a descompune numerele 7, 8, 9.
3 - 2 = 10 - 9 =
1 2 6 9
Pe catedra se afla un cos cu 8 mere. Eu iau 3 mere. Cate mere sunt acum in cos?
Le prezint elevilor plansa cu o problema ilustrata iar ei trebuie sa compuna si sa rezolve problema |
permanent formativa permanent formativa frontala individuala |
6. Obtinerea performantei |
O |
Ghicitoare matematica: "In ghiozdan Maria are Opt pere galbioare Ii da doua lui Cosmin Cate oare ii raman?" Dupa aflarea raspunsului la ghicitoare, care a fost ultimul obstacol pentru Martinica, in sfarsit acesta a ajuns la mama lui si acum e foarte vesel. |
permanent formativa |
7. Activitate transdisciplinara |
" Sa ocrotim animalele!" Elevii primesc o fisa care il ilustreaza pe Martinica vesel si au ca sarcina sa il coloreze. | ||
8. Tema pentru acasa |
Se da tema pentru acasa si se explica. | ||
9. Evaluarea activitatii |
Se fac aprecieri asupra comportamentului elevilor pe parcursul orei si se acorda stimulente elevilor si grupelor care au participat intens la toate activitatile. |
Scoala cu clase I-VIII TANTAVA
Invatator: NICHITA SOFIA
PROIECT DE LECTIE
Data: 28 ianuarie 2008
Clasa: I
Aria curriculara: Limba si comunicare
Obiectul: Limba romana
Subiectul: Recapitularea literelor invatate (a - s)
Tipul lectiei: repetare si sistematizare a cunostintelor
Scopul lectiei:
a) identificarea de litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte si enunturi in textul tiparit si in textul scris de
mana;
b) sesizarea sensului cuvintelor in enunturi;
c) scrierea corecta, lizibila si ingrijita a literelor, silabelor, cuvintelor si propozitiilor.
Obiective operationale:
O1- sa citeasca litere, silabe, cuvinte, propozitii;
O2- sa scrie corect litere, cuvinte, propozitii;
O3- sa formeze cuvinte / propozitii date cu literele din alfabetar;
O4- sa scrie cuvinte asociate unor desene;
O5- sa alcatuiasca propozitii dupa imagini;
O6- sa desparta corect in silabe cuvinte date;
O7- sa gaseasca pluralul unor cuvinte date;
O8- sa ordoneze cuvintele intr-o propozitie;
O9- sa completeze propozitii lacunare cu cuvinte potrivite;
Resurse:
e) procedurale: metoda fonetica, analitico- sintetica, citirea explicativa, citirea selectiva, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul didactic
f) materiale: fise de lucru, scrisoare, jucarie de plus
g) temporale: 2 ore de curs
h) forme de organizare:frontal, individual, pe grupe
Bibliografie:
Momentele lectiei |
Obiec-tive |
Continuturi si strategii didactice |
Evaluare |
1. Moment organizatoric |
- pregatirea celor necesare pentru desfasurarea lectiei in conditii optime -elevii sunt organizati pe 3 grupe de cate 5 elevi |
frontala |
|
2. Verificarea temei |
O1 |
- in timp ce se verifica tema scrisa elevii vor citi lectia din manual - se realizeaza citirea in lant, citirea selectiva si citirea integrala a textului Cu sania |
individuala |
3. Captarea atentiei |
- li se prezinta elevilor o jucarie de plus (un om de zapada) : " Eu sunt Snowy. Dupa cum vedeti sunt un om de zapada. Am venit la voi sa va rog ceva. Doamna Vreme mi-a spus ca o sa-l mai tina ascuns pe domnul Soare doar daca rezolv mai multe exercitii de limba romana. Cum sa le rezolv daca eu nu am fost niciodata la scoala? Ajutati-ma, va rog! Nu vreau sa ma topesc! Daca ma ajutati va voi da premii la sfarsit." | ||
4. Anuntarea temei si a obiectivelor |
- elevii sunt anuntati ca in aceste doua ore de limba romana se vor juca cu sunetele si literele invatate pana acum: vor citi cuvinte, propozitii, vor alcatui cuvinte si propozitii, vor desparti in silabe cuvinte, vor schimba sensul unor cuvinte si multe alte jocuri interesante. | ||
5. Dirijarea consolidarii cunostintelor |
O1 O3 O1 O4 O1 O4 O5 O2 O2 O6 O6 O7 O8 O9 |
Activitatea se va desfasura rezolvand exercitiile din fisele de lucru. Fisa 1: Munca in echipa Cu ajutorul alfabetarului magnetic se alcatuiesc cuvinte care se ordoneaza apoi pentru a forma o propozitie. propozitia formata se scrie pe tabla si pe caiete. Fisa 2: Elevii trebuie sa citeasca cuvintele si sa realizeze corespondenta intre cuvant si imagine. Fisa 3: Elevii trebuie sa citeasca propozitii date, sa identifice o anumita propozitie dupa cerinta invatatoarei, sa gaseasca cuvintele scrise cu litera initiala mare si sa explice scrierea acestora. Fisa 4: Scrierea unor cuvinte reprezentate de imagini. Fisa 5: Elevii alcatuiesc propozitii dupa o imagine prezentata. Fisa 6: Elevii trebuie sa scrie trei nume de copii Fisa 7: Elevii vor citi propozitii si vor avea ca sarcina sa selecteze cuvintele formate din doua silabe. Fisa 8: Despartirea in silabe a unor cuvinte date. Fisa 9: Joc didactic: "Eu spun una tu spui multe!" Fisa 10: Elevii trebuie sa citeasca cuvinte si sa le ordoneze pentru a forma propozitii. Fisa 11: Munca in echipa Grupati pe echipe vor avea sarcina de a citi o propozitie din care lipseste ultimul cuvant si de a selecta din cuvinte date cuvantul potrivit. |
individuala frontala permanent formativa individuala frontala permanent formativa |
6. Obtinerea performantei |
O1 O2 |
Fisa 12: Se citesc cuvintele date si se schimba prima litera cu litera "s", schimband astfel sensul cuvintelor. |
frontala |
7. Activitate transdiscipli-nara |
" Sa ocrotim animalele!" -Invatatoarea citeste o povestioara: " Dora" si se discuta pe marginea acesteia |
permanent formativa |
|
8. Tema pentru acasa |
-se da tema pentru acasa si se explica | ||
9. Incheierea activitatii |
- se fac aprecieri asupra modului in care au participat elevii la activitate si Snowy acorda premii celor care au raspuns corect. |
DORA
O aveam de cativa ani. O crescusem de micǎ, asa cum fǎceam cu toti cainii de vanǎtoare pe care i-am avut, fie cǎ erau din rasa brac sau copoi sau mai stiu si eu ce alte rase.
"Cainii ǎstia, spunea tata, trebuie scosi de mici, dacǎ vrei sǎ iasǎ ceva din ei. Sǎ salte ei singuri vanatul, altfel se invatǎ puturosi."
Dora era o cǎtelusǎ de vanǎtoare absolut superbǎ. Frumoasǎ,inteligentǎ,harnicǎ .
Cand pleca cu tata la vanǎtoare, curtii noastre ii lipsea ceva. Era mai goalǎ, mai tristǎ.
Intr-o zi, Dora nu l-a mai insotit pe tata in drumul spre casǎ.
-Unde-i Dora? a venit firesc intrebarea cand l-am vǎzut pe tata singur.
-Nu stiu, am fluierat cu semnalul cunoscut, dar n-a apǎrut de nicǎieri. Parcǎ s-a bǎgat in pǎmant. Si-am asteptat-o ceva timp .
O neliniste apǎsǎtoare s-a lǎsat peste chipurile noastre. Aveam presimtiri sumbre. Dora era un caine de nǎdejde, ravnit de multi vanǎtori. Pǎdurea in care se rǎtǎcise se afla la marginea satului, si se invecina cu alt sat. Ar fi putut sǎ ajungǎ in satul vecin si sǎ n-o mai gasim niciodatǎ sau, cine stie .
-Nu se poate s-o pierdem, a spus atunci mama. Si ea o iubea nemǎrginit pe Dora.
Si a plecat in cǎutarea cǎtelusei. O zi, nimic, altǎ zi ,tot nimic si tot asa o sǎptǎmanǎ la rand. Speranta dispǎruse. Nu ne puteam consola cu lipsa ei. Si parcǎ mereu ne veneau in minte ochii mari, blanzi si umezi ai Dorei. Cine o vedea prima oarǎ, n-ar fi crezut cǎ Dora avea momente de agresivitate: atunci cand instinctul ei de caine de vanǎtoare ii aducea aminte cine este.
Trecuse o sǎptǎmanǎ de cǎutǎri. Nimic!
-Mai plec si astǎzi, apoi renunt. Dacǎ nu a apǎrut panǎ astǎzi, nu cred . a spus mama indreptandu-se cǎtre poartǎ.
Au trecut ore bune, ore de febrilǎ asteptare.
In fata portii, obositǎ, demult nemancatǎ, dar miscand veselǎ din coadǎ, Dora se arǎta in toatǎ splendoarea ei. La bune minute distantǎ, timp ce ni s-a pǎrut o vesnicie cǎci nu aveam explicatii, apare si mama, cea care refuzase sǎ creadǎ cǎ Dora nu va mai umple cu voiosia ei curtea noastrǎ.
-Am gǎsit-o langǎ o sperietoare de ciori ce-avea pe "cap" o pǎlǎrie pe care taicǎ-tu o poartǎ cand pleacǎ la vanǎtoare. Dora il confundase pe tata cu sperietoarea aceea .
Ce bucurie!
De scurtǎ duratǎ insǎ. Peste cateva luni am gǎsit-o pe Dora moartǎ langǎ zarzǎrul din curtea casei. Cineva o otrǎvise .
Scoala cu clase I-VIII TANTAVA
Invatator: NICHITA SOFIA
PROIECT DE LECTIE
Data: 28 ianuarie 2008
Clasa: I
Aria curriculara: Tehnologii
Obiectul: Abilitati practice
Tehnica de lucru: Decupare si lipire - colaj din hartie si ascutitura de creion
Subiectul: Vaza cu flori
Tipul lectiei: Formare de priceperi si deprinderi
Scopul lectiei:
a) Cunoasterea si utilizarea unor tehnici noi de lucru cu diverse materiale si ustensile;
b) Dezvoltarea deprinderilor si abilitatilor practice de lucru individual
c) Dezvoltarea gustului estetic, a imaginatiei si creativitatii;
d) Cultivarea spiritului critic si autocritic
Obiective operationale:
O1- sa descrie materialele folosite;
O2- sa-si insuseasca tehnica de lucru;
O3- sa deseneze si sa decupeze dupa contur;
O4- sa obtina lemnul prin ascutirea creionului;
O5- sa asambleze corect si estetic partile componente ale colajului;
O6-sa aprecieze obiectiv lucrarea personala si pe ale colegilor.
Resurse:
i) procedurale: conversatia, explicatia, demonstratia
j) materiale: hartie colorata, creioane colorate, lipici, foarfeca, ascutitoare
k) temporale: 50'
l) forme de organizare: individuala
Bibliografie:
Momentele lectiei |
Obiec-tive |
Continuturi si strategii didactice |
Evaluare |
1. Moment organizatoric |
|
individuala |
|
2. Reactualizarea cunostintelor |
|
frontala |
|
3. Captarea atentiei |
E un vas mai special Ce-i facut doar pentru flori Mai rotund sau mai oval In diferite culori. ( vaza) |
individuala |
|
4. Dirijarea invatarii a) anuntarea temei si a tehnicii de lucru b) discutii pregatitoare c) recunoasterea materialelor d) explicarea si demonstrarea tehnicii de lucru |
O1 |
forma si culoarea vazei *forma si culorile florilor *aranjamentul florilor in vaza *marimea florilor
-desenarea si decuparea vazei prin suparapunere; -obtinerea lemnului prin ascutirea creioanelor colorate; -imbinarea si lipirea lemnului in asa fel incat sa reprezinte o floare; -asezarea in pagina (plansa) incat sa se respecte echilibrul plastic al lucrarii. |
frontala permanent formativa frontala |
5. Executarea lucrarii de catre elevi |
O2 O3 O4 O5 |
|
individuala permanent formativa |
6. Evaluarea |
O1 O6 |
|
evaluarea produsului finit |
Munca in echipa
Ion e cu Mara. El numara oile. Mara are o nuca mare.
mar-
cercel-
creion-
carte-
copil-
cana-
stea-
etc.
Completati propozitia cu cuvantul potrivit:
Mircea cere un . . . . . . . (sanie, masa, stilou)
Plicul 1
Calcul oral
Calculati:
2 + 3 = 9 - 6 = 3 + 4 =
5 + 0 = 5 + 5 = 7 - 4 =
7 + 1 = 8 - 3 = 6 - 6 =
10 - 3 = 10 - 6 = 9 - 2 =
2. Aflati suma numerelor:
2 si 3;
6 si 4;
8 si 1;
0 si 6.
3. Aflati diferenta numerelor:
7 si 5;
9 si 3;
8 si 4;
8 si 6;
4. Gasiti numerele cu 4 mai mici decat: 4, 6, 7, 10.
5. Gasiti numerele cu 2 mai mari decat: 8, 5, 3, 7.
6. Trenuletul: exercitii de adunare si scadere in lant
Plicul 2
Calcul scris:
1. Fiecare grupa primeste cate o fisa cu sarcina:
Rezolvati exercitiile in lant:
2. Rezolvati exercitiile de adunare si scadere pe tabla si pe
caiete:
3 - 2 =
10 - 9 =
3. Cauta rezultatul corect si uneste!
1
2
6
9
4.Semnele + si - s-au ratacit. Gaseste-le locul potrivit :
7 = 9
3 = 0
3 = 7
2 = 5
Plicul 3
Rezolvarea unei probleme:
Pe catedra se afla un cos cu 8 mere. Eu iau 3 mere. Cate mere sunt acum in cos?
Plicul 4
Compunerea de probleme dupa imagini
Le prezint elevilor plansa cu o problema ilustrata iar ei trebuie sa compuna si sa rezolve problema
Plicul 5
Ghicitoare matematica:
"In ghiozdan Maria are
Opt pere galbioare
Ii da doua lui Cosmin
Cate oare ii raman?"
Munca independenta
1. Calculati:
2 + 4 = 7 - 3 =
5 + 3 = 8 - 4 =
2 + 5 = 4 - 2 =
Fisa de lucru
1. Cauta rezultatul corect si uneste!
1
2
6
9
2. Semnele + si - s-au ratacit. Gaseste-le locul potrivit :
7 = 9
3 = 0
3 = 7
2 = 5
Munca pe grupe
Rezolvati exercitiile in lant:
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate