Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
GRUPA: mare
CATEGORIA ACTIVITATII:activitate matematica
ORGANIZAREA ACTIVITATII:Familiarizarea copiilor cu numarul 6 si cu desprinderea de a numara constient pana la 6.
OBIECTIV CADRU :
- consolidarea cunostintelor copiilor despre numarul si cifra 5(succesiunea numerelor 1-5 si compararea acestora);
- familiarizarea copiilor cu numarul si cifra 6;
- intelegerea numarului 6 ca simbol al multimii care are 6 elemente si integ rarea acestuia in sirul numeric;
- exersarea unor operatii ale gandirii(analiza,sinteza,comparatia,generalizarea) si a calitatilor acesteia (rapiditatea,mobilitatea,flexibitatea);
- utilizarea limbajului matematic in forme accesibile copiilor.
OBIECTIVE DE REFERINTA :
- sa constituie multimi de obiecte dupa un criteriu dat;
- sa raporteze corect numarul la cantitate
- sa raporteze corect cantitatea la numar si cifra ;
- sa stabileasca locul numarului 6 in sirul numeric ;
- sa recunoasca cifra 6 si s-o asocieze cantitatii corespunzatoare ;
- sa alcatuiasca multimi cu 6 elemente ;
- sa rezolve in situatii noi sarcini similare celor invatate(sa lucreze pe fise)
STRATEGII DIDACTICE :metode si procedee-exercitiul,explicatia,conversatia,problematizarea,jocul-exercitiu.
MIJLOACE DIDACTICE material individual-grupe de obiecte,cifre,flanelografe,fisa de munca independenta,instrumente de scris ;materialul educatoarei ;acelasi
Material care a fost distribuit copiilor,dar la dimensiuni mai mari,tabla si piese cu fixarea magnetica.
MOMENTUL DIDACTIC |
ACTIVITATEA EDUCATOAREI |
ACTIVITATEA COPIILOR |
CONTINUTUL ACTIVITATII |
1 |
2 |
3 |
4 |
Momentul organizatoric Reactualizarea cunostiintelor invatate anterior Anuntarea temei Exercitii pentru consolidarea numarului 6 Obtinerea performantei Evaluarea rezultatelor Incheierea activitatii |
Organizeaza sala de grupa,creand conditiile necesare pentru desfasurarea activitatii Pune intreabari Numeste 2-3 copii Traseaza sarcini copiilor Verifica indeplinirea corecta a sarcinii Verifica,pune intreabari Traseaza sarcini,intreaba Cere copiilor sa numere bulinele rosii. Cere copiilor sa adauge langa 5 buline rosii inca o bulina in vederea obtinerii numarului 6. Lucreaza odata cu copii si precizeaza ca noul numar este 6. Numeste 3-4 copii sa numere pana la 6 apoi intreaga grupa va numara,precizand ca numarul 6 urmeaza dupa 5 si are mai mult cu un element decat numarul 5. Prezinta copiilor cifra 6,familiarizandu-i cu aceasta. Cere copiilor sa constituie si alte grupe cu cate 6 elemente si sa asocieze cifra 6. Prezinta tabla magnetica unde sunt constituite multimi de obiecte care au un numar diferit de elemente. Cere copiilor sa denumeasca si sa incercuiasca multimile care au 6 elemente. Cere copiilor sa deschida carnetul de fise individuale. Face aprecieri asupra comportatii copiilor si a modului de participare al acestora. |
-raspund -numara si urmaresc colegii si pe educatoare -lucreaza -numara prin incercuire,obiectele din multimea formata -lucreaza -raspund,corecteaza colegii -lucreaza -numara prin incercuire -lucreaza -raspund -numara -numara,asculta -raspund -Urmaresc cu atentie si intuiesc cifra 6. Urmareste cu atentie cerintele si executa. -numara -urmaresc,apreciaza raspunsurile colegilor -intuiesc,urmaresc si apreciaza raspunsurile colegilor -rezolva individual dupa ce intuiesc fisa -asculta |
-Pana la cat am invatat sa numaram ? -Cine numara inainte si inapoi pana la 5 ? -Scoateti din cosulet 5 buline albastre si asezati-le in rand,de jos in sus. -Numarati obiectele din multimea formata.Cate sunt ? (5) -Puneti sub multime cifra corespunzatoare numarului de obiecte din multime. -Care este cifra corespunzatoare ?(cifra 5) De ce am asezat cifra 5 in dreptul multimii formate ?(pentru ca in multime sunt 5 buline albastre). -Formati,laga multimea bulinelor albastre,o multime de buline rosii care sa aiba tot atatea elemente. -Cum formam noua multime ? (prin formare de perechi) -Cate buline rosii avem (5). -De unde stiti ?(sunt tot atatea rosii cate albastre ?) -Numarati-le ! -Adaugati inca o bulina rosie laga celelalte.Ce se intampla ?(am format o multime cu un obiect mai mult decat prima). -Cum s-a format numarul 6 ?(adaugand inca un element la multimea cu 5 obiecte). -Astazi veti invata numarul si cifra 6. -Dupa ce numar urmeaza 6 ? -Cu cate elemente are mai mult decat 5 ? (cu un element) -Cu ce seamana cifra 6 ? -Din ce semne este compus 6 ? (un oval usor aplecat spre stanga in partea de jos si un baston cu intorsatura spre dreapta sus). -Ce multime ai format ? -Numara obiectele din fiecare multime nou formata. -Priviti cu atentie aceste multimi. Care au 6 elemente ?Incercuieste una dintre ele ! -Desenati,in continuare,atatea elemente astfel incat in fiecare multime sa aveti 6 elemente. -Descoperiti grupa care are 6 elemente si legati-o printr-o linie de cifra 6. -Numarati 6 flori,6 cerculete si incercuiti-le |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate