Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
UNITATEA: G.P.P. Nr. 9 Buzau
EDUCATOARE:
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie pentru stiinta
DENUMIREA ACTIVITATII: Activitate matematica
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TEMA: "Aranjeaza corect !"
TIPUL DE ACTIVITATE: Verificare, consolidare
OBIECTIVE GENERALE:
Consolidarea si verificarea cunostintelor copiilor despre formarea de grupe ale aceleeasi multimi de obiecte si a deprinderii de a le ordona in sir crescator si descrescator;
Consolidarea deprinderii de a asculta cerintele educatoarei, de a actiona corect pe baza acestora, de a coopera intre ei:
Folosirea adecvata a limbajului matematic, exprimarea corecta a rezultatului obtinut.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa formeze grupe de obiecte dupa culoare, lungime, marime, grosime pe baza cunostintelor anterioare;
sa aseze grupele in sir crescator si descrescator ( de la 1 la 5):
sa numere cate obiecte sunt in fiecare grupa din sirul format;
sa aseze cifrele corespunzatoare numarului de obiecte din fiecare grupa
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: explicatia, exercitiul, problematizarea, turul galeriei.
MATERIAL: mingi si cuburi de diferite culori, pietricele de marimi diferite, betisoare de lungimi diferite , panglicute de latimi diferite, ceas, vaze, flori, carti, cifre, fise.
FORMA DE ORGANIZARE: 4 echipe
SARCINA DIDACTICA: Perceperea corecta a dimensiunilor obiectelor si a culorilor, rezolvarea pe baza acestor criterii a ordonarii grupelor.
ELEMENTE DE JOC: Manuirea materialelor, intrecerea, inchiderea si deschiderea ochilor, aplauze
SCENARIUL DIDACTIC:
Secventele activitatii |
Ce face educatoarea |
Ce fac copiii |
Captarea atentiei |
Captez atentia prin prezenterea in dezordine a unor cuburi si intreb copiii daca le place cum sunt asezate |
Asculta, privesc,raspund |
Enuntarea temei si a obiectivelor |
Enunt tema si obiectivele "Astazi ne vom juca jocul "Aranjeaza corect !",voi trebuie sa stiti sa face grupe de obiecte dupa culoare, marime, grosime, latime " |
Asculta, retin |
Verificarea si consolidarea cunostintelor invatate Dirijarea invatarii |
Explic jocul :"Vom lucra in 4 echipe, fiecare echipa va rezolva sarcina de lucru la semnalul dat (ceasul va arata ora 5 ) Materialul este diferit de la o grupa la alta ( echipa nr.1- mingi diferit colorate; echipa nr.2 - cuburi diferit colorate; echipa nr.3 - pietricele lacuite de diferite marimi; echipa nr 4 - betisoare de diferite lungimi), acesta trebuie separate dupa culoare, marime sau lungime, apoi asezate in sir crescator cele asezate in cutia rosie si in sir descrescator cele din cutia albastra . La sfarsitul activitatii fiecare echipa va trece pe la celelalte echipe si va lasa pe masa o bulina verde, daca au lucrat corect sau o bulina rosie daca nu au lucrat corect. Execut jocul de proba Ceasul arata orele 5 un reprezentant din fiecare echipa la veni la masa educatoarei si va separa materialul dupa latime apoi il aseaza in sir crescator, numara obiectele din fiecare grupa si aseaja cifra corespunzatoare sub fiecare grup. Executarea propriu-zisa a jocului. La semnalul dat, fiecare echipa alege criteriul de selectie si separa obiectele, apoi le aseaza in sir crescator si descrescator; numara si azeaza cifrele corespunzatoare sub fiecare grupa. |
Asculta, retin regulile jocului Executa, coopereaza Executa, coopereaza |
Obtinerea performantei |
In complicarea jocului fiecare echipa are de rezolvat o sarcina practica de lucru (echipa nr.1 va aseza cartile in biblioteca pe rafturi in sir crescator dupa grosime si marime avand in vedere cifra asezata pe fiecare raft; echipa nr.2 va aseza florile in vaze dupa lungimea coditelor tinand seama de cifra de pe fiecare vaza; echipa nr. 3 va construi un blocuri din cuburi asezandu-le in sir crescator dupa culoare; echipa nr 4 va face "jaluzele verticale" asezandu-le in sir descrescator dupa latime, respectand si cifra lipita pe fiecare jaluzea. |
Executa, coopereaza comunica,verifica, prezinta rezultatul |
Asigurarea feed-back-lui |
Prezint copiilor o grupa de cuburi ordonate in sir crescator si descrescator, dupa culoare. La comanda mea copiii inchid ochi , ascund o anumita grupa, apoi copiii deschid ochii si precizeaza ce grupa am ascuns. |
Inchid si deschid ochii, sesizeaza si raspund |
Evaluarea performantei |
Prin turul galeriei fiecare echipa trece pe la lucrarile efectuate in complicarea jocului de celelalte echipe si face aprecieri, lasand o blina verde daca au lucrat corect sau una rosie daca au gresit. In final se numara bulinele .Castiga echipa care are mai multe buline. |
Apreciaza modul de lucru al colegilor |
Asigurarea retentiei si a transferului |
Spun copiilor sa insire in activitatile de dimineata margele colorate pentru papusa, respectand sirul numeric de la 1 la 5. |
Asculta |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate